Anasayfa » Genel » Can Ataklı

Can Ataklı

Can Saldırılı Biyografisi

Can Saldırılı, 1956 senesinin Mayıs ayında babasının ilk misyon yeri olan Diyarbakır ’da ailesinin ilk çocuğu olarak doğmuştur. Babası Hikmet Ahmet kimya mühendisidir, annesi de kimya mühendisi olan Kadriye Özkan ’dır. Babası kadro olmadığı için lisede kimya hocalığı yaparken, Annesi ise Tekel Fabrikasında kimya mühendisi olarak çalışmıştır. Daha sonra anne ve babası Şeker Fabrikaları’nda çalışır; bu vesile ile sırasıyla Susurluk, Uşak, Erzincan gibi yerlerde geçer çocukluğu. Balıkesir Atatürk İlkokulu’ndan mezun olur.
Baba tarafından Kafkaslar’dan gelip bir kısmı Erzurum, bir kısmı da Balıkesir’e yerleşmiş bir aileye üyedir. Can Saldırılı’nın ailesi ise ailenin Balıkesir kanadını oluşturmaktadır. Cem d.1961 isminde kardeşi vardır.

Can Saldırılı, daha ortaokuldayken Milliyet gazetesinin tertip ettiği balaka müsabakasında Türkiye genelinde ilk ona girerek Balıkesir’i temsil eder. Daha sonra İstanbul Erkek Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Lise iki ve üçüncü sınıfı, ailesi Ankara‘ya taşındığından Ankara Gazi Lisesi’nde bitirdi. 1974 senesinin sonlarına Doğru İstanbul’a giderek, İstanbul İktisadi ve Ticari ilimler Yüksekokulu Basın Yayın ve Ulusla İlişkiler bvefatında okudu.

Gazeteciliğe Yeni Etraf gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1975 senesinde Vatan gazetesinde devam etti.

Can Saldırılı, 1980 senesinde denizci olarak 16 ay askerlik yaptı.

Vatan, Günaydın, Dünya, Tan, Sabah, Kanal 6, Habertürk TV, Star, Star TV ve Business Channel’da köşe yazarı, yayın koordinatörü, yazı işleri müdürü ve genel yayın rejisörlüğü yaptı.

1986 senesine kadar Günaydın gazetesinde çalıştı. 1984- 1985 seneleri arası Tan gazetesini yönetti.

2003-2004 senesinde Star TV’de ana haber sundu, ve Kırmızı Koltuk isimli programı sunuculuğu yaptı.

Can Saldırılı 2006 senesinin aralık ayından beri çalışmakta olduğu Vatan Gazetesi’nden 2013 senesinin Temmuz ayında ayrıldı.

Can Saldırılı, 30 Tem 2013 tarihinde 2014 seneyi yerel tercihlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için CHP‘den aday olacağını açıkladı.

Can Saldırılı, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. yarıyıl Türkiye Büyük Halk Meclisi milletvekili tercihlerinde CHP‘den İstanbul 1. bölgeden aday oldu.

Evlilikleri :
1.evliliği : 1983 senesinde Handan Türkeli ile evlendi. 1989 senesinde boşandı.
2.evliliği : Vizon mecmuasını kuran meslektaşı Ayşe Savaşçın ile 1989 senesinde evlendi. Aralık 2011 tarihinde boşandı. Ayşe Hanım’ın evvelki konutluluğundan olan Tuvana ve Begüm isminde iki kızı vardır.
3.evliliği : Temmuz 2012 tarihinde TGRT Haber daha önceki spikeri Seyran Savaş evlenmiştir. 27 Mayıs 2013 tarihinde Peri isminde bir kızı olmuştur.

Rol Aldığı Filmler :
2002 – Son
2008 – Ateşten Koltuk

Yazdığı Kitapları :
Amiral Battı

İçeriği Oyla

Yorum yapın