Anasayfa » Genel » Barbaros Hayreddin Paşa

Barbaros Hayreddin Paşa

Barbaros Hayreddin Paşa Biyografisi

Barbaros Hayreddin Paşa, ünlü Osmanlı Kaptan-ı Derya ’sı.
Aslen Vardar yenicesinden olan ve 1461 yılında Midilli‘nin fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed ’in ordusunda bulunmuş, Yakup Ağa isimli bir Osmanlı sipahisinin oğlu olan Barbaros Hayreddin Paşa, 1478 seneyi etrafında Midilli’de dünyaya geldi. Doğru ismi Hızır olduğu halde Barbaros lakabıyla tanınan Barbaros Hayrettin ’in bu lakabı, batılıların havuç rengine çalan kırmızı sakalından dolayı, ağabeyi Oruç‘a verdikleri “Barbarossa” ismini daha sonra kendisi için de kullanmalarından kazanç. Barbaros lakabıyla tanınan Hızır ’a, Hayreddin lakabını da daha sonra, Yavuz Sultan Selim takmıştır.

Barbaros Hayreddin Paşa, kardeşleri İlyas ve Oruç ile beraber birçok deniz savaşında bulunurken, değişik kardeşi İshak ise Midilli Adası ’nda kaldı. Oruç Reis ile birlikte çıktığı Cezayir seferinde, Cezayir’in fethedilmesinin ardından Oruç Reis, Cezayir’e Bey oldu.

İshak ve Oruç Reis’lerin şehit olmalarının ardından Cezayir Beyliği’ne ceddilen Barbaros Hayreddin, daha sonra Beylerbeyi ünvanını da aldı ve 1534 senesinde istanbul’a gelip Kaptan-ı Derya oldu.

Bir çok zafer kazananarak, Avrupa‘da şöhret yapan Barbaros Hayreddin, 5 Temmuz 1546 tarihinde yaşamını kaybetmesinin ardından, sıhhatinde Beşiktaş‘ta yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedildi.

Barbaros Hayreddin zamanında, Osmanlı denizciliği gücünün doruğuna erişirken, ardından da, onun mektebinde yetişen kıymetli denizciler ve teşkilatlı tersane sayesinde bu efor varlığını uzunca bir müddet daha devam ettirdi.

Balakalı ve cesur bir komutan olarak tanınan ve ömrü denizlerde geçtiğinden Rumca, Arapça, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca gibi Akdeniz dillerini çok iyi bilen Barbaros Hayreddin Paşa ’nın, Mehmed Paşa, Hasan Paşa ve Vali Paşa isminde üç oğlu vardı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın