Anasayfa » Genel » Carlos Slim Helu

Carlos Slim Helu

Carlos Slim Helu Biyografisi

Telmex, Telcel ve America Movil firmalarının yönetimsel idareyicisi CEO ve idare heyeti başkanı olan Meksika ’lı işadamı. Oğulları ile beraber firmalarını bizzat idaremekte olan Slim, 60 milyar dolarlık net kişisel mülk varlığı ile Nisan 2010 itibariyle dünyanın en zengin insanıdır.
Carlos Slim Helú ’nün Roman Katolik Kilisesi mensubu Lübnan ’lı babası Julian Slim Haddad Aglamaz Yusef Salim Haddad Aglamaz 1902 senesinde Osmanlı topraklarından kaçıp Mexico City ’ye yerleşti ve 1911 ’de “Şark Yıldızı” anlamına gelen La Estrella Del Oriente ismindeki kuru gıda iş yerini açtı. Zamanla şehrin merkezinde mallar satın aldı. Bir başka Lübnan ’lı tüccarın kızıyla evlendi ve sahip oldukları altı çocuğun beşincisi olarak 1940 senesinde Carlos, Mexico City ’de dünyaya geldi.

Babası 1952 ’de can verdiğinde, geriye ailesine geliştirilmeye ergonomik bir servet bıraktı. Carlos Slim Helú, 1961 ’de UNAM National Autonomous Univercity of Mexico ’dan mühendis olarak mezun oldu. Mezun olmadan evvel cebir ve linear programlama öğretti, millete karşı ve özel enstitülerde konferanslar verdi. Birleşmiş ulus topluluklarında, Latin Amerika ve Karayipler için ekonomi komitelerinde görev aldı. Us öğretmeni olarak babasının izinden giden Helú, parekendecilikHelú ’nün korunduğu lafı şudur :

Cesaretin bana öğreti şu ki, krizler her ne kadar makûs olursa olsun, Meksika asla yokolmaz ve şayet ülkeme olan güvenime gözetirsem her türlü yatırım kesinlikle geri dönecektir.”

Meksika Döviz Borsası ’nda başkan destekçiliği ve Meksika Borsa Odalar Birliği ’nde başkanlık yaptı. 1996-1998 seneleri arasında New York Döviz Borsası İdare Konseyi ’nde Latin Amerikan Komisyonu ’nin başkanlığını yürüttü. İdare kadrosunda yer aldığı SBC Communications ’dan temmuz 2004 ’de Dünya Eğitim ve Geliştirme Vakfı ’na daha çok zaman ayırabilmek için dağıldı.Nisan 2006 ’ya kadar Altria Grub evvelden Philip Morris ’un ve Alcatel ’in idare kadrolarında yeraldı. İş etraflarında geçirdiği 28 sene içinde, ehemmiyetli finans-sanayi devi Grupo Carso ’yu inşa etti. Aynı zamanda Telefonos de Mexico, America Movil ve Grupo Financiero Inbursa ’nın idareyicisi.

1990 senesinde, Carlos Salinas yarıyılında, Meksika Devleti ’den birçok yatırım grubunu devralmasıyla şimdiki büyüklüğüne erişmenin yollarını açtı. Bunlar içinde France Telecom ve Southwestern Bell Company ’nin dahil olduğu Telmex de vardı. Yerel ve hareketli pazarlarda tekelcilik ve bunun neticesinde rekabeti ortadan kaldıran siyaseti sebebiyle tenkitler aldı. Telefonla irtibat fiyatlarının da hayli çoğalması tekelcilik tenkitlerini destek ver.

Carlos Slim Helú ‘ye Meksikalı İş Adamları tarafından Teşebbüsçülük Onur Madalyası verildi. Altın Tepsi mükâfatı ’nü aldı ve Belçika Hükümeti tarafından Kumandan 2. Leopold Madalyası ’na layık görüldü.

Latin Amerika ’nın en zengin adamı olan Carlos Slim Helú aynı zamanda 2006 Forbes Mecmuası ’nin “Milyarderler Listesi”nde 3.sırada yeraldı. 2010 senesinde ise 60 milyar dolarlık net serveti ile listenin 1 numarası haline geldi.

Slim, altı çocuk sahibi ve Mexico City ’de yaşıyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanr kişisel serveti ile 6ncı sırada yer aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın