Anasayfa » Genel » Camille Guerin

Camille Guerin

Camille Guerin Biyografisi

Fransız Baytar hekim, bakteriyolog ve immünolog.

Fransız bakteriyoloji balakanı. Çalışma dostu Albert Calmette ile birlikte, BCG kısa ismiyle bilinen tüberküloz aşısını hazırlamışlardır.

Camille Guerin, 22 Aralık 1872 tarihinde Poitiers, Fransa ’da doğmuştur. Bütün ismi Jean-Marie Camille Guerin ’dir. Babası 1882 senesinde tüberküloz ’dan öldü. Fransa ’da Alfort, Baytar Mektebinde 1892 -1896 seneleri arasında okudu.

Camille Guerin, Baytar hekim olarak mezun olduktan sonra 1897 senesinde Lille Pasteur Enstitüsünde Albert Calmette ile birlikte çalışmaya başladı.

1900 senesinde Lille Pasteur Enstitüsü’nde laboratuvar başkanlığına atandı. 1905 senesinde çiçek hastalığı aşılarının hakimiyeti için bir yöntem geliştirdi. Bu çalışma ile Tıp Yüksekokulu Komisyonu altın madalya ile mükâfatlandırdı.

1919 senesinde Lille Pasteur Enstitüsüne başkan olarak atandı ve 1928 senesine kadar bu misyonu yaptı.

1906 senesinde Lille Pasteur Enstitüsü ’nde tüberküloz üzerinde çalışmaya başlayan Albert Calmette ve Camille Guerin, iki sene sonra, hastalıklı sığırlardan alınan tüberküloz basillerinin safra salgısı öd katılmış bir kültür etrafında üretildiği zaman, hastalık yapıcı özelliğini yitirdiğini, buna karşılık antikor yapıcı özelliğini gözettiğini gözlemlediler.

Böylece üretilen ve iki analistin ismiyle anılan BCG Bacillus Calmette-Guerin aşısı on beş sene sonra insanlar üzerinde sınandı ve yaygın aşı uygulamasına başlandı. Başarılı ilk aşı çalışması 1 Temmuz 1921tarihinde Paris’te başladı. Paris Belediye Sağlık Kurumunda anneleri tüberkülozlu olan 600 çocuk aşılandı. Hiçbiri hasta olmayınca, aşı uygulaması süratle dağıldı. Ancak Almanya ’nın Lubeck kentinde aşılanan 249 çocuktan 73 ’ü tüberkülozdan can vermişti. Herkes yine laboratuara kapandı. Uygulamalar ve tüm kayıtlar sabırla didik didik incelendi. Sonunda, Almanya’nın Lubeck kentindeki çocuk sağlık kurumuna sevk edilen BCG aşısı suşunun içine virülan tüberküloz basili karışmıştı. BCG aşısı ile Calmette ve Guerin’in hiç kabahati yoktu.

Ancak, yeni doğmuş çocuklara ağız yoluyla verilen aşı 1930 ’da birçok çocuğun vefatına neden olmuştu. Yine araştırmalara başlayan Calmette, bugün onun ismiyle anılan ten tepkimesini Calmette tepkimesi bularak özellikle aşının uygulanmasındaki mahzurları giderdi. Getirdiği çözüm bir tanı yöntemiydi ve çok zayıflatılmış, az ölçüde tüberküloz basili teni çizerek bedene verildiğinde yerel bir enfeksiyona yol açıyorsa, hastalığa karşı korunma mekanizmasının büyüdüğünü gösteriyordu. O tarihten sonra, sadece bu sınamaya negatif cevap veren çocuklarda ten altına enjektörle aşı uygulamasına geçildi ve pek çok ülkede tüberkülozun önü alındı.

1939 senesinde Tüberküloz karşı Ulusal Korunma Komisyonu Başkan Dayanakçısı oldu. 1948 senesinde BCG, bcerahatçi Milli Kurultayı başkanı, 1949 senesinde ise Fransa Baytar Yüksekokulu başkanı oldu. 1951 senesinde Tıp Yüksekokulu başkanı oldu.

1950 senesinde Illinois Üniversitesi ve Araştırma Vakfı, aşı hazırlamak, dağıtmak ve ABD‘de satmak için lisans aldı. Camille Guerin, can verdiğinde Pasteur Enstitüsünün fahri direktörü idi.

Camille Guerin, 1900 senesinde Marie Lavergne ile evlenü.

Camille Guerin, 9 Haziran 1961 tarihinde Paris, Fransa ’da 89 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın