Anasayfa » Gezilecek Yerler » İzmir’de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var?

İzmir’de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var?

Anadolu topraklarının en batısında konumlanan İzmir, tarih süresince farklı medeniyetlerin yerleştiği, her bir uygarlığın kendi kültürünü ve izlerini kentin müsamaha atmosferi ile birleştirdiği muhteşem bir coğrafya. İzmir ’de tarih süresince yaşayan cemiyetlerin izlerini kentin dört bir yanında görmek olası. Tatilciler tatil için geldikleri İzmir‘in kutsal mekanlarını dolaşmak için araştırmaya başladı. Peki İzmir’de dolaşılacak kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? İşte ayrıntılar…

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var?

1. KONAK YALI CAMİİ

İzmirli olmayanların kentin ruhunu en iyi sezebileceği ilk durak Konak olmalı. İzmir ’in en zarif yapılarından olan Konak Yalı Camii, Konak Alanı ’nın sembollerinden biri. Ayşe Hatun tarafından yaptırılan camii, yapıldığı yarıyılda deniz kenarında olduğu için başta Yalı Camii olarak da adlandırılmaya başlanmış.

18. asır Osmanlı mimarisi izleri taşıyan caminin yanında günümüze erişemeyen bir medresenin de olduğu öğreniliyor. Enfes çini süslemeleri ve sekizgen mimarisiyle görülmeye değer İzmir camilerinden biri.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 2

2. KEMERALTI CAMİİ

Konak Alanı‘nındaki Hükümet Konağı ’ndan Kemeraltı bölgesine girdiğinizde sırasıyla karşınıza Kemeraltı Camisi, Başdurak Camisi, Kestanepazarı Camisi, Şadırvan Camisi ve sonunda da Hisar Camii çıkıyor karşınıza.

Yusuf Çavuşzade Ahmet Ağa tarafından 1671 ’de yaptırılan Kemeraltı Camii, günümüzde dükkanlar ve yapılar arasında sıkışmış vaziyette. İzmir ’in ehemmiyetli tarihi yapıtlardan olan camii, kübik yapısıyla dikkat çekici. Tek kubbeli iman alanı ve alçı süslemeleriyle görenleri etkilemeyi başaran caminin çevresinde ayrıca medrese, kütüphane ve bir de sebil bulunuyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 3

3. BAŞDURAK CAMİİ

İzmir Kemeraltı camileri arasında yer alan Başdurak Camii, 1652 ’de Hacı Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmış. Evliya Çelebi ’nin yazılarında Hacı Hüseyin ’in hububat tüccarı olduğu söylüyor.

Daha evvel medrese ile beraber inşa edildiği, ancak medresenin daha sonradan devrildiği kaynaklarda geçiyor. Hacı Hüseyin Camii olarak da öğrenilen yapı kare tasarılı ve üzeri kubbe ile örtülü olup, alçı süsleme ve kalem işleriyle bezeli.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 4

4. KESTANE PAZARI CAMİİ

Şadırvanaltı Camisi ile Başdurak Camisi arasında yer alan Kestane Pazarı Camii, Hacı Ahmet Ağa tarafından 1663 ’te yaptırılıyor. Kesme taş ve molozlardan yapılan iki katlı camii, alt katında dükkanlar ve ambarlar bulunuyor.

Merdivenle çıkılan ve yakın zamanda vitrinle çevrilen avlu kısmı, üç kubbeye sahip. Camii, kare şekilli iman mekanı ve avlu çevresindeki çok rakamda kubbesiyle alaka sürüklüyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 5

5. ŞADIRVAN CAMİİ

Şadırvanaltı Camisi olarak da öğrenilen Şadırvan Camii, 1636 ’dan günümüze gelen yapılar arasında. İsmini, buranın yanında ve altında bulunan sekiz kolonlu şadırvandan alan camiinin altında bir de çarşı bulunuyor. Geniş ve yuvarlak bir kemer içinde mermer mihraba sahip yapı, ayrıca tek haysiyeteli bir minare ve kütüphaneye de ev sahipliği yapar.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 6

6. HİSAR CAMİİ

İzmir ’in en büyük camisi olan Hisar Camii, kaynaklara göre 1597 ’de Yakup Bey tarafından yaptırılmış. Başka kaynaklarda ise Latin Kilisesi ’nden dönüştürüldüğü geçiyor. Üretiminde kesme taş ve molozun kullanıldığı yapı, kare tasarıyı ve 8 fil ayağına oturtulan kubbesiyle dikkat sürüklüyor.

İzmir ’in en cafcaflı ve büyük yapılarından olan camii, Osmanlı süsleme sanatının en nadide misallerini sergiliyor. Giriş kapısının üzerinde ” Ve Men dehalehu kane amina – İçeri giren güvendedir” yazıyor. Kızlarağası Hanı‘nda bir kahvenizi için. Bir zamanlar İzmir Körfezi ’nin iç denizi caminin önündeki surlara kadar geliyordu.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 7

7. SİGNORA GİVERET SİNAGOGU

Tarihi Kemeraltı Çarşısı ’ndaki Signora Giveret Sinagogu, Havra Caddeyi ’nda bulunan 9 sinagogdan biri. 17. yy ’da inşa edildiği sanılan yapı yemyeşil bir avluya da sahip. Geniş iman yeri eşsiz ve tarihi manzara fotoğraflarıyla ziynetli olan Sinagog ’un, Marranoları Museviliğe döndürmek için tüm Avrupa ’da faaliyet gösteren “Sinyora” lakaplı varlıklı hayırsever Donna Gracia tarafından kurulduğu düşünülüyor. Ziyaret etmek isteyenlerin en az dünden randevu alması gereken sinagoga, 0232 421 51 95 numaralı telefondan erişilebiliyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 8

8. SALEPÇİOĞLU CAMİİ

Salepçizade Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Salepçioğlu Camii, 1906 ’dan beri hizmet vermeye devam ediyor. Mermer dış duvarları ve yeşil taşlarla örülü 6 bölümlü yapı büyük bir kubbeye sahip.

Vakfiyeye sahip bir vakıf yapıtı olan camii, merdivenle çıkılan tasarıyı ve sekizgen kaide üzerindeki daire kesitli minaresiyle, İzmir ’in en kibar yapıları arasındaki yerini alıyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 9

9. ST. POLYCARP KİLİSESİ

Sultan Süleyman ’ın izniyle 1625 ’te yaptırılan kilise, İzmir ’in en daha önceki yapılarından biri. MS 155 ’te inancından bırakmadığı için Romalılar tarafından yakılarak öldürülen St. Polikarp ’a ithaf edilen kilise, zaman içerisinde çok rakamda onarım görüyor. Vefatından sonra aziz bülten edilen St. Polikarp ’ın, kilisenin duvarlarını kaplayan ve hayatının anlatıldığı freskleri görülmeye değer. Kilise, Çankaya ’da Hilton Oteli ’nin bütün karşısında yer alıyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 10

10. BET İSRAEL SİNAGOGU

Sultan II. Abdülhamit ’in fermanıyla 1907 ’de yaptırılan Bet İsrael Sinagogu, kentin en büyük ve seçkin havrası olarak öğreniliyor. Şehirde yaşayan Musevilerin dini imanlarını rahatlıkla reelleştirebilmeleri için yapılan bina, içinde 100. seneyi için hazırlanan bir daimi sergiyi de barındırıyor. İbadethane Konak ’ın Karataş mahalleyi, Mithatpaşa Sokağı üzerinde yer alıyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 11

11. AZİZ VUKOLOS KİLİSESİ

İzmir ’in Basmane mahallesindeki Ayavukla Kilisesi, bir Rum kilisesi. 1863 ’te Padişah Abdülaziz ’in kilisenin inşaatında kullanılmak üzere büyük ölçüde altın verdiği öğreniliyor. Üretimine 1862 ’de başlanıp 1874 ’de hizmete girmiş.

Misyonunu 1922 ’ye kadar sürdüren Ayavukla Kilisesi de cemaatinin İzmir ’den bölmesi üzerine senelerce terk edildi. İzmir Megakent Belediyesinin restore ettiği kilise günümüzde çok emelli kültür salonu olarak kullanılıyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 12

12. MERYEM ANA EVİ

İzmir Selçuk ’taki Bülbül Dağı ’nda bulunan ufak taş ev, İsa ’nın annesi Meryem Ana ’nın son senelerini geçirdiği yer olarak öğreniliyor. St. Jean ile beraber yaşadığı düşünülen bu yerde, ayrıca Meryem Ana ’nın kabrinin de olduğu düşünülüyor.

Efes Antik Kenti ’nin üst kapısının yanından geçilerek erişilen Meryem Ana Evi Ören Yeri ’nde ayrıca ufak bir Bizans Kilisesi ’de bulunuyor. Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal kabul edilen bu yer her sene çok rakamda şahıs tarafından ziyaret ediliyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 13

13. ST. JOHN KİLİSESİ

İncil yazarı olarak öğrenilen St. John ’un kabrinin bulunduğu yer olan kilise, haç tasarıya sahip yapısıyla alaka görüyor. Toplamda 6 büyük kubbeye sahip yapının, İmparator Justinien ve karısı Theodora tarafından 6. yy ’da yaptırıldığı öğreniliyor. İki kat üzerine inşa edilen cafcaflı yapının kolon başlarında, yaptıran şahısların monogramları günümüzde hala görülebiliyor.

Ortaçağ süresince, Azizin kabrinden kalkan tozların şifa özelliği gösterdiği fikri sebebiyle, burası inananlar tarafından bir hac mekanına dönüştürülüyor. St. John Kilisesi, Selçuk Kalesi ’nin bulunduğu tepenin güney eteğinde ziyaret edilebiliyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 14

14. İSA BEY CAMİİ

İzmir ’in Selçuk ilçesinde bulunan İsa Bey Camii, 1375 ’deri günümüze erişiyor. Artemis Tapınağı ile St. Jean Kilisesi arasında bulunan yapı, Anadolu Beylikleri yarıyılına ait en daha önceki yapıtlardan. 19. yy ’da kervansaray olarak da kullanılan bina, simetrik olmayan bir tasarıya sahip.

Geometrik biçimlerle ve yazılarla ziynetli, yamaca konumlandırılan girişlerden biri olan batı kapısı oldukça dikkat çekici. Cepheleri, pencere kenarları ve kubbelerin kasnağı Selçuklu çinileriyle süslenen camii, görenlerin alkışını topluyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 15

15. YEDİ KİLİSE

Roma İmparatorluğu yarıyılında kurulan Yedi Kilise, MS 53-56 seneleri arasında misyoner Pavlus ’un Efes kentindeki Hıristiyanlığı yayma çalışmaları neticeyi yapılıyor. Her kilisenin kurulduğu yerin ismini aldığı öğreniliyor.

Bu kiliseler günümüzde, Efes Ephesos, İzmir Smyrna, Bergama Pergamon, Salihli Sardes, Alaşehir Philadelphia, Denizli Loadikeia ve Akhisar Tjyateria olarak kayıtlara geçmiş vaziyette. Bu kiliselerin en ehemmiyetlisinin Efes ’te olmasının sebebiyse, MS 435 ’te Hıristiyanlık üçüncü konsilinin burada bir araya gelmesi olarak belirtiliyor.

İzmir'de gezilecek kutsal mekanlar nelerdir? İzmir merkezde hangi kutsal mekanlar var? - Resim : 16

16. ARTEMİS TAPINAĞI

Efes Antik Kenti ’nde MÖ 550 ’li senelerde kurulan Artemis Tapınağı, tamamen mermerden oluşan yapısıyla dikkat sürüklüyor. Dünyanın yedi şahanesi listesinde bulunan tapınaktan, günümüze sadece birkaç mermer parçası erişmiş vaziyette. Bulunan kitabelerde, tapınaktan oldukça kudretli ve değişik yapıları gölgede vazgeçecek kadar hoş olduğundan bahsediliyor. Tapınağın planlanan misali, İstanbul Miniatürk ’te sergileniyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın