Anasayfa » Genel » Barış Telli

Barış Telli

Barış Telli Biyografisi

Ampute Futbolcu Barış Telli, 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren Acun Ilıcalı ’nın Tv kanalı Tv8 ’de yayınlanmaya başlayacak olan Survivor 2023 kadrosunda olacak.

Barış Telli, 24 Eylül 1989 tarihinde Kırıkkale‘de doğmuştur. 4 yaşında iken 1993 senesinde geçirdiği Trafik kazasında sağ bacağını kaybetti. Kırıkkale’de İsmet Aydınlı İlköğretim Mektebinde okurken spor kariyerine cimnastik ekibinde başladı. Ortaokulu Kırıkkale’de Hüseyin Kahya Yatılı Bölge Ortaokulunda okudu.

2005 senesinde lisedeyken Karagücü Ampute Futbol Ekibi öğretmeni ile tanışan Barış Telli, 2005 senesinde ampute futbol kariyerine başladı. 2009 senesinde 49 golle Ampute Futbol Süper Ligi’nde gol kralı oldu.

2009 senesinde tanıştığı spor adamı Türkiye Futbol Federasyonu daha önceki Başkan Vekillerinden Hadi Neşet Türkmen‘in takviyesiyle 2012 senesinde özel koşu takmasına kavuştu. Ardından daha bir sene geçmeden 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 100m koşu, yüksek sıçrama ve uzun sıçramada üç altın madalya kazandı ve ülkesini ulusal atlet olarak temsil etmeye başladı.

2014 senesinde, sanatçı Hülya Avşar‘ın takviyesiyle aldığı yeni takmasıyla yüksek sıçramada Türkiye rekoru ve Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

2014 senesinde, Türkiye Ulusal Ampute Futbol Ekibi ile dördüncü kere Dünya üçüncülüğünü kazandı. 2015 senesinde 32 golle, 2009 ve 2013’ün ardından bir kere daha Ampute Futbol Süper Ligi gol kralı oldu.

Türkiye’de birçok değişik spor dalında Türkiye rekorları kıran Barış Telli, 2015 senesinde Ankara ’da Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Mektebi’ndan Türkiye’nin de ilk bedensel manili beden eğitimi hocayı olarak mezun olmuştur. Ankara Sincan’da hocalık görevine atandı.

Barış Telli, 2016 senesinde, tekerlekli sandalye tenisi’ne başladı ve çiftlerde Türkiye Şampiyonu olmuştur. 2017 senesinde Türkiye Ulusal Ampute Futbol Ekibi ile 50.000 taraftarın önünde Avrupa şampiyonluğunu kazanma iftiharını yaşamıştır. Aynı maçın ardından verdiği normalleşmiş pozu ile senenin resmi mükâfatını kazanmıştır.

baris-telli-yilin-pozu.jpg Barış Telli Senenin pozu

2018 senesinde, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adayı Türkiye’nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019 senesinde UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2023 senesinde ise Össur Marka Elçisi olarak seçilmiştir.

Barış Telli, hakkında Japonya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir tarafında belgeselleri yapıldı.

2023 senesinde Barış Telli ’nin hayatının anlatıldığı, senaryosunu Koray Yeltekin ’in yazdığı rejisörlüğünü Can Ulkay ’ın yaptığı “Hayatla Barış” isminde sinema filmi yapıldı.

Barış Telli, 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren Acun Ilıcalı ’nın Tv kanalı Tv8 ’de yayınlanmaya başlayacak olan Survivor 2023 kadrosunda olacak.

Survivor 2023 Şöhretliler kadrosunda; Berdan Mardini, Ümit Erdim, Zeynep Alkan, Murat Eken, Yusuf Güney, Aysu Besbelli, Seçkin Piriler, Cansu Tuman, Barış Telli yer alacak.

Survivor 2023 Fenomenler kadrosu; Alper Rende, Chaby Han Çabi, Halil İbrahim Göker, Kürşat Juan, Buse Tasarı, Elanur Pat‘dan oluşuyor.

Survivor 2023 gönüllüler kadrosu ise; Aziz Ozan Dilber, Aleyna Elibol, Gizem Avcı, Osman Can Ural, Özgür Tetik, Tunga Sayan, Asena Demirbağ, Kardelen Kalender, Walison Fonseca ile şekillendi.

Barış Telli, tüm manileri aşıp geçen muazzam hikayesini 2014 senesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ’nın yayımladığı Gençlik Spor Mecmuası ’ne verdiği ziyarette şöyle demiştir:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Çocuk yaşlarda ayağını kaybedince, ne olduğunu sarihçesi kavramıyorsunuz. Büyüdükçe farkına varıyorsunuz, güçlüklerin ve insanların bakışlarının değişik olduğunu. Buna karşın kendimden, hayatımdan ve ailemden hiç bırakmadım.

Mektep şovlarında hoş tepkiler aldım. Ayağım olmadığı halde banal insanlar gibi ellerimin üzerinde yürümenin sevincini yaşıyordum. Çocuklukta her şeyi oyuna döküyorsunuz. Ben de koltuk değneklerimi oyuna dönüştürdüm. Onlarla zıpladım, hopladım. Cadde aralarında, pazarlarda süratli koşup karşıma çıkan manileri koltuk değneklerimle slalom yaparak aşmaya çalıştım.

Ufakken dostlarım, düşerim diye beni oyuna almazlardı. Karşımdakiler hep beni kısıtlardı. Onlar ‘yapamaz ’ dedikçe ben ‘yaparım ’ dedim. Kendimi nasıl geliştiririm diye düşündüm ve çalıştım. Hep kasvetleri ve manileri aşmak için gayret verdim. Şu anda bile manili bakış acısını değiştirmek için elimden geleni yaparum.

Lise 1. sınıfta hocayı Bekir Murat Altıntaş Barış ’ın futbolla tanışmasına vesile oluyor. “Banal olan dostlarımın yanında koltuk değnekleriyle maç yapardım. Öğretmenim Türk Silahlı Güçleri Rehabilitasyon Merkezi ’nin Karagücü ekibine getirdi beni. 2005 ’deri beri Ampute futbol ulusal ekip formasının heyecanını hala ilk günkü gibi yaşıyorum.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Mektebi Alıştırmanlık bvefatını kazandım. Derslerdeki bir çok branşı yapabiliyordum, o zaman takmam da yoktu. Manili koşu dersinde öğretmenim Hacı Ahmet Pekel, bunun çok güç olduğunu, sınamamam gerektiğini belirtti. ‘Öğretmenim, ben zati senelerdir manili koşuyorum ’ dedim ve koltuk değnekleriyle koştum. O gün bana, ‘seni olimpiyatlara hazırlayacağım” dedi.

Çok pahalı olduğu için kendi ihtimallerimizle takma alamadık. Türkiye Futbol Federasyonu daha önceki Başkan Vekillerinden rahmetli Hadi Neşet Türkmen ilk takmamı yaptırdı. Daha sonra Hülya Avşar olimpiyat sporcularıyla koşmam için lüzumum olan profesyonel koşu takmasını şubat ayında yaptırdı. Ben de 1 ay içinde rekor kırarak Türkiye Şampiyonu oldum.”

İçeriği Oyla

Yorum yapın