Anasayfa » Genel » Daha önce böyle ayran içmediniz: Susurluk ayranı nasıl yapılır? İşte Susurluk ayranı tarifi!

Daha önce böyle ayran içmediniz: Susurluk ayranı nasıl yapılır? İşte Susurluk ayranı tarifi!

Ayran, Türk mutfağı ve geleneğinin en güzel, en ferah ve en lezzetli içecekleri arasında yer alıyor. Sadece su ve yoğurt ile hazırlanan ayranın yapımı çok basit görünse de kıvamını tutturmak oldukça önemli. Bu sebeple, ayranın en güzel çeşitleri arasında yer alan Susurluk ayranının evde nasıl yapılabileceği araştırılıyor. Peki, evde susurluk ayranı nasıl yapılır? Detaylar haberimizde… 

Daha önce böyle ayran içmediniz: Susurluk ayranı nasıl yapılır? İşte Susurluk ayranı tarifi!

SUSURLUK AYRANI MALZEMELER

4 çorba kaşığı yoğurt

2 su bardağı su

2 yemek kaşığı süt

Tuz

ADIM ADIM SUSURLUK AYRANI TARİFİ

1. adım: El blenderı ile yoğurdu çırpın.

2. adım: İçerisine yavaş yavaş su ve sütü ekleyin.

3. adım: Köpürene kadar çırpın.

İşte bol köpüklü susurluk ayranı yapmak bu kadar basit!

Afiyet olsun. 

AYRAN HAKKINDA

Ayran, içecek olarak eski tarihlerden itibaren tarıma bağlı topluluklar tarafından yaygın olarak tüketilmekteydi. Modern çağda ise tıbbi amaçlı olarak tüketilmeye başlanmıştır. Çünkü sağlık açısından birçok faydasının olduğu modern tıp tarafından kabul görülen bir gerçektir. Ayran içerisinde; A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini içermektedir. Ayrıca B6 vitamini ve B12 vitamini açısından da zengin olması ayranın çok geniş bir yelpazede sağlığımıza faydalı olmasını sağlamaktadır.

Ayran bunun dışında; kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, manganez, selenyum, magnezyum başta olmak üzere birçok temel mineraller içermektedir. Bu minerallerin çoğu ise organların sağlıklı bir şekilde çalışmaları için hayati önem taşımaktadırlar.

İçeriği Oyla

Yorum yapın