Anasayfa » İlaç Rehberi » Cytonal

Cytonal

Cytotec nedir ne için kullanılır, Cytotec nasıl kullanılır, Cytotec ’in saklanması, Cytotec ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Cytotec’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Misoprostol

Ambalaj:

 200 µgx28 Tablet.

Endikasyon:

 Nonsteroid Antienflamatuar ilaçlara bağlı ülserler de dahil olmak üzere mide ve duodenum ülserlerinin rehabilitasyonunda kullanılır. Ayrıca, artrit sebebiyle nonsteroid antienflamatuar ilaç kullanmakta olup,gastroduodenal zarar ortaya çıkma tehlikeyi yüksek olan hastalarda, builaçlara bağlı ülserlerin önlenmesi emeliyle kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Uterus tonusunu ve kontraksiyonlarını artırdığından, düşük veya düşük tehdidi neden olabileceği için, hamilelerde ve hamilelik düşünen bayanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca prostaglandinlere alerjisi olduğu öğrenilen lerde da kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Hastanın nonsteroid antienflamatuvarlar ile rehabilitasyona lüzumu halinde ve bu ilaçların alana getirdiği ülserasyon tehlikeyi yüksek olmadıkça menopoz evveli yarıyıldaki bayanlarda kullanılmamalıdır. Hipotansiyonun ciddi karmaşıklıklar yapabileceği,misalin serebrovasküler hastalık, koroner atardamar hastalığı ve hipertansiyon da dahil periferik damar hastalıkları gibi vaziyetlerde misoprostol dikkatle kullanılmalıdır. Emzirme yarıyılında kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri:

 Seyrek Şiddetli ve uzun süreli olan, ilacın kesilmesini gerektirebilecek diyare görüldüğü bildirilmiştir. Misoprostol rehabilitasyonundan sonra dispepsi veya diyare ile ilişkili veya onlarla ilişkili olmaksızın karın sızısı görülebilir. Bildirilen öbür yan tesirler dispepsi,gaz, bulantı ve kusmalar.Deri döküntüleri, seyrek olarak sersemlik bildirilmiştir.Pre ve postmenopozal bayanlarda menoraji, vajinal kanama ve menstruasyon arası yarıyıllarda kanama bildirilmiştir.

Doz Teklifi:

 Yetişkinlerde Duodenum ülseri, gastrik ülser ve nonsteroid antienflamatuar ilaçların neden olduğu peptik ülserin rehabilitasyonunda günlük doz 800 mg olup, iki veya dörde dağılınarak sabah kahvaltı ve/veya her ana öğünde ve uyurken alınır. Hastaların çoğunda ülserler dört haftada iyileşir, fakat gerektiğinde rehabilitasyon sekiz haftaya kadar devam edebilir. Ülser nüks ederse yeniden rehabilitasyon uygulanabilir.Nonsteroid antienflamatuvarlar ülserlerinin profilaksisi: Vasati doz günde 2 defa 200 mg’dir. Hastanın muayenehane vaziyetine göre doz günde 3 veya 4 defa 200 mg’ye çıkarılabilir. Rehabilitasyon, gerektiği sürece uygulanır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın