Anasayfa » Genel » Zeki Müren’in hayatı film oluyor

Zeki Müren’in hayatı film oluyor

Türk Sanat Müziği’nin en ehemmiyetli seslerinden olan ve “Sanat Güneşi” olarak anılan Zeki Müren’in hayatı film oluyor.

“Ayla”, “Müslüm”, “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” ve “Kesişme: İyi ki Varsın Eren” gibi biyografik filmler ile tanınan üretimci Mustafa Uslu, film için hazırlıklara başlandığını açıkladı. Uslu, film için Zeki Müren’in yeğeni Özlem Güner ile uyuştuklarını belirtti.

TANITIM FRAGMANI 29 EYLÜL’DE

Özlem Güner’in “Masal Tadına” kitabından yola çıkılarak Mustafa Uslu ve Özer Feyzioğlu tarafından film için senaryo çalışmaları başladı. Filmin tanıtım fragmanının 29 Eylül ’de Bodrum Film Şenliği ’nde gösterileceği de açıklandı.

ZEKİ MÜREN’İ KİM CANLANDIRACAK?

Zeki Müren ’in hayatını kimin canlandıracağı henüz açıklanmadı.

Zeki Müren'in hayatı film oluyor

TÜRK SANAT MÜZİĞİNİN ‘GÜNEŞİ’ ZEKİ MÜREN

Zeki Müren d. 6 Aralık 1931 – ö. 24 Eylül 1996, Türk sanat müziği sanatçısıdır ve Türkiye’nin en ehemmiyetli ve tesirli Türk sanat müziği sanatçılarından biridir. Müren, İzmir’in Bursa ilçesine bağlı Bornova’da doğdu. Genç yaşlardan itibaren müziğe alaka duydu ve Türk sanat müziği alanında eğitim aldı.

Zeki Müren’in sahne kariyeri 1950’lerin sonlarına Doğru başladı ve 1990’lara kadar devam etti. Müren, sesinin hoşluğu, sahne gösterilerindeki zarafeti ve şarkılarındaki duygu yoğunluğu ile tanınır. Özellikle Türk sanat müziği repertuarına kattığı pek çok şarkı, hala günümüzde de dinlenmekte ve beğenilmektedir.

Zeki Müren, Türk sanat müziğinin yanı gizeme, Türk pop müziği ve ulus müziği cinslerinde de zaferli çalışmalar yapmıştır. Sanatçı, Türk müziğinin ehemmiyetli bir figürü olarak kabul edilir ve vefatından sonra da yapıtları ve hatırasını yaşatmaya devam etmektedir.

Türk sinemasında 17 filmde başrol oynayan sanatçı, sektörde azami sayılı kontratlara imzalaydı, 1955’te Arena Tiyatrosu’nun “Çay ve Sempati” isimli oyununda da başrol oynadı. Müren’in oynadığı filmlere genellikle, Berduş, Hayat Bazen Tatlıdır, Altın Kafes, Bir Yaz Yağmuru gibi, kendi bestelerinin ismi verildi. Yarıyılın en popüler, aranılan sesi ve suratı olan Müren, ilk sahne konserini 26 Mayıs 1955’te verdi. Sanatçı, aynı sene Manolyam şarkısıyla Türkiye’de ilk kere verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı.

Zeki Müren, gördüğü milli alakanın yanında beynelmilel alanda da dikkati sürükleyerek, 1976’da Londra’daki Royal Albert Hall’da konser verdi ve bu salonda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.

Müren, 1980’de Kuşadası’nda kalp spazmı, ardından da 1983’te Paris’te kalp krizi geçirdi. Sahnelerden uzaklaşarak Bodrum’a yerleşen sanatçı, son konserini ise 1984’te kazancı antik tiyatronun onarımına tüketilmek üzere, Bodrum Kalesi’nde verdi.

Mülk varlığını Türk Eğitim Vakfı ile Türk Silahlı Güçleri Mehmetçik Vakfı’na affeden akılda sanatçı, Ajda Pekkan, Muazzez Abacı ve Muazzez Ersoy’la düetlerin yer alacağı 7 şarkıdan oluşan yeni kasetini bitiremeden, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun İzmir Radyosu Stüdyolarındaki canlı yayında, 24 Eylül 1996’da kalp yetmezliği neticeyi hayatını kaybetti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın