Anasayfa » Genel » Bugün hangi yemeği pişirsem? 4 farklı tarif

Bugün hangi yemeği pişirsem? 4 farklı tarif

Yevmiye yaşamın yoğun koşuşturması çalışan çalışmayan tam insanlar için günün nasıl bittiğinin anlaşılamamasına neden oluyor. Yerine getirilmesi gereken rutin mesullüklerin yanı gizeme bir de gün içerisinde aniden büyüyen hadiselere enerji sarf etmek vaziyetinde kalan fertleri, akşam saatlerine Doğru “ne besiniz?” telaşesi sarmaya başlıyor.

Her yeni güne “bugün ne pişirsem?”, “bugün ne yesek?” düşünceleri ile başlayan ve akşam olduğunda da hala geçerli bir menü oluşturamayan fertler, sıklık ile ya dışarıdan yemek söylemek zorunda kalıyor ya da kolaya kaçarak elinin altında bulunan malzemeleri birleştirerek bir menü oluşturmaya çalışıyor.

Yemek kumpasının ve yemek alışkanlıklarının sağlık üzerinde oldukça ehemmiyetli tesirlere sahip olduğunu belirten uzmanlar, her gün için yaşa ve cinsiyete bağlı olarak belli ölçülerde kalori alınması gerektiğini dikkat topluyor. Bu kapsamda yemek menülerinin son ana vazgeçilmesi, uzun sıhhatine de tesir edebiliyor. Bu surattan harcanacak olan yemeklerin her gün için tasarlanması hem sağlık hem de zaman açısından büyük avantajlar sağlıyor.

22 ARALIK GÜNÜN MENÜSÜ

Bugün hangi yemeği pişirsem? 4 farklı tarif

Akşama ne yemek yapacağını düşünenler için çorba, ana yemek, salata ve tatlıdan oluşan günün menüsü geldi. Mevsimi olan sebze ve meyveler kullanılarak oluşturulmuş olan menüde yer alan yemekler ve tatlı şu biçimde:

Tavuk sulu pırasa çorbası Palamut buğulama Balıkçı salatası Ayva tatlısı

GÜNÜN MENÜSÜNÜN MALZEMELERİ

Akşam için hazırlanacak olan günün menüsünde yer alan yemeklerde ve tatlıda kullanılacak olan malzemeler şu biçimde:

Tavuk sulu pırasa çorbası: 4 adet pırasa, 2 adet patates, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1,5 çay kaşığı tuz, 3 diş sarımsak, 1 çay kadehi süt, 1 litre tavuk suyu. Palamut buğulama: Ulusa ulusa dilimlenmiş 2 adet palamut, kocaman doğranmış 2 adet mor soğan, kocaman doğranmış 3 adet yeşil biber, 2 diş sarımsak, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, çeyrek limonun suyu, ulusa ulusa dilimlenmiş 2 adet domates, 2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber. Balıkçı salatası: Yarım göbek marul, yarım demet roka, 2 tane havuç, çeyrek kırmızı lahana, çeyrek demet dereotu, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım limonun suyu, 2 çay kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı sirke, yarım çay kaşığı sumak. Ayva tatlısı: 2 adet ayva, 8 yemek kaşığı toz şeker, yarım limonun suyu, 1 çubuk tarçın, 6 adet karanfil, yarım çay kadehi vişne suyu, yarım çay kadehi su, üzeri için kaymak ve Antep fıstığı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın