Anasayfa » Genel » Balarısı Ahmet

Balarısı Ahmet

Balarısı Ahmet Biyografisi

Ağız armonikasının Türkiye’deki virtüözü olarak bilinen Ahmet Faik Şener, Balarısı Ahmet olarak tanınmaktadır.

Türkiye müzik tarihinde ilklere imza atan Balarısı Ahmet, ilk defa konçertolar çaldı. Müzikli fanteziler ismiyle gazinolarda bir ekol başlattı.

Balarısı Ahmet, 1925 senesinde babasının dominantlık yaptığı Bursa Gemlik’te doğmuştur. Hakikat ismi Ahmet Faik Şener ’dir. Babası Gemlik ’te hâkim olarak vazife yaptığı senelerde ilkokula giderken mektepte 5. Sınıfa giden bir talebenin armonika çaldığını gördüğünde yüreklenerek o da bir armonika satın aldı. Çaldığı ilk şarkı yarıyılın popüler şarkılarından ‘İpek Siyah Mantolu ’ idi. Balarısı Ahmet lakabıyla tanınan Ahmet Faik Şener; ağız armonikasının Türkiye’deki virtüözü olarak bilinir. İlk armonikasına ilkokul yıllarında sahip oldu. Üçüncü sınıfta bıraktığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu.

Balarası Ahmet, Ahmet Faik Şener, 1946 senesinde hukuk öğrenimi gördüğü üniversite yıllarında ilk topluluğunu kurdu. Piyanoda Şerif Yüzbaşıoğlu, flütte Şefik Uyguner ile beraber kurduğu “Balarıları” ismini verdiği topluluğuyla bir yandan şarkı söylerken öbür yandan akordeon ve ritm aletleri çaldı. Balarıları, yarıyılın ünlü topluluklarından bkocaman oldu.

İlk kere üniversitede iken gazinoda sahneye çıkmaya başlayan Balarası Ahmet, uzun seneler radyoda santur eşliğinde Türk müziği saz yapıtlarını yorumladı. Müzik yaşamına topluluk abonelerinden Engin Bozok‘la devam ederek “müzikal fantezi” cinsinde çalışmalar yaptı. 1953 senesinde ikili olarak Kervansaray ’da sahneye çıktılar. 1956 senesine kadar sahneye orada çıktılar. Sonra Boğaz, Tepebaşı, Maksim, Kazablanka, Küçükçiftlik, Güneypark gazinolarında devam ettler. 1956-1966 arasında çalışmalarına Ahmet Özdemir ile devam etti.

Balarısı Ahmet, ağız armonikasıyla bayağı müzikten millet müziğine hemen her cins yapıtı açıklamıştır. Erol Sayan ile de uzun seneler Türk müziğini çoksesli bir biçimde açıklamak üzere çalışmalar yaptı.

Balarısı Ahmet, senelerce yanında taşıdığı armonikasıyla radyo stüdyoları, konser salonları, gazino sahneleri ve hatta televizvon ekranlarına kadar her yerde bayağı müzikten millet müziğine hemen her cins yapıtı yorumladı. Ağız armonikası için yazılmış Malcolm Arnold ve Alessandro Marcello’nun obua konçertoları gibi pek çok besteyi seslendirdi. Müzikli yevmiye mizahlara dahil ederek ürettiği mizahlı şarkılar ile tanındı.

Sahne çalışmalarına 1970 senesinde son verdi ve besteci Raşit Abed‘den solfej ve armoni dersleri aldı. Çok sesli müziğe yönelerek ehemmiyetli bestecilerin yapıtlarını tertip edip seslendirmeye başladı. Ağız armonikasıyla solist olarak katıldığı ilk konserini 17 Nisan 1974 tarihinde İstanbul Radyosu stüdyolarında, Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde verdi. 1975 senesinde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu televizyonunda yayımlanan bir konserde televizyon senfoni orkestrası eşliğinde İngiliz besteci Malcolm Arnold‘un “Ağız Armonikası Konçertosu”nu seslendirdi.

Balarısı Ahmet, ABD‘de Twin Records Production tarafından basılan bir plakta Frederic Chopin‘in “Re Bemol Majör Minute Valsi ’ni ve elektro piyano, bateri ve gitar eşliğinde “Sultanîyegâh Sirto”yu seslendirdi. Besteci Harusyan Hanetyan‘ın Balarısı Ahmet ismine yazdığı bir konser fantezisi ise İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Balarısı Ahmet solistliğinde kaydolunmuş ve Avusturya‘da plak olarak yayınlanmıştır.

Balarısı Ahmet, 1980’li senelerde Türkiye’nin belli başlı orkestralarıyla konserler verdi. 15 Temmuz 1984 tarihinde, piyanist Arın Karamürsel‘le, Onikinci İstanbul Şenliği bünyesinde verdiği resitalde Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Jules Massenet ve Charles Camille Saint-Saëns‘ın yapıtlarının yanı gizeme, Isaac Albéniz‘in “Astruias”ı ve Georges Enescu‘nun “Romen Rapsodisi”ni kendi düzenlemesini açıkladı. Aynı yarıyılda bayağı Türk müziğini çoksesli bir biçimde açıklamak üzere Erol Sayan‘la da çalışmalar yaptı.

Ahmet Faik Şener, İstanbul ’da 97 yaşında ölüm etti.

Mükâfatları :
2018 – İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından tertip edilen, 2018 senesinde 25. senesini kutlayan İstanbul Caz Şenliği tarafından Yaşam Boyu Başarı Mükâfatı verildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın