Anasayfa » Genel » Bu besinler yaşlanma karşıtı! Sağlıklı ve güzel yaşlanmak için tüketilmesi gereken besinler

Bu besinler yaşlanma karşıtı! Sağlıklı ve güzel yaşlanmak için tüketilmesi gereken besinler

Beslenme ve Diyet uzmanı Eray Albayrak sağlıklı ve güzel yaşlanmada etkili tüketilmesi gereken besinleri paylaştı.  İşte sağlıklı yaş almada etkili tüketilmesi gereken besin türleri…

BALIK, BEYİNDEKİ HÜCRELERİ YENİLİYOR

Balıkta bol bulunan Omega-3 yağ asitlerinden biri olan DHA, insan beynindeki hücrelerin yenilenmesine destek oluyor. Beyin zarında bulunan omega-3; yetersiz omega-3 alımında azalıyor ve ilerleyen yaşlarda Alzheimer veya demans hastalığına yatkınlık riskini doğurabiliyor. Omega 3, kalp sağlığını ve damarlarını korumaya yardımcı bir yağ asidi. Aynı zamanda cilt ve göz sağlığı için de son derece önemli. Balıkta bulunan Omega 3 yağ asitlerinin kansere yol açan tüm kötü huylu tümörlerin gelişimini engellemede de önemli etkileri bulunuyor. 

HÜCRELERDE OLUŞAN HASARLARI ÖNERİYOR: YEŞİLÇAY, BEYAZ ÇAY

İçeriğindeki kateşinler sayesinde antioksidan etkiye sahip yeşil ve beyaz çay; siyah çaya göre daha avantajlı, çünkü daha yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Yeşil çayda bulunan epigallo kateşin gallat, hücrede meydana gelen hasarın önlenmesi bakımından koruyucu etkiye sahip. Vücutta dolaşan ve kansere yol açan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına destekte bulunuyor. Günlük 2-3 fincan kadar yeşil/beyaz çay tüketimi bedeni tazeliyor. Bilişsel fonksiyonları geliştiriyor. Kronik hastalıklara karşı koruyor. Kaynayan değil, kaynamaya yakın su içerisinde ortalama dört dakika kadar demlenmeleri tüketim için uygun. 

DEJENERASYONLAR KARŞI KORUYUCU: ÜZÜM

Üzümde bulunan resveratrol, antioksidan özelliğiyle serbest radikallerin oluşturduğu hasarları azaltarak yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruyucu özelliği ile göz sağlığına destek olur. Ayrıca birçok çalışmada insülin direncine karşı koruyucu, kan basıncını düşürücü, tümör büyümesi ve çoğalmasını inhibe edici, karaciğer sağlığını koruyucu olduğu gösterilmiştir. Hücrelerinin serbest radikallerden hasar görmesini engelleyerek, organlarının ve cildinin daha geç yaşlanmasına yardımcı bir antioksidan, resveratrol. 

C VİTAMİNİ DEPOSU: KİVİ

C vitamini içeriği bakımından oldukça zengin bir besin olan kivi, içerdiği C vitamini sayesinde kolajen yapımına destek olarak yaşlanma karşıtı besinler arasında yerini alıyor. Greyfurt, portakal, biber, brokoli, kuşburnu da oldukça iyi C vitamini kaynaklarından. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın