Anasayfa » Genel » Carlos Santana

Carlos Santana

Carlos Santana Biyografisi

Santana, Shaman, Supernatural gibi, her biri milyonlarca satarak, kerelerce Multi-Platin mükâfatı almış olan albümlere sahip Meksika asıllı Amerika ’lı müzisyen. Rock, fusion jazz, blues gibi değişik cinslerde yapıtlar veren Santana, Rolling Stone dergisi tarafından yapılan Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi listesinde 15. sıradadır.
Carlos Augusto Alves Santana, 20 Temmuz 1947 tarihinde, Autlán de Navarro, Jalisco, Meksika ’da dünyaya geldi. Mariachi kemanisti bir babanın çocuğu olması sayesinde minik yaşta keman çalmayı öğrendi. Ailesinin Jalisco ’dan Tijuana ’ya taşınması sayesinde değişik müzikal öğelerle tanışan ve rock müziğe merak saran Santana, Tijuana ’dan sonra San Fransisco ’ya taşındı.

Tijuana ’dayken tanıştığı ve ilk öğretmeni olarak gösterdiği gitarist Javier Batiz sayesinde değişik bir gitar çalış stili edindi ve bu değişikliği sayesinde San Francisco ’da kısa müddette benzerleri arasında sivrilmeyi başardı. Kurduğu ilk grup olan Santana Blues Band, 1969 yılındaki ünlü Woodstock festivalinde sahne alarak popülaritesini kısa müddette çoğaldırdı ve Santana, Columbia Records şirketi ile plak antlaşması imzaladı.

Grubun ilk albümü Santana, Amerika listelerinde 4 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Woodstock festivalinin bilave edilenden daha büyük bir şanı da beraberinde getirdiğini farkdeden grup, ikinci albümleri olan Abraxas ’ı zaman kaybetmeden, 1970 senesinde yayınladı. Albüm kısa müddette 4 milyondan fazla kopya satarak muhteşem bir finansal başarı getirdi. Fakat Santana, grubun gidiş hattını değiştirmek istiyordu ve de bu emelle gruba Neal Schon ’u katarak üçüncü albümleri olan ve de 1971 senesinde yayınlanan Santana III ’de daha caz etkileşimli ve kompleks bir yapı olmasını garantiledi.

1972 senesinde, grubun isim haklarına sahip olan Santana, bu avantajını kullanarak grubun kadrosunu tamamen değiştirdi ve deneysel, caz etkileşimli, mistik diye adlandırdığı yeni bir müzikal yapıya yöneldi. 70 ’lerin ikinci yarısında ve 80 ’li senelerde sürekli arayış içinde, deneysel yapıda bir görüntü çizen grup, her ne kadar çok kaliteli albümlere imza atsa da albüm satışlarında eski şaşalı günlerini uzun vakit tutma talihi bulamadı.

1990 ’lı senelerin başlarında albüm satışlarında ve hayran kitlesinde ciddi bir düşüş görülen Santana ’nın imdadına, daha evvel Columbia Records ’da beraber çalıştığı Clive Davis yetişti. Davis sayesinde Arista Records ile yeni bir antlaşma imzalayan müzisyen, 1999 senesinde, Eric Clapton, Rob Thomas, Dave Matthews gibi efsanevi müzisyenlerin de katkılarıyla Supernatural albümünü piyasaya çıkarttı. Dünya çapında 25 milyondan fazla satış başarısına erişen albüm, 1999 senesinde 9 Grammy Mükâfatı kazandı. Santana ’nın müzik kariyerini tekerrür başlatan albüm olarak da bilinen Supernatural, 19992009 seneleri arasında 15 Multi-Platin mükâfatı kazanarak erişilmesi güç bir başarıya imza attı.

Supernatural ’in başarısının ardından, 2002 senesinde çıkarttığı Shaman isimli albümüyle aynı konsepti sürdüren Santana, bu albümde P.O.D. ve Seal gibi değişik müzisyenlerle çalıştı ve de top100 listesinde beşinci sıraya kadar yükselen The Game of Love şarkısı ile başarı kazandı. Gitaristin son stüdyo albümü ise, All That I Am ismiyle 2005 senesinde yayınlandı.

Paul Reed Smith PRS gitarları kullanan Carlos Santana ’nın aynı zamanda PRS firması tarafından yapılan ve kendi ismini taşıyan Santana III isimli özel bir gitar serisi de bulunmakta. Rolling Stone dergisi tarafından Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi anketinde 15. sırada gösterilen başarılı müzisyen, ilham aldığı isimler arasında B.B.King ve Jimi Hendrix ’i gösteriyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın