Anasayfa » Gezilecek Yerler » İzmir’de hangi antik şehirler var? İzmir’in antik kentleri nerede?

İzmir’de hangi antik şehirler var? İzmir’in antik kentleri nerede?

Çağdaş yaşam şekli, her din ve halktan insanın bir arada yaşadığı müsamahalı civarı ve Ege Körfezi kıyısındaki coğrafi konumuyla hem ananeleri ve zengin kültürel dokusu hem de tarihi ve mimari dokusuyla binlerce senelik uygarlıkların izlerini günümüze taşıyor. Vatandaşlar İzmir’in antik kentlerini inceliyor. Peki İzmir’de hangi antik şehirler var? İzmir’in antik kentleri nerede? İşte İzmir’in en hoş antik kentleri!

1. EFES ANTİK KENTİ

Antik dünyanın en ehemmiyetli mesken yerleri arasındaki Efes Antik Kenti, İzmir denildiğinde ilk akla gelen sarih hava müzelerinden biri. İzmir ’in Selçuk ilçesinde yer alıyor. Akdeniz dünyasının en büyük antik kentlerinden Efes, tamıyla eşsiz bir kent. Değişik yarıyıllardan en arıtılmış ve iyileştirilmiş mimarlık ve kentsel tasarılama misallerine sahip. Yarıyılında Efes, dünyadaki kültür, bilim, sanat ve medenilik tarihine büyük katkı sağladı.

Anadolu ’nun daha önceki anatanrıça Kybele ananesine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağı Efes ’te olduğundan, yarıyılın hem dini hem ticari merkezlerinden biriydi. Hellenistik ve Roma çağlarında en gösterişli yarıyıllarını yaşayan şehrin popülasyonu 200 bin şahsı aşmış. Bugün gördüğümüz yıkıntıların çoğu Roma yarıyılından kalma yapıtlar. Antik yarıyılın 7 şahanesinden biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı, Celcus Kütüphanesi, Antik Tiyatro, Kral Yolu, Yamaç Evler antik kente gelenlerin görmesi gereken yerlerden.

İzmir ’de dolaşılacak yerler listesi içindeki en değerli antik kent Efes ’i dolaşmak için en az 3 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Senenin 365 günü sarih olan Efes Antik Kenti ziyaret saatleri Nisan–Ekim yarıyılında 08.00–18.30, Kasım–Mart yarıyılında ise 08.00–17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Efes giriş fiyatı 30 TL. Antik kent, bir sene süresince Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebiliyor.

2. BERGAMA ANTİK KENTİ

Antik yarıyılda Pergamon ya da Pergamos adıyla anılan Bergama Antik Kenti, dünya medenilik tarihinde adı sıkça dinlenen merkezlerden. UNESCO Listesindeki antik kent İzmir ’in Bergama ilçesinde yer alıyor. Hitit, Helen, Pergamon Kraliyeti, Roma, Bizans ve Osmanlı izlerini taşıyan Bergama Antik Kenti ’nin tarihi ise Milattan Evvel 3 binli senelere dek uzanıyor.

Bergama Antik Kenti, Milattan Evvel 281–133 tarihleri arasında takribî 150 sene süresince karar süren Pergamon Kraliyeti ’nın da başşehriydi. Bergama Kraliyetinin de başşehri olan yer, kuruluşundan bugüne kadar bilim ve kültür tarihi alanında pek çok hadiseye ev sahipliği yaptı. Muhtelif bilimlerin doğuşuna tanıklık etmiş olan Bergama, Anadolu ’da büyüyen tıp biliminin ilk misallerine ev sahipliği yaptı.

Mısır İskenderiye Kütüphanesi ’nden sonra, dünyada ikinci açılan kütüphane Pergamon Antik Kenti ’ndeydi. Asya ’nın ilk kütüphanesi olan Bergama Kütüphanesi ’nde 200,000 ciltlik bir arşiv bulunuyordu.

Müzik, tiyatro, spor, güneş, balçık gibi natürel rehabilitasyon usullerinin ilk kere kullanıldığı, tıp ve eczacılık bilimlerinin sembolü olan yılanın bulunduğu, tarihteki ilk büyük hastane olan Asklepion ’un kurulduğu bir şehirdi.

Parşömenin ve tıbbın sembolü çift başlı yılanın bulunduğu yer olarak öğrenilen Bergama ilçesinin en ehemmiyetli tarihi yerlerinden olan bu antik kenti görmek için İzmir şehir merkezinin takribî 100 km kuzeyine gitmeniz gerekiyor.

Senenin 365 günü sarih olan Bergama Antik Kenti ziyaret saatleri Nisan–Eylül yarıyılında 08.00–18.30, Ekim–Mart yarıyılında ise 08.00–17.00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş fiyatı 35 TL.

3. AGORA

Helenistik Yarıyıl ’de, Pagos Dağı ’nın kuzey yamacına kurulan Agora, dünyada yıkıntıları şehir merkezinde yer alan ender antik kentlerden biri. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Basmane mahalleyi ve Kadifekale arasında bulunan Agora ’nın günümüze erişmeyi başaran enkazlarının Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından yaptırıldığı düşünülüyor.

Roma Devleti ’nin agorası olarak kullanılan bu etkileyici yerde bazilika, duruşma salonları ve 28 dükkan hala görülebiliyor. Günümüzde kazı çalışmalarının hala devam ettiği Agora, şehrin tarihi hakkında daha fazla şey bilmek isteyenleri bekliyor. Agora giriş fiyatı 12 TL.

4. ERYTHRAİ ANTİK KENTİ

Erythrai Antik Kenti‘nin adı, Yunanca ’da kırmızı anlamını taşıyan erythros sözcüğünden geliyor zira bölgeyi kaplayan toprağın rengi de kırmızıyı anımsıyor. Son senelerde bölgede çekilen dizi ve filmlerin tesiriyle popüler hale gelen Erythrai Antik Kenti, Çeşme ’nin Ildırı semtinde yer alıyor. Giriş fiyatsız.

Erythrai adının kaynağı hakkında öne sürülen bir öbür dedikodu ise kentin adını Erythrai Antik Kenti ’nin ilk kurucusu olan Giritli Rhadamanthes ’in oğlu Erythro ’tan aldığı Doğrultusunda.

1963 senesinden bu yana asıllaştırılan kazılarla ortaya çıkarılan antik tiyatro ve Athena Tapınağı ’nın yıkıntıları coşku uyandırırken, Mısır orijinli yapıtlar ise kentin daha öncekinden ehemmiyetli bir ticaret merkezi olduğunu ispatlıyor. Alaçatı veya Çeşme ziyaretinizde süre bulursanız burayı da ziyaret edin. Antik kentin kendisinden çok, şahane Ege denizi manzarası için gidilmeli. Günbatımı saatlerine yakın gitmek en hoşu.

5. TEOS ANTİK KENTİ

Seferihisar Sığacık yakınlarında bulunan Teos Antik Kenti, Milattan Evvel binli senelerde heyetti. Yunan mitolojisinde şarap tanrısı Dionysos ’un kenti olarak tanınan Teos, antik dünyanın en büyük Dionysos tapınağına sahip.

Tarihteki ilk oyuncular birliğinin kurulduğu kent olarak da ünlenen ve bu özelliği ile sanatçılar kenti olarak da anılan Teos, 17 bin şahsiyet tiyatrosu, agora, sur ve liman enkazlarının yanı gizeme 16. asırdan kalma Osmanlı Kalesi ’yle görülmeye değer hoşluklar gizliyor.

Antik Mısır Naukratis kentinin de kuruluşuna katkı sağlayan Teos, deniz ticaretinden dolayı çok süratli büyüyerek büyük ticari ehemmiyet kazanmış. Sanatçıların kenti olarak anılan Teos Antik Kenti ’nde Dionysos Tapınağı, Antik Liman, Arkaik Tapınak Hekatompedon, Arkaik Yarıyıl Akropolü ’nün eteğindeki antik tiyatro ve tiyatronun güneydoğusunda yer alan agora, Agora Tapınağı, Bouleuterion, sarnıç ve antik yollar dolaşılacak yerler arasında. Teos giriş fiyatı 6 TL.

İçeriği Oyla

Yorum yapın