Anasayfa » Genel » Barbaros Şansal

Barbaros Şansal

Barbaros Namsal Biyografisi

Barbaros Namsal, 1957 senesinde Ankara ’da doğmuştur. Babası Sungur Tekin Namsal ve annesi Güner Eczacıbaşı, Ankara NATO ’da çalışıyorlardı. İlkokulu Şişli Özel Arkadaş İlkokulu ve Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulunda okumuştur. Liseyi ise İstanbul Alman Lisesi, İzmir Fatih Koleji, İstanbul Vefa Lisesi, İstanbul Maltepe Lisesi, İstanbul Fenerbahçe Lisesi olmak üzere 5 ayrı lisede okuyarak bitirmiştir. Liseden sonra Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Yüksekokulu Firma Fakültesi’nde lisans eğitimine başlamış ve Londra’da Royal Academi ’de 4 senelik eğitimini bitirmiştir. Ardından ayrıca ; İsviçre ’de de moda, renk ve estetik üzerine iki sene eğitim görmüştür. Yurda döndüğünde Yıldırım Mayruk atölyelerinde asistan olarak çalışmaya başladı.
Eğitiminin son senelerinde, bir yandan tahta mandallardan sallanan sandalyeler ve seramik hedkazanırken aynı zamanda da “Vakko” armağan, “Barış Küce Limon” koleksiyon gibi müesseselerin yaratıcı bvefatlarında çalıştı. Daha sonra moda ve yaratıcı çalışmalarına, taksim ’deki Daha Önceki Sinematek Salonunda Türkiye ’nin ilk moda eğitim stüdyosunu kurarak devam etti.

1980 senesinde kreatörlük yaşam biçimini şekillendirirken, ülkenin politik belirsizliği ve ihtilal suratından Firma Fakültesi ’ndeki öğrenimi bırakarak, İngiltere ’ye gitti ve Londra ’ya yerleşti. 9 sene dönemedi Türkiye ’ye. 4 yıl Londra, 2.5 yıl İsviçre, Fransa, Almanya’da yaşad, İsviçre’de evlendi parçaladı.

Hali Hazırda “Yıldırım Mayruk moda tasarım ltd.” in ortağı olarak, tasarım, firma, idare, ithalat, ihracat ve beynelmilel ilişkiler misyonlarını sürdürmektedir.

Barbaros Namsal ’ın ustası Yıldırım Mayruk kendisine terzi dediği için, O da kendisi için terzi yamağı demektedir. Yakın dostları tarafından “Barbi” dioda tasarımcısıdır.

“Üç Kuruşluk Mahalle Dersleri” isimli tiyatro oyununda rol aldı.

Pembe Hayat LGBT Derneğine aza olan Barbaros Namsal Bülent Ersoy ’a müteveccih “Bizim elbiselerimiz ona uymaz zira kadın terzisiyiz” demiş ve bunun yanı gizeme de “Ben hala kendimim, mavi popülasyon kâğıdımı değiştirmedim. Ben kamburumu onun gibi zımparalatmadım!” tümcelerini kullandığı için dernek aboneliğinden çıkarılmıştır.

Eşcinsel olduğu mazeretiyle askere alınmadığını belirten Barbaros Namsal, ateist olduğunu da söylemiştir.

Barbaros Namsal, İngilizce ve Almanca okuryazarı, Fransızca haberleşebiliyor ve de gelişmiş bir Türkçe hâkimiyetine sahip. “2023 ’e Hikâyeler” isimli şov zincirinin de ad babası olan Barbaros Namsal, bir yandan milli markalaşmayı sürdürürken, şimdilerde ise Yıldırım Mayruk Moda Laboratuarında Türkiye ’nin en ehemmiyetli moda arşivini tasarlamakta. Küresel organizasyonların yanı gizeme, eğitim vermek üzere de yaratıcı taktikler oluşturmuştur.

Habertürk ’te “Toplu İğne” ve Skytürk ’te “Çengelli İğne” isimli tv. programları yaptı.

Gençliğinde yapmış olduğu evliliğinden İsviçre ’de yaşayan 1987 doğumlu hekim bir kızı var.

Sarıyer’deki konutlarında Yıldırım Mayruk ile birlikte oturuyorlar.

Yazmış olduğu “3. Sınıf Hamur Kâğıda Matbaa Mürekkebi Hayatlar” adlı kitabı var. Ayrıca Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera isimli yazarların yazdığı “Moda Mektebinde Bildiğim 101 Şey” ismindeki kitabı türkçeye çevirip yayınladı. ‘Bugün Ne Giysem? ’ isimli müsabaka proğramında vazife yaptı.

Marmara Üniversitesi ’nde ve Ankara Başkent Üniversitesi ’nde “Moda Tarihi” derslerini verdi.

11 Nisan 2015 tarihinde Yıldırım Mayruk ile birlikte İstanbul ’da Pera Mezat Müzayedecilik ’in tertip ettiği “Yıldırım Mayruk Hatıralar Müzayedesi”ile konutlarındaki eşyaları satışa çıkardılar. Ardından Kıbrıs ’ın Karni köyüne taşınmaya karar verdikleri için Türkiye‘den ufaladılar.

Kitapları :
2016 – Prova Odası
2007 – 3. Sınıf Hamur Kâğıda Matbaa Mürekkebi Hayatlar
Moda Mektebinde Bildiğim 101 Şey Yazar: Alfredo Cabrera, Matthew Frederick tercüme yapan : Barbaros Namsal

İçeriği Oyla

Yorum yapın