Anasayfa » Genel » Baki Duyarlar

Baki Duyarlar

Baki Dinlerler Biyografisi

1961 senesinde lafları Gonca Gül‘e ait olan Kürdîlihicazkâr şarkı Seni ben ellerin olsun diye mi beğendim bestesini yaptı.

Baki Dinlerler, 21 Mart 1936 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Babası Türk Sanat Müziği Sanatçısı olan Ali Dinlerler, annesi Emine Dinlerler ve kardeşi ünlü kanuni Bahattin Dinlerler‘dır. Tophane Sanat Okulu’nda okudu.

İlk musiki eğitimini çocuk yaşlarda babası Ali Dinlerler’dan aldı. Ud çalmaya Udi Hrant Emre‘den o zamanın parası ile 60 liraya aldığı ud ile başladı. Fakat profesyonel olarak sanat hayatına “cümbüş” ile başladı.

1949 senesinde ünlü bestekâr ve hanende Kasım İnaltekin‘e Beyoğlu Gazinolarında cümbüş ile eşlik etti. İlk bestesini 19 yaşında iken 1955 senesinde annesi Emine Hanım için bestelediği “Anam” şarkısıdır.
Anam anam eksantrik anam
Tasanın bitmez, gözün dinmez
Hiç kimseler halin bilmez
Kaderinmiş senin çile
Çekersin sen bile bile
Tasanın bitmez, gözün dinmez
Hiç kimseler halin bilmez

Kendisine ait olan bu güfteyi Hicaz makamında ve şamata usulünde besteleyerek Müzeyyen Senar‘a göstermiş ve Müzeyyen Senar bu şarkıyı beğenerek o zamanlar Odeon Plakta okuyarak 45 ’lik plak çıkarmıştır.

Baki Dinlerler, 1956 senesinde İstanbul Radyosu‘nun açtığı imtihanı kazanarak udi olarak vazifeye başladı.

Baki Dinlerler; Selahattin Pınar, Şükrü Tunar, Şerif İçli ve Ahmet Yatman gibi kıymetli üstatlarla çalışma olanağı buldu ve onların engin balakalarından faydalandı. 1955 senesinde Kazablanka Gazinosu’nda assolist gecikince Selahattin Pınar genç Baki’ye dönerek zaman kazanması için şarkı söylemesini istemişti. O zaman hem çalıp hem söylemesi çok beğenildi. Zaman zaman sahnelerde hanende olarak misyon yapmaya başladı.

1957-1958 senelerine en beğenilen bestelerini yaptı. “Bilemedim”, “Çok geceler bilave ettim”, “Ben kırgınım feleğe”, “Acayipler birahanesi”, “Seni ben ellerin olsun diye mi beğendim”, “Hayat kumarı” ve “Kader arzuhal değil” gibi şarkılarla Türk Sanat Müziği Repertuarı’ındaki yerini aldı.

1958 senesinde Mehmet Yurdak‘ın laflarını yazdığı “Çok geceler bilave ettim” şarkısını Hicaz makamında besteledi.

Şarkıları o devrin yıldız sanatçıları olan Safiye Ayla Targan, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ Sözeri, Mustafa Sağyaşar, Seçil Heper ve daha birçok sanatçı tarafından plaklarda icra ediliyor ve arşivlerdeki yerini alıyordu.

Feriha Hanım ile evlenen Baki Dinlerler ’ın Feriha isminde bir kızı ile Baki d.1967 isminde oğlu olmak üzere iki çocuğu vardı.

1961 senesinde lafları Gonca Gül‘e ait olan Kürdîlihicazkâr şarkı “Seni ben ellerin olsun diye mi beğendim” bestesini yaptı. Aynı sene lafları Süheyla Kutbay‘a ait olan “Sen artık elin değil yalnız benimsin” ve Necdet Atılgan‘nın laflarını yazdığı “Yaralarım çok derin” şarkılarını Hicaz makamında, güftesi Bülent Oral‘ın olan “Damlayan göz yaşımsın” şarkısını da Uşşak makamında besteledi.

1966 senesinde “Bir bardak ki bu gönül boşaldıkça doluyor” güftesini Hicaz makamında ve “Ağlamak bana yeter” şarkısını Uşşak makamında besteledi.

1967 senesinde lafları Şevket Tığlı‘ya ait “Garibim gülmez suratım” şarkısını Uşşak makamında besteledi.

500’den fazla bestesi bulunan Baki Dinlerler, 31 sene Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İstanbul Radyosu’nda çalıştıktan sonra 1987 senesinde emekli oldu.

Baki Dinlerler, 26 Şubat 2003 tarihinde İstanbul Kurtuluş’taki evinde geçirdiği kalp krizi sonunda 67 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın