Anasayfa » Genel » Can Bartu

Can Bartu

Can Bartu Biyografisi

Can Bartu, 1936 doğumlu, Fenerbahçe ’li, efsanevi futbolcu. 1 Ocak 1961 ’de, FiorentinaGlasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyen, Avrupa Kupaları ’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcusu oldu. İtalyan futbolseverler tarafından, “Sinyor Bartu” biçiminde adlandırılan Bartu, Türk futbolunun unutulmazları arasındaki yerini aldı.
30 Ocak 1936 ’da, istanbul ’da dünyaya gelen Can Bartu, spora, Fenerbahçe ’de basketbol oynayarak başladı. Altı kere, basketbol ulusal ekip formasını giyen Bartu, daha sonra Fikret Arıcan ’ın aracılığıyla Fenerbahçe ’de futbol oynamaya başladı.

1955 – 1961 yılları arasında Fenerbahçe ’de futbol oynayan Bartu, 28 kere ulusal oldu. 1958 ’de TürkiyeRomanya maçında, kaleci Turgay Şeren‘in sakatlanması üzerine, maçın son yedi dakikasında kaleye geçti ve bu maçta,, Türk Ulusal Ekibi oyuncusunun, kendi kalesine attığı gol neticeyi, 1 gol yemiş oldu.

Ulusal ekipteki başarılı futbolu ile dikkat toplayan Bartu, 1961 ’de, İtalya ’nın Fiorentina ekibine transfer oldu. 1962 ’de Venezia ekibinde oynayan Bartu, 1964 ’de de Lazio ’da oynadı.

İtalya ’da başarılı bir yarıyıl geçiren Bartu, 1967 ’de, Türkiye ’ye dönerek, daha önceki ekibi Fenerbahçe ile tekerrür yollarını birleştirdi. Teknik ve zarif oyunu ile göz dolduran Bartu, Sarı-Lacivertli forma altında 326 maç oynadı, 162 gol attı.

Üç sene boyunca Fenerbahçe ’de forma giyen futbolcu, 1969 ’da, Metin Oktay‘ın, İstanbul’da, Galatasaray – Fenerbahçe arasında oynanan jübilesinde, Metin Oktay kısa bir zaman Fenerbahçe forması giyerken, maça Galatasaray formasıyla çıkarak, bu jubileyi ebedileştirmiştir.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla beraber yazılan Bartu, Türk ulusal ekibi formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcudur. Bartu, aynı gün içinde, Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 28 sayı kaydolurken, Dolmabahçe‘de de futbol maçına çıkmış ve bir gol atmış bir oyuncudur.

1970 senesinde futbolu bırakan ve spor gazeteciliği yapmaya başlayan Can Bartu, hali hazırda, muhtelif basın ve yayın uzuvlarında futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Can Bartu, CNN TÜRK‘te Osman Şenher ile birlikte Barış Kuyucu’nun sunduğu futbol@cnnturk isimli spor programında ‘Spor Yorumcusu’ olarak misyon yaptı. Fenerbahçe Televizyonu’nda Can Bartu ile Futbol Gündemi programında yorumculuk yaptı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın