Anasayfa » Genel » Bitcoin’in Tarihi Düşüşünün Ardındaki 5 Sebebi Uzmanlar Açıkladı

Bitcoin’in Tarihi Düşüşünün Ardındaki 5 Sebebi Uzmanlar Açıkladı

Kripto piyasaları tarihin en büyük düşüşlerinden birini yaşıyor. Uzun bir zamandan sonra 69 bin dolara kadar yükselen kripto para piyasasının en büyük değeri Bitcoin’de tarihi düşüş 20 bin doların altını gördü. CNBC ’nin haberine göre şu sıralarda 19 bin 200 dolar seviyelerindeki Bitcoin 2023’nin ikinci çeyreğinde takribî yüzde 58 değer kaybına uğradı.

Bitcoin’deki düşüş altcoinlere de yansıdı. Kripto piyasasından takribî 1,2 trilyon dolar silindi. CNBC, uzmanlardan aldığı bilgilere göre bu düşüşün sebeplerini sıraladı.

Macroekonomik baskı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED’in yükselen enflasyona karşı faiz artırımı alternatifini kullanması. Fed, çeyrek süresince yüksek enflasyonla çaba etmek için dargın kalitede iki faiz artırımı reelleştirdi. Faiz artırımı Amerika Birleşik Devletleri borsasında da dalgalanmalara neden oldu.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi ikinci çeyrekte yüzde 22,4’lük düşüşle 2008’den bu yana en makûs çeyrek performansını kaydoldu.

Bitcoin’deki dalgalanmalar Amerika Birleşik Devletleri pay bonoyu endekslerinin maliyet hareketleriyle yakından ilişkili. Bu sebeple yatırımcılar tehlikeli varlıkları terk ederken pay bonoyu satışları, Bitcoin ve kripto piyasasında düşüşe neden oldu.

TerraUSD krizi

Sabit coin TerraUSD UST ve onun maliyetini dengelemek için çıkarılan LUNA adlı coin çöktü. Bu çöküş büyük bir paniğe ve güven kırılımına neden oldu. Yatırımcıların tehlikeli varlıklardan uzaklaşmak istemesi sebebiyle kripto para ünitelerinde ciddi bir satış baskısı yaşandı.

Söz mevzusu çöküş piyasada zincirleme bir tesir yarattı, hem Bitcoin hem de altcoinler ciddi değer kaybetti.

Celsius para sürükleme operasyonlarını durdurdu

Kripto para borçlanma platformu Celsius Network, haziranda alıcılarının para sürükleme operasyonlarını durdurdu. İşletme, alıcılarına Celsius’u kullanarak kripto para yatırımı yapmaları halinde yüzde 18’in üzerinde getiri öneri etti. Platform daha sonra bu parayı yüksek bir faiz oranı ödemeye istekli olan oyunculara ödünç verdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın