Anasayfa » Genel » Bakan Varank duyurdu! TOGG ’un 2023 hedefi 18 bin araç üretmek

Bakan Varank duyurdu! TOGG ’un 2023 hedefi 18 bin araç üretmek

Yerli araba Togg ’un Gemlik fabrikası açılışı için gün sayıyor. Sene bitmeden robotlu seri yapıma geçilecek olan fabrika 29 Ekim ’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın katılımıyla açılacak.

Fabrikada ilk olarak tamamen elektrikli C segment SUV olan Togg SUV üretilecek ve 2023 senesinin ilk çeyreğinde yollara çıkacak.

Togg’un seri imalinin yapılacağı yerleşkenin inşaatının bitirildiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, cumartesi günü de seri yapım bandından inen ilk vasıtanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yurttaşlara tanıtılacağını dile getirdi.

Varank, ilk yapım vasıtalarda “tip onayı” alma süreci olduğunu ifade ederek, söz mevzusu onaylardan geçerse veya aktüelleme gerekmezse taşıtların satılmaya başlanacağını söyledi.

Satış anlamında da amaçladıkları tarihin 2023’ün ilk çeyreği olduğunu kaydolan Varank, “Firmanın 2023 seneyi maksadı 17-18 bin vasıta üreterek piyasaya sürmek. Şu an sınama imalleri reelleşiyor zati. 29 Ekim’de de fabrikanın bitişi ve seri yapımın başlangıcı merasimini yapmış olacağız. Firmanın açıkladığı takvime harfiyen uyularak bugünlere gelindi” dedi.

ULUSAL KIYMETLER POLİTİKA MALZEMESİ YAPILMASIN

Haber Türk canlı yayınında konuşan Bakan Varank, ülkeye ait ulusal projelerinin politikanın malzemesi yapılmasını istemediklerini, Türkiye’nin Arabayı Projesi’ni Doğruten ülkeyi otomotiv sanayisinde çağ atlatacak bir proje olarak gördüklerini belirtti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın