Anasayfa » Genel » Börek Hiç Bu Kadar Lezzetli Olmamıştı, Patlıcanlı Börek Tarifini Deneyin! Lezzeti Baş Döndürecek

Börek Hiç Bu Kadar Lezzetli Olmamıştı, Patlıcanlı Börek Tarifini Deneyin! Lezzeti Baş Döndürecek

Börek hoşlanmayan birey rakamı azdır, denilebilir. Bir Hayli malzeme ile muhtelif börek cinsleri yapılabilir. Hem sabah kahvaltısı hem de öbür öğünlerde de harcayabileceğiniz patlıcanlı börek, içeriği bakımından oldukça vitaminlidir. Öbür böreklere kıyasla, daha ama yemek kıvamında olduğu söylenebilir.

Börek Hiç Bu Kadar Lezzetli Olmamıştı, Patlıcanlı Börek Tarifini Deneyin! Lezzeti Baş Döndürecek

Bunun sebebi iç harcıdır. Özellikle Ege bölgesinde sıklıkla yapılır. Farklı lezzetleri hoşlananlar, kesinlikle patlıcanlı böreği sınamalıdır. Yufkanın nitelikli olması da son derece ehemmiyetlidir. Dingili takdirde börek sert olur. O surattan taze yufka almaya özen gösterilmelidir.  

Malzemeler

2 adet patlıcan 1 adet domates 2 adet yeşil biber 1 adet kuru soğan 6 adet yufka 1 su kadehi süt veya yoğurt Yarım su kadehi sıvıyağ Su Tuz 1 adet maden suyu 2 yumurta Üzeri için susam ya da çörek otu

 

Yapılışı

İlk olarak böreğin iç harcı hazırlanır.  İç harcı temel lezzet veren kısmı o olduğu için, özen gösterilerek yapılması gerekir. Tıpkı cinsli yapar gibi hazırlanır. Başka Bir Deyişle iç harcı bir bakıma ana yemektir, denilebilir. Patlıcanlar küp biçiminde minik minik doğranır. Aynı biçimde soğan, biber ve domates de doğranır. Bir tavanın için de ilk olarak soğan kavrulmaya başlanır. Ardından patlıcan, biber de ilave edilir. Hepsi yumuşayana kadar kavrulur. Ardından domatesler ilave edilir.

Börek Hiç Bu Kadar Lezzetli Olmamıştı, Patlıcanlı Börek Tarifini Deneyin! Lezzeti Baş Döndürecek - Resim : 2

Ağzı kapatarak pişmeye vazgeçilir. Pişince kesinlikle soğutulması gerekir. Bunun için de 1 saat dinlenirse daha iyi olacaktır. Bir kapta su, süt, yumurta ve soda çırpılır. Ardından yağ ilave edilir ve karıştırılır. Bu sos yufkaların arasına sürmek içindir. Her bir yufkaya evvel sos, sonra da iç harç koyulur. Uzunlamasına sarılır. Tepsiye de dolama olacak biçimde dizilir. En son kalan sosta dökülerek, 180 derece fırında 30-40 dakika pişirilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın