Anasayfa » Genel » Elektrikli otomobillere 250 bin liralık vergi indirimi geldi

Elektrikli otomobillere 250 bin liralık vergi indirimi geldi

Elektrikli arabaların ÖTV’sinde 8 ay sonra yapılan aktüellemeyle motor eforu 160 kW’ı geçmeyen elektrikli arabalarda matrah hududu 700 bin TL’den 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltilirken, motor eforu 160 kW’ı geçen elektrikli arabalarda ise matrah hududu 750 bin TL’den 1 milyon 350 bin TL’ye çıkarıldı. Söz mevzusu karar Resmi Gazete ’de yayımlandı.

Elektrikli otomobillere 250 bin liralık vergi indirimi geldi

Resmi Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, elektrikli arabalara uygulanan ÖTV matrahlarında aktüellemeye gidildi. ÖTV oranlarında ise rastgele bir farklılık yapılmadı.

Buna göre, motor eforu 160 kW’ı geçmeyen elektrikli arabalarda matrah hududu 700 bin TL’den 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltildi. 

Motor eforu 160 kW’ı geçen elektrikli arabalarda ise matrah hududu 750 bin TL’den 1 milyon 350 bin TL’ye çıkarıldı.

Türkiye’de satılan elektrikli arabaların ehemmiyetli bir kısmının ÖTV dilimleri değişirken, bu vaziyet maliyetlerde de indirim yarattı. Bu tertip etme elektrikli arabaların satışını artırarak hem Togg ’u destekleyecek hem de petrol tüketimini eksiltecek.

ÇİN MALI ARABALARA EK VERGİ GETİRİLDİ

Öte yandan, Resmi Gazete’de elektrikli arabaları ilgilendiren bir başka karar daha yer aldı. Buna göre, Çin’den ithal edilen elektrik arabalar için yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Çinli araba markaları Doğrudan etkileyecek bu karar, piyasada bir hayli arabanın ÖTV oranı bir alt dilime düşerken, Çinden ithal edilen elektrikli arabaların maliyetlerini artıracak.

İçeriği Oyla

Yorum yapın