Anasayfa » Genel » Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Hamile olduğunuzu bildiğiniz anda yaşadığınız coşkulu süreç ve bebek doğum kanalına ne zaman girer denildiğinde ilk hamileliklerde doğumdan birkaç hafta evvel sonraki hamileliklerde ise doğumdan takribî birkaç gün evvel bebeğin başı doğum kanalına yerleşir. Bebek doğum kanalına yerleşmeden doğum başlamaz. Bazı vaziyetlerde bebek doğumun reelleşmesine az bir zaman kala da kanalına girebilir. Net bir aralık verilmesi gerekirse bebeğin doğum kanalına girişi genellikle 36. Haftada başlar. Yalnız bazı gebelerde bu süreç 40. Haftayı bulabilir.

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi Nasıl Olur?

Doğumun başlayabilmesi için öncelikle bebeğin rahimden çıkarak doğum kanalına Doğru inmesi gerekmektedir. Bebek doğum kanalına girmeden doğum başlayamaz. Bebeğin başının doğum kanalına girmesine anjagman ismi verilmektedir. Bağlanma da denilen bu vaziyet doğumun başlangıç işareti olarak kabul edilmektedir. Angajmanda bebeğin baş kemikleri bütün ortada birleşmiş gidişattadır. Doğum kanalına giren bebeğin doğumu yapılabilirken kiminin haftalarca beklemesi gerekir. Bebek doğum kanalına girdikten sonra suyun gelmesi, kasılma ve sancı gibi değişik doğum bulgularının da başlamış olması gerekir.

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi İçin Neler Yapılabilir?

Bazı hamileliklerde bebeğin doğum kanalına inmesinin gecikebildiği vaziyetler oluşmaktadır. Bu gibi vaziyetlerde anne adayları ne yapacağı öğrenemeyebilir. Bunun için bebeğin doğum kanalına inmesi için neler yapılabilir denildiğinde;

Gebeliğin son aylarına gelindiğinde bedeni rahatlatacak ve adalelerinizi hafifletecek bazı hareketler yapmak, bebeğinizin alta inişini de kolaylaştıracaktır. Özellikle dizleri iki tarafa geniş biçimde açarak oturmak veya karnınızı alta Doğru sarkmasını sağlayarak durmak rahim ağzına baskıyı arttıracaktır.Günlük birkaç saatlik sizi yormayan yürüyüşler bebeğin inişini daha kolay hale getirecektir. Her gün 1-2 saat yürüyüş yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca bebeğin doğum kanalına girdiğini hamileliğinizin takribî 36. Haftasında bebeğiniz doğum kanalına inmeye başlayacaktır. Bazı anne adayları bu vaziyeti fark edemeyebilir. Ancak bazı adaylar ise bulguları gözlemleyerek bebeğin alta Doğru indiğini kavrayabilmektedir. Bebek doğum kanalına Doğru ilerlerken squat hareketi yapılabilir. Bu sırada bebek doğum kanalına ne zaman girer denildiğinde hekiminizden takviye alabilirsiniz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın