Anasayfa » Genel » Carl Sagan

Carl Sagan

Carl Sagan Biyografisi

Gökbilimci, astrobiyolog

Astrobiyolojinin liderlerindendir ve Dünya Dışı Uslu Varlık Araştırması’nın ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur.

Carl Sagan, 9 Kasım 1934 tarihinde ABD, New York, Brooklyn’de doğmuştur. Bütün ismi Carl Edward Sagan ’dır. Bir Musevi olan babası Samuel Sagan terzi, annesi Rache Molly Gruber ev bayanıydı. Şikago Üniversitesinde fizik, astronomi ve astrofizik okuyup 1955 senesinde mezun oldu. 1956 senesinde fizik üzerine yüksek lisans derecesi aldı,1960 senesinde astronomi ve astrofizik üzerine hekime yaptı. Üniversite talebeliği vaktince genetik bilimci Hermann Joseph Muller‘in laboratuvarında çalıştı.

1960’ların başında, bilim adamlarının elinde Venüs gezegeninkleri hakkında bile kesin bilgiler yoktu. İhtimalleri kapsayan bir rapor hazırladı. Kendi fikri gezegenin kuru ve sıcak olduğu Doğrultusundaydı. Misafir katılımcı olarak, Caltech Jet İtki Laboratuvarı’ndaki Venüs’e yapılacak Mariner görevlerine, tasarım ve tertip etme alanında katkıda bulundu. 1962 senesindeki Mariner 2 görevinin başarıyla hakikatleştirilmesinin ardından, gezegen hakkındaki görüşleri, elde edilen bilgiler ile Doğrulanmıştır.

Carl Sagan, bir sene kadar Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde genetik asistanı olarak çalıştı. Daha sonra Harvard Üniversitesi‘ne geçti, beş sene boyunca astronomi asistanı olarak görev yaptı. 1968 senesinde doçent olarak Cornell Üniversitesi‘ne geçmesine kadar, Harvard Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1971 senesinde Cornell Üniversitesi’nde astronomi ve uzay bilimleri profesörü oldu ve birdi. Bu senelerde astronomi alanında yaptığı çalışmalar, ona pek çok ödül kazandırdı. 1972 ve 1977 ’de NASA Madalyası, 1975 ’te Joseph Priestley Ödülü ve 1977 ’de Pulitzer Ödülü bunlardan yalnızca bazıları.

1975 senesinde çalıştığı Cornell Üniversitesi‘nde Radyofizik ve Uzay Araştırmaları Merkezi ’nin ikinci başkanlığına getirildi. Akademik çalışmalarının yanı gizeme mecmua editörlüğü de yaptı. 1968 senesinde beynelmilel bilim mecmuası Icarus‘un yayın rejisörlüğünü yapmaya başlayan Sagan, bu görevini 1979 senesine kadar sürdürdü. Aynı senelerde muhtelif uzay projelerine de danışmanlık yaptı.

Güneş Sistemi’nin bulguyu için çalışan pek çok insansız uzay görevini idaredi. Görev sonrası Güneş Sistemi’ni terkedecek olan uzay sondalarının üzerine, dünya dışı uslu medeniliklerin bulması halinde anlayabileceği evrensu baskın ve değişmez bir ileti koyma fikrini ortaya attı. Bu biçimde sevk edilen ilk ileti, Pioneer 10 sondasının üzerine yerleştirilmiş olan ve üzerinde evrensu baskın olarak anlaşılabilir biçimler bulunan, altından bir plakadır. Bu mevzudaki çalışmalarını Pioneer 10’dan sonra da geliştirmeye devam etti. Geliştirilmesine dayanak ettiği en ayrıntılı ve üzerinde en çok çalışılmış ileti, Voyager Altın Kaydı‘dır. Bu kayıt, Voyager uzay sondaları üzerine yerleştirilmiştir.

Voyager vasıtalarına konan Voyager Altın Kaydında Plakta dünyayla alakalı genel balakaların yanı gizeme 55 dilde arkadaşlık iletiyi, 115 görüntü, muhtelif doğa sesleri ve “Johnny Be Good” gibi yarıyılın ünlü şarkıları da yer aldı. Plakta Türkçe olarak yer alan arkadaşlık iletisini Sagan ’ın üniversiteden dostu Profesör Kuniholm seslendirdi ve uzaya şu tümceler gitti: “Sayın Türkçe bilen dostlarımız sabah şerifleriniz hayrolsun.”

Carl Sagan, Satürn’şöhret uydusu Titan ve Jüpiter’in uydusu Europa’nın ummanlara Europa için söz konusuileceği tahminini ilk ortaya atanlardandır. Bu tahmin beraberinde, Europa’daki akışkan ummanların yaşam için potansiyel bir habitat oluşturabileceği önermesini de getirmektedir. Europa’nın yüzey altı ummanları daha sonra Galileo uzay vasıtayı tarafından dolaylı yollarla ispatlanmıştır.

Jüpiter’in atmosferinin, Mars’taki mevsimsel metamorfozların ve Satürn’şöhret uydusu Titan’ın anlaşılmasına dayanak etmiştir. Sagan, Venüs’şöhret atmosferinin fazla derecede sıcak ve yoğun olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca Venüs’te yaşamın karşısındaki en büyük tehdit olan küresel ısınmanın, Dünya’da da her an şiddeti artan bir risk kapsadığını fark etmiştir. Mars’taki mevsimsel farklılıkların, değişiklerinin söylediği gibi bitki örtüsünün değişmesi ile değil, esintiyle savrulan tozlarla alakalı olduğunu ileri sürmüştür.

1985 senesinde yayımlanan Contact İleti isimli romanı, Robert Zemeckis rejisörlüğünde ve Jodie Foster, Matthew Mcconaughey, William Fichtner, John Hurt, David Morse ’un oyunculuklarıyla aynı adlı film ile 1997 senesinde beyaz perdeye aktarıldı.

Bşehrimin kitlelerce tanınması ve popülerleşmesi onun yaptığı çalışmalarla muhtemel oldu. 13 bvefatlık Cosmos belgeselinde insanlık tarihi boyunca elde edilen balakaları izleyiciye aktardı.

Carl Edward Sagan, nükleer silah bölgelerindeki sivil karşı koyma faallerine katılan roman yazarı Ann Druyan ile evlenmiştir. Bu evlilikten sonra Sagan ’ın siyasi şahsiyeti daha da ön tasarıya çıkmıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1957 senesinde Lynn Margulis ile evlendi. 1964 senesinde boşandı. Dorion Sagan d.195u.
2.eşi: 1968 senesinde Linda Salzman Sagan ile evlendi. 1981 senesinde boşandı. Nick Sagan d.1970 bir oğlu oldu.
3.eşi: 1981 senesinde Ann Druyan ile evlendi. Sasha Sagan d.1982, Samuel Sagand.1991 d.1982 isimlerinde iki çocuğu oldu.

Carl Sagan, 20 Aralık 1996 tarihinde Seattle, Washington, ABD ’de 62 yaşında bir cins kemik iliği hastalığı olan Myelodysplastic hastalığına can vermiştir.

Kitapları :
2006 – The Varieties of Scientific Experience
1997 – Milyarlarca ve Milyarlarca Milenyum Eşiğinde Yaşam ve Vefat Üzerine Düşünceler
1995 – Karanlık Dünya’da Bşehrimin Mum Işığı
1994 – Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space
1990 – A path where no man thought
1985 – Contact İleti
1982 – Cosmos Evren
1980 – Kozmos Evrenin ve Yaşamın Gizemleri
1979 – Broca’nın Beyni 1977 – Cennetin Ejderleri
1975 – Other Worlds Başka Dünyalar
1973 – The Cosmic Connection Kozmik Bağlantı
1970 – Planetary Exploration Gezegen Araştırmaları
1966 – Intelligent Life in the Universe

Carl Sagan sözleri :
Tanrı fikri; beyaz sakallı dev bir erkeğin semandan her şeyi yönet etmesi gibisinden tasvir edildiği sürece komiktir. Yok şayet, Tanrı’dan hedeflenen evreni idareyen fizik yasalarıysa, o zaman netlikle Tanrı vardır. Ne var ki; bu Tanrı duygusal olarak insanları pek tatmin etmez … zira Yerçekimi Kanunu’na ibadet etmek absürttür. / Carl Sagan

Talebelere mektepte evrim mevzusuna girmeden bitki ve hayvan cinsleri; otoriteye itaatin rolüne, açgözlülüğe, beceriksizliklere ve cahile değinmeden sadece savaşlar, tarihler ve kralları anlatan tarih; elementlerin nereden geldiğine yer verilmeden kimya öğretiliyor. / Carl Sagan

Yeterince uzun bir vakit kandırılmışsak kandırmacayı ortaya koyan bütün delilleri yalanlarız. / Carl Sagan

Sözünüze itibar edenleri kendinizden sayıp, etmeyenleriyse boş inançlılıkla yargılamak asla yapıcı bir davranış olamaz. İşte bu usumuzdakileri karşı tarafa ifade edebilmemizin önündeki en büyük mani ve bizi azınlıkta kalmaya mahkum eden en büyük yanlışımızdır. / Carl Sagan

Evrende yalnız olduğumuzu düşünmek, ummandan bir bardak su alıp balinalar yok demekle aynı şey. / Carl Sagan

Muhteşem bir şey, bir yerlerde keşfedilmeyi bilave ediyor. / Carl Sagan

Bugünü kavramak için geçmişi bilmeniz gerekir. / Carl Sagan

İçeriği Oyla

Yorum yapın