Anasayfa » Genel » Can Akbel

Can Akbel

Can Akbel Biyografisi

Siyah-beyaz televizyon yarıyılının efsane sunucularındandır.

Can Akbel, 1934 senesinde İzmir ’in Karantina mahallesinde doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesi ’nden 1952 senesinde mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nde öğrenim görürken 1954 senesinde Ankara Radyosu ’nda spiker olarak çalışmaya başladı. Daha sonra iş eğitimi için Almanya ’ya gitti.

Kayzer Wilhems Üniversitesi ’nden mezun olduktan sonra Batı Almanya Radyo-Televizyonu ’nda bir sene staj gördü. Almanya ’nın Köln kentinde Federal Basın Dairesi, Almanya ’nın Sesi Radyosu ve kurucusu olduğu WDR Türkçe Bvefatı yayın müdürlüğü vazifelerinde bulundu.

Türkiye ’ye döndükten sonra, 1968 senesinde sınama yayınına başlayan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’de, redaktör- spiker olarak çalışmaya başladı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu daha sınama yayınındayken, spiker olarak çalışmaya başladı. Türkiye bir yarıyıl haberleri hep onu bildi. Senelerce Güne Bakış haber bültenini sundu. 1999 senesinde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu‘den emekliye ufaladı.

1970’li senelerde hazırlayıp sunduğu ‘Güne Bakış‘ isimli haber programı ile büyük alaka gören Akbel, günümüz gece haberlerinin de esasını oluşturmuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde Radyo-TV Sinema Bvefatı’nde öğretim vazifelisi olarak tecrübelerini genç jenerasyonlara aktardı.

Can Akbel, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Suna Akbel ile konutludur. Cansu Akbel d.13 Şubat 1962 isminde bir kızı vardır.

Can Akbel, 22 Şubat 2015 tarihinde İstanbul ’da rehabilitasyon gördüğü sağlık kurumunda 81 yaşında ölüm etti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın