Anasayfa » Genel » Barack Obama

Barack Obama

Barack Obama Biyografisi

Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri‘nin 44. Başkanı ve A.B.D. tarihinin ilk Afro-Amerikan Siyah Tenli başkanıdır. Başkanlıktan evvel vazife yaptığı Amerikan Senatosu‘nda tarihin en genç senatörlerinden birisi ve de ülke tarihindeki beş Afro-Amerikan senatörden birisi olan Obama, aynı zamanda lisanslı bir avukattır.

Barack Hussein Obama, 4 Ağustos 1961 ’de Honolulu ’da doğdu. Obama doğduğu sırada annesi ve babası Manoa ’daki Hawaii Üniversitesi ’nde eğitimlerini sürdürmekteydiler, Obama iki yaşına geldiğinde de birlikteliklerine son verdiler. Babası eğitimi için Harvard ’a gittikten sonra, vatanı Kenya ’ya geri döndü. Annesi, Lolo Soertoro ile evlenince, ailece Jakarta ’ya taşındılar. Burada kız kardeşi Maya Soerto-Ng dünyaya geldi.

Dört sene sonra Barack on yaşına geldiğinde Hawaii ’ye akrabalarının yanına döndü ve burada oldukça saygın bir mektep olan Punahou Academy ’ye girdi. 1978 senesinde bu mektepten başarıyla mezun oldu.

Obama, kendi yazdığı anlılarında, birçok değişik ırkın yaşadığı topraklarında insanları bir araya getirmek için verdiği çabaları anlattı.

1982 senesinde can veren babasını, annesiyle ayrıkez gördü.

Barack Obama, daha sonra Amerikan milletine açıkladığı gibi, gençlik senelerinde içki ve uyuşturucu kullandığı bir yarıyıl da yaşamıştı.

Lise eğitimini bitirdikten sonra, Los Angeles ’taki Occidental College ’a girdi. Burada iki sene öğrenim gördükten ve New York ’taki Colombia Üniversitesi ’ne devam etti. 1983 senesinde bu mektepten de derceyle mezun oldu.

Business International Corporation ve NYPIRG New York Public Interest Research Group ‘de birsüre çalıştıktan sonra, 1985 senesinde Chicago ’ya yerleşmeye karar verdi. Burada çalıştığı yarıyılda Trinity United isimli Hıristiyan kilisesine katıldı.

1988 senesinde senesinde girdiği Harvard Hukuk Fakültesi ’nden, 1991 senesinde çok büyük bir başarı göstererek mezun oldu. Bu mektepte Harvard Law Review isimli yayının ilk siyah editörü oldu.

Mektebe girdiği sene tanıştığı eşi Michelle Obama ile 1992 senesinin Ekim ayında evlendi. 1999 senesinde ilk kızı Malia ve 2001 senesinde ikinci kızı Sahsa dünyaya geldi.

1996 senesinde, Illinois Eyaleti ’nden senatör seçildi. Obama bu senelerde, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ile aynı anda çalışarak, sağlık reformu ve etik üzerine kanunumalar yapılması için uğraştı. Ayrıca vefat cezasının yine gözden geçirilmesiyle alakalı çalışmalar yaptı.

2004 senesine gelindiğinde Amerikan Senatosu ’na seçildi ve bu senatoya surat seneden fazla bir zamandır seçilen üçüncü siyah oldu.* “Dreams From My Father : A Story of Race and Inheritance” ismiyle otobiyografisini yayınladı. 2006 senesinde de ikinci kitabı “The Audacity of Hope” un basımı reelleşti.

Şubat 2007 ’de, 2008 by gösterildi. Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden, Christopher Dodd ve Bill Richardson gibi güçlü başkan adayları Demokrat Parti‘nin temel adayı olmak için Obama ile yarışıyorlardı; bu rekabet ön tercihler dönemini kuvvetlendi ve Ocak 2008 tarihine gelindiğinde Demokrat Parti adayları arasında tercihten çekilmeyen yalnızca Clinton ve Obama kalmıştı.

3 Haziran 2008 tarihine gelindiğinde, Hilary Clinton‘ın reyleri Obama’nın gerisinde kalmıştı, farkı kapatamayacağını anlayan Clinton tercihten çekildiğini açıkladı ve aynı tarihte Barack Obama, Demokrat Parti’nin 2008 seneyi A.B.D. Başkan Adayı olarak açıklandı. Birkaç gün sonra, Cumhuriyetçi Parti ise başkan adayı olarak John McCain‘in ismini resmen duyurdu.

Barack Obama ve John McCain arasında genel tercihten evvel üç kere ulusa sarih müzakere yapıldı. Yapılacak olan genel tercihlerin gidiş hattını etkileyen bu kavgaların neticesinde Obama karlı çıktı ve milletin gözündeki yardımını büyüttü. 4 Kasım 2008 günü yapılan başkanlık tercihleri neticesinde Barack Obama %52’lik rekor rey oranıyla 44. A.B.D. Başkanı seçildi. 20 Ocak 2009 tarihinde vazifeyi 43. Başkan George W. Bush‘dan devralarak resmi vazifesine başladı.

Barack Obama, başkanlığı sırasında Irak ve Afganistan‘da süregelen savaşlarla alakalı ehemmiyetli kararlar aldı. Irak‘taki Amerikan işgalinin 2010 senesinde sona ereceğini açıklayan Obama, 18 ay sürecek kapsamlı bir geri çekilme çalışmasını başlatttı. Afganistan‘da ise, Amerikan eforlarının tercih sonrası geri çekileceğini uman dünya kamuoyunu hayal kırıklığına uğratarak 17.000 yeni askeri bölgeye sevkedilmesi emrini verdi.

Başkanlığının ilk günlerinde patlak veren ekonomik krizin tesirlerinin eksiltilmesi için A.B.D. definesinden büyük kaynaklar ayrılmasını kararlaştıran Obama ve ekibi, tercihi kazanmalarındaki en büyük etmenlerden birisi olan sağlık reformu taahhütlerini yerine getirmek için 14 Temmuz 2009 tarihinde büyük bir çalışma başlattı. Hedeflerinin sağlık sektörünün ülke bütçesine yüklediği büyük ekonomik yükü eksiltirken, medikal niteliği çoğaldırmak olduğunu söyleyen Obama, bu hedef güzergahında 1.000 sayfalık kapsamlı bir sağlık raporu oluşturttu.

Barack Obama 1989 senesinde tanıştığı eşi Michelle Obama ile 1992 senesinin Ekim ayında evlendi. Karısı Michelle Obama‘da kendisi gibi bir avukattır. 4 temmuz 1998 tarihinde ilk kızı Malia Ann ve 10 Haziran 2001 tarihinde ikinci kızı Sasha dünyaya geldi.

Obama çifti Protestan‘dır ve de United Church of Christ mezhebine azadırlar.

A.B.D. tarihinde vazife yapmış olan Afrikalı-Amerikalı senatör sayısı toplamda beştir, bu beş senatörden yalnızca üç tanesi tercih yoluyla vazife başına gelmiş olup, kalan iki tanesi misyona tercihlere girmeden soyulmuştur.

Barack Obama, 2012 ABD başkanlık tercihlerini de kazanarak ikinci kere ABD başkanı olmuştur.

20 Ocak 2017 tarihinde ABD başkanlık vazife süresi dolduğundan yeni başkan Donald Trump‘a misyonunu teslim etti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın