Anasayfa » Genel » Dan Castellaneta

Dan Castellaneta

Dan Castellaneta Biyografisi

Dünyanın en uzun vakit krüzgârsız yayınlanan çizgi dizisi olan The Simpsons ’ın baş karakterlerinden Homer Simpson ’ı 21 yıldır seslendiren Amerika ’lı T.V., sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Bvefat başına kazandığı 400.000 dolar ile en çok kazanan seslendirme sanatçılarından birisidir.
Dan Castellaneta, 29 Ekim 1957 tarihinde, Oak Park, Chicago, A.B.D. ’de dünyaya geldi. Acemi bir aktör olan babası ve annesinin dayanağıyla 6 yaşından itibaren oyunculuk dersleri alan Castellaneta, Oak Park and River Forest Lisesi ’ni bitirmesinin ardından, Northern Illinois Üniversitesi ’nde hoş sanatlar okudu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra doğaçlama dersleri almaya başlayan Castellaneta, bu kursta gelecekte yaşamını birleştireceği Deb Lacusta ile tanıştı. Katıldığı kursta yüksek başarı gösteren oyuncu, Chicago şehrinde, The Second City isimli doğaçlama tiyatrosunda 19831987 seneleri arasında oyuncu olarak çalıştı. Bu yarıyıl sırasında karısı ile beraber seslenlışmaya devam eden Castellaneta, 19871990 seneleri arasında The Tracey Ullman Show ’da pek çok farklı karakterde rol aldı ve de Nothing in Common, K-9, The War of the Roses gibi pek çok filmde rol aldı.

Dünyanın en uzun süren çizgi dizisi The Simpson ’ın seslendirme kadrosunda, dizinin şehirk ortaya çıktığı yarıyıldan bu yana yer alan Dan Castellaneta, dizinin baş karakteri olan Homer Simpson ’ın seslendirmesi ile ünlü olmasına karşılık, izleyiciler tarafından pek bilinmese de dizinin pek çok yan karakterinin de seslendirmesini yapmakta. Abraham “Grampa” Simpson, Barney Gumble, Krusty the Clown, Groundskeeper Willie, Mayor Quimby, Hans Moleman, Sideshow Mel, Itchy, Kodos, the Squeaky Voiced Teen gibi pek çok yan karakteri de seslendiren başarılı sanatçı, 1992, 1993, 2004 ve 2009 senelerinde, yaptığı Homer Simpson seslendirmeleri sayesinde, Primetime Emmy Award mükâfatlarında En İyi Seslendirme Sanatçısı mükâfatına layık görüldü.

Dizinin yayınlanmaya başladığı 1989 senesinden, 1998 senesine kadar bvefat başına 30.000 dolar gibi düşük bir fiyatla çalışan sanatçı, dizideki değişik seslendirme sanatçıları ile beraber yaptığı eylem neticesinde 19982004 tarihleri arasında fiyatlarını 125.000 dolara kadar yükseltmeyi başardı ve Simpson seslendirmenleri, 2009 senesinden itibaren, bvefat başına 400.000 ’er dolarla en yüksek fiyat alan seslendirme sanatçıları oldular.

Deb Lacusta ile evli olan Castellaneta, karısıyla beraber Los Angeles ’da yaşıyor. Çift, seslendirmelerin yanı gizeme The Simpsons ’ın 4 bvefatının da yazarı olarak tanınıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın