Anasayfa » Gezilecek Yerler » Çanakkale’de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale’de gezilecek yerler listesi!

Çanakkale’de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale’de gezilecek yerler listesi!

Tatil turizminde, listenin başında gelen şehirlerimizden Çanakkale‘ye tatilci akını başladı. Büyüleyici kumsalları, temiz denizleri olan Çanakkale tarihiyle de yurttaşların ilgisine sürüklüyor. Bu büyümelerin ışığında vatandaşlar Çanakkale‘de dolaşılacak yerlerin listesini merak ediyor. Peki Çanakkale’de nereler dolaşılmalı? Hangi mekanlara gidilmeli? İşte Çanakkale’de dolaşılacak yerler listesi!

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi!

 

1. ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ & ŞEHİTLER ABİDEYİ

Dünya Savaşı ’nın asıllaştığı 1915 senesinde, Çanakkale Muharebeleri ’nde yaşamını kaybeden Türk askerleri hatırasına yaptırılan Çanakkale Şehitliği & Şehitler Abideyi, ziyarete açıldığı 1960 senesinden günümüze kadar tüm vatanseverleri ağırlıyor. İsmail Kurt, Feridun Kip ve Doğan Erginbaş tarafından planlanarak yaşama geçirilen Şehitler Abideyi ise uzaktan bakıldığında Mehmetçik ’in M harfini anımsıyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 2

2. TRUVA ANTİK KENTİ

Çanakkale dolaşılacak yerler arasında başı sürükleyen Truva Antik Kenti, İlyada ve Odysseia epopesinin yazarı Homeros ’a esin veren; varlığı neredeyse 3500 yıl evveline katlanan ve tarih süresince tekerrür tekerrür inşa edilse de sırrını dün gibi gözeten tarihi bir durak olmasıyla öne çıkıyor. Dünya Kültür Servetleri listesine ismini yazdıran ve Truva Atı ’na ev sahipliği yapan bu acayip kente aynı zamanda Troia Bölgesi ’de deniliyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 3

3. AYNALI ÇARŞI

1890 senesinde inşa edilen Aynalı Çarşı, Çanakkale türküsüne mevzu olmasıyla belleklerde yer ediyor desek Doğru olur. Geçmişte sadece at eşyalarının, ziynetlerinin ve gözlüklerinin satıldığı adını da “ayna” denilen bu gözlüklerden almakta; ancak Aynalı Çarşı günümüzde yöresel armağanlık eşyaların satıldığı dükkanlara ev sahipliği yapar.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 4

4. KİLİTBAHİR

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve hiç hasar görmeden ayakta durmayı başaran bir kaleye ev sahipliği yapan Kilitbahir, deniz kilidi anlamını taşımakta ve Gelibolu Yarımadası ’nda konumlanan bir köy olarak dolaşılıp görülmeyi hak ediyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 5

5. CONKBAYIRI

Mustafa Kemal Atatürk ’nam göğüs cebinde yer alan saat sayesinde vefattan döndüğü Conkbayırı Muharebesi ’nin asıllaştığı Conkbayırı kenti, şahitlik ettiği koca bir tarih ile Çanakkale ’ye gelmişken görülmesi gereken duraklar arasında bulunuyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 6

6. ÇANAKKALE DENİZ MÜZESİ

Şehir merkezinde konumlanan Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 Deniz ve Kara Savaşları hakkında bilgilendirme yapmanın yanı gizeme, içerisinde bulunan Çimenlik Kalesi ’ni ve kaledeki tarihi yapıtlar ile eşyaların korunması emeliyle kurulmuş ve her zaman ziyaretçilerini bekliyor. Deniz Müzesi ayrıca, Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Armağanlık Eşya Binası, Nusret Mayın Gemisi, Fotoğraf ve Resim Galerisi gibi bölümler de kapsıyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 7

7. ASSOS ANTİK KENTİ

Ayvacık ilçesi yakınlarındaki Behramkale Köyü ’nde yer alan Assos Antik Kenti, tarih süresince Lidyalılardan Perslere, Pergamonlardan Romalılara kadar bir hayli medeniliğin karar sürdüğü bir bölge olmasıyla öne çıkıyor. M.Ö 900 ’lü senelerde inşa edilen kentin tepe kısmında Athena Tapınağı harabeleri bulunmakta; bir de amfitiyatrosu bulunan Assos Antik Kenti ’ni Çanakkale dolaşılacak yerler rotanıza ilave etmeli ve sırrına tanık olmalısınız.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 8

8. ARKEOLOJİ MÜZESİ

Tanrıça figürlerinden lahitlere, Tunç Çağı ’na ait yapıtlardan arkeolojik yıkıntılara kadar, şehrin daha önceki çağlardan bugüne ev sahipliği yaptığı tüm uygarlıklardan geriye kalanların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, tarihi ayrıntıları araştırmaktan seven ziyaretzulmür için ideal bir seçenek sunuyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 9

9. 57. ALAY ŞEHİTLİĞİ VE ABİDEYİ

Çanakkale Muharebeleri ’nde, Yarbay Hüseyin Avni Bey ’in emrindeki 628 şahsın şehit düştüğü 57. Alay askerleri hatırasına yapılan 57. Alay Şehitliği, ziyarete açıldığı 1992 yılından bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Siz de bu keder dolu noktayı ziyaret ederek, bu ülke şansına can veren onlarca şehidimizi anabilirsiniz.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 10

10. GÖKÇEADA

Saros Körfezi ’nde konumlanan Gökçeada, Türkiye ’nin en büyük adası ve koyları, plajları, pak kumsalıyla deniz tatili için oldukça ideal bir durak. Çanakkale ’nin bir ilçesi olan Gökçeada ’yı Çanakkale turunuza kesinlikle eklemelisiniz.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 11

11. 1915 SEDDÜLBAHİR SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ

Tarihçi Ahmet Uslu ’nun araştırmaları neticesinde oluşturduğu şahsi bir galeri olan 1915 Settülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Çanakkale Savaşları ve tarihine dayalı koleksiyonları kapsıyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 12

12. GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ ULUSAL PARKI

Gelibolu Yarımadası ’nın güneyinde yer alan Eceabat ilçesinin neredeyse tamamı olarak belirleyebileceğimiz Gelibolu Yarımadası Tarihi Ulusal Parkı, kuruluş tarihi 1973 senesine katlanan; 33.000 hektarlık bir ormanlık alan olarak önümüze çıkıyor. Çadır ve karavan gibi konaklama alternatiflerinin yanı gizeme, piknik ve dinlenme gibi faaliyetlere de sarih olan ulusal parkı kesinlikle Çanakkale gezinize ilave etmelisiniz.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 13

13. KİLİTBAHİR KALESİ

İstanbul Abluka Etmesi esnasında Papalık ile Bizans ’ın işbirliğini önlemek emeliyle yaptırılan Kilitbahir Kalesi Fatih Sultan Mehmet imzası taşımakta ve eksantrik mimarisi ile insanı büyülüyor. Üçgen bir kuleye sahip olan yedi katlı yapısıyla bir yoncayı hatırlayan Kilitbahir Kalesi, tarih süresince Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Abdulaziz ve II. Abdülhamit gibi adlar tarafından restore edilmiş ve ayrıca mimarisinde kiremit ile mermer gibi malzemeler bulunuyor.

Çanakkale'de nereler gezilmeli? Hangi mekanlara gidilmeli? Çanakkale'de gezilecek yerler listesi! - Resim : 14

14. SAAT KULESİ

Şehrin kalbinin attığı merkez bölgesinde bulunan Çanakkale Saat Kulesi, 1896 yılında inşa edilen bir yapı ve 20 metre yüksekliğinin yanı gizeme, estetik mimarisi ile dikkat topluyor. En üst kısmında kadranlı saatin yer aldığı bu beş katlı kulenin bir de çeşmesi bulunuyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın