Anasayfa » İlaç Rehberi » Monodur

Monodur

Mobic nedir ne için kullanılır, Mobic nasıl kullanılır, Mobic ’in saklanması, Mobic ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Mobic’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Tablet

Meloksikam

Ambalaj:

 7.5 mg x 10 ve 30 Tablet –

: : 15 mgFortx10 ve 30 tablet.

Endikasyon:

 Romatoid Artritin semptomatik rehabilitasyonu ve sızılı osteoartritin artroz, dejeneratif eklem hastalığı semptomatik rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Meloksikam allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.Asetilsalisilik Asitle ve değişik nonsteroid antienflamatuar ilaçlarla çapraz duyarlılık ihtimali vardır. Asetilsalisilik asit veya değişik nonsteroid antienflamatuar ilaçlar verildikten sonra astım bulguları, burun polipleri, anjiyoödem ve ürtiker gelişmiş olan hastalara verilmemelidir. Ayrıca, aktifpeptik ülserasyonda, ağır karaciğer yetmezliğinde, diyaliz edilmeyenağır böbrek yetmezliğinde, çocuklar ve 15 yaşından ufak olan adölesanlarda,hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Anamnezinde gastrointestinal sistemin üst kısmında hastalık hikayesi bulunan ve antikoagülan kullanmakta olanlarda dikkatli olunmalıdır. Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ender olarak interstisyel nefrit, glomerulonefrit, renalmedullar nekroz veya nefrotik belirti sebebi olabilir.

Yan Tesirleri:

 Dispepsi, bulantı, kusma, karın sızısı, kabızlık, bağırsaklarda fazla gaz bulunması, ishal, transaminazlar ve bilirubin seviyeleri gibi karaciğer işlev parametrelerinin geçici anormallikler, özofajit, gastroduodenal ülser, saklı veya makroskopik gastrointestinal kanama, kolit, kansızlık, kan sayımı anormallikleri ve bu arada akyuvar yöntemi farklılıkları, lö-kopenive trombositopeni, kaşıntı, ten döküntüsü, fotosensitizasyon,sersemlik hissi, baş sızısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, göz kararması,ödem, kan tazyikinin yükselmesi, palpitasyon, tende kızarma, böbrek işlevi parametrelerinde anormallikler, serum kreatinin ve/veya üre seviyelerinin yükselmesi gibi advers tesirler bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Salisilatlar dahil olmak üzere yüksek doz nonsteroid antienflamatuar ilaçların beraber verilmesi,gastrointestinal ülserasyon ve kanama tehlikesini artırabilir. Oralantikoagülanlar, tiklopidin, sistemik olarak verilen heparin vetrombolitiklerin meloksikamla beraber kullanımı kanama tehlikesinde çoğalışa neden olur. Meloksikam, metotreksatın hematolojik toksisitesi artırabilir. Nonsteroid antienflamatuar ilaçların uterus içi doğum hakimiyet tedbirlerinin aktifliğini eksilttiği bildirilmiştir.Meloksikam ve diüretik kullanmakta olan hastalarda dehidrasyondan kaçınılmalıdır. Kolestiramin, gastrointestinal kanaldaki meloksikam bağlayarak bu ilacın bedenden daha tez atılmasına neden olur.Oral antidiyabetiklerle etkileşim ihtimali de gözden uzak tutulmamalıdır.

Doz Teklifi:

 Romatoid artritte günde 15 mg uygulanır; terapötik cevaba göre bu doz, günde 7.5 mg’ye indirilebilir. Osteoartritte Günde 7.5 mg uygulanır; gerektiğinde bu doz, günde 15 mg’ye yükseltilebilir.Advers tepkin tehlikeyi yüksek olan hastalarda rehabilitasyona günlük 7.5mg ile başlanır. Ağır böbrek yetmezliği olan diyaliz hastalarında günlük doz 7.5 mg’yi aşmamalıdır.Önerilen maksimum günlük dozu 15 mg’dir. Tabletler Yemeklerde, suyla veya başka bir akışkanla yutulmalıdır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın