Anasayfa » İlaç Rehberi » Ativan Expidet

Ativan Expidet

Ataspin nedir ne için kullanılır, Ataspin nasıl kullanılır, Ataspin ’in saklanması, Ataspin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Ataspin’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Asetilsalisilik Asit

Ambalaj: 

80 mgx20 ve 500 Tablet

: : 500 mgx20 tablet

Endikasyon: 

İltihabi gidişatlarda, misalin akut ve kronik romatizmal hastalıklarda; ağrılarda, misalin baş ve diş ağrısı,bel ağrısı lumbago, nevralji, siyatik, migren ve adet sancılarında;soğuk algınlığı, grip ve hafif enfeksiyonlarda görülen ağrı ve ateş gidişatlarında endikedir. Düşük dozlarda ayrıca antiagregan olarak kullanılır.

Kontrendikasyon: 

Salisilatlara ve öbür nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara karşı fazla duyarlılığı olanlarda, kanama meylinin çoğaldığı patolojik gidişatlarda, hamileliğin son üç ayında, glukoz 6-fosfat dehidrogenaz noksanlığında, gastrointestinal kanalda kronik ve etkin ülseri olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar: 

Karaciğer harabiyeti olanlarda,ayrıca cerrahi teşebbüste bulunulacak bireylerde dikkatle kullanılmalıdır.Gebelerde Kullanımı önerilmez. Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri: 

Gastrointestinal hemoraji, ülserasyon, tinnitus,vertigo, geçici duyma kaybı, kanama zamanının uzaması ve seyrek lökopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşme gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Antikoagülanların ve oral hipoglisemik yanların tesirini potansiyalize eder. Salisilatlar ufak dozlarda probenesid ve sülfinpirazon ürikozürik tesirini eksiltir. Spironolakton Oluşan sodyum itrahı, salisilat varlığında eksilebilir. İçkiyle,kortikosteroidlerle beraber kullanımı gastrointestinal sistemde kanama ihtimalini artırır. Pirazolon türevleri ile beraber kullanımı gastrointestinal ülserasyon tehlikesini artırır. Üriner Alkalileştirici Ler, fenobarbital ve propranolol asetilsalisilik asidin tesirini eksiltir.

Doz Teklifi:

 Günlük doz yetişkinlerde 3-4 defa 500-1000 mg ve çocuklarda 1-2 defa 80 mg’dir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın