Anasayfa » Genel » Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe Biyografisi

İngiliz oyuncu. Doğru ismi Daniel Jacob Radcliffe’dir. 23 Şubat 2004 tarihli The Sun gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre 5 milyon sterlinlik servetiyle Windsor Prensi Harry ve Charlotte Churc‘şan ardından İngiltere’nin en zengin üçüncü gencidir. J.K. Rowling‘in dünyaca ünlü romanı harry-potter’ın beyaz perde uyarlamasında Potter karakterini canlandırarak şana kavuşmuş olan Radcliffe, serinin tüm filmlerinde rol almış, büyük gişe başarısı küyenmiş olan filmin en çok dikkat çeken oyuncusu olmuştur.
23 Temmuz 1989‘da Alan Radcliffe ve Marcia Gresham‘ın tek çocuğu olarak Fulham, Londra‘da dünyaya geldi. Annesi Marcia Gresham, BBC için çekilen The Inspector Lynley Mysteries ve Walk Away and I Stumble gibi TV filmlerinde rol almış olan bir aktristti. Sussex House School‘daki eğitimini City of London School‘la devam ettiren Radcliffe, okulda sahnelenen oyunlarda görev alıyordu. Radcliffe, henüz 10 yaşındayken ilk oyunculuk deneyimi için kamera karşısına geçti. BBC için çekilen ve Charles Dickens‘ın ünlü romanı David Copperfield‘ın uyarlaması olan filmde, Copperfield’ın çocukluğunu canlandırarak dikkatleri üzerine çeken Radcliffe için bu büyük bir fırsattı. Çünkü film iki parça halinde BBC’de yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştü. Bir sene sonra Mark Pendel karakteri için aranan çocuk oyuncu sıfatlarıyla örtüştüğünü düşünerek rejisör John Boorman, The Tailor of Panama isimli filmi için Radcliffe’i seçti. Radcliffe; Pierce Brosnan, Geoffrey Rush ve Jamie Lee Curtis gibi başarılı oyuncularla aynı imalde yer alma şansı bulmuştu.

Ancak 2001 seneyi Radcliffe’in hayatını büyük miktarda değiştirecek olan gelişmelere gebeydi. Zira ünlü rejisör Chris Columbus J.K. Rowling’in tüm dünyada büyük ilgi görmüş olan romanı Harry Potter’ı beyaz perdeye uyarlamak istiyordu ve Potter’ı canlandıracak olan oyuncu arayışına girmişti. Harry Potter karakterine benzerliği ve daha evvel oyunculuk tecrübesi olması dolayısıyla Columbus, Radcliffe için özel bir seçme yapmak istemişti. Seçmelerde Haley Joel Osmont ve Frankie Muniz gibi güçlü rakipleri de olan Radcliffe’in anne ve babası, henüz 11 yaşında olan oğullarının bu uluslararası projede yer alıp almaması konusunda kararsızdılar ve seçmeyi kazanamazsa oyunculuğa olan ilgisini ve daha da önemlisi kendine güvenini kaybetmesinden korkuyorlardı. Bu surattan Columbus’un davetini ilk başta yalanlayan ancak, “Stones in Pockets” isimli tiyatro oyununda filmin yapımcısı David Heyman ile senaryo yazarı Steve Kloves‘la karşılaştıktan sonra bunu bir kez daha düşünüp pozitif güzergahta karar veren Alan ve Marcia, Daniel’in rolü kabul etmesi için bazı koşullar öne sürdüler. Oğullarının mümkşan oldukça medyadan uzak tutulmasını ve sıradan bir hayat sürmesini isteyen çift, imalcinin bu koşulları kabul etmesiyle Radcliffe’in seçmelere girmesine izin verdiler.

2000 senesinin ağustos ayında Radcliffe’le birlikte, Emma Watson ve Rupert Grint‘in de Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde oynayacağı açıklandı ve büyük bir bütçe ayrılarak çekilen film, 16 Kasım 2001’de izleyiciyle buluştu. Seçmeleri kazanmasının ardından gelişen süreci Radcliffe bir müzakeresinde şu şekilde açıklayacaktı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBüyük bir haber olacağını biliyordum ama bu kadar büyük olmasını beklemiyordum, çünkü açıklama yapıldıktan 20 dakika sonra basın kapımızın önündeydi, bu çok komik.

Vizyona girdikten sonra tüm dünyada izlenme rekoru kıran filmin, gördüğü büyük ilgi üzerine aynı oyuncu kadrosuyla yeni serileri çekildi. 2002‘deki Harry Potter and the Chamber of Secrets‘ın ardından 2004‘te Harry Potter and the Prisoner of Azkaban izleyiciyle buluştu. Yine 2002‘de Variety Club ‘Ödül’ töreninde en iyi yeni oyuncu adayı olarak gösterilen Radcliffe bu ödülşan sahibi oldu ve Time Kids tarafından “Senenin Kişisi” seçildi.

2005‘te bitirilen Harry Potter and the Goblet of Fire‘dan sonra serinin yeni filmi Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007‘de hayranlarıyla buluştu.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Jungle Yossi Ghinsberg Sinema Filmi
2016 – Çakı Gibi Manny Sinema Filmi
2016 – Sihirbazlar Çetesi 2 Walter Sinema Filmi
2016 – Köstebek NateFoster Sinema Filmi
2015 – Victor Frankenstein Igor Sinema Filmi
2015 – Trainwreck Sinema Filmi
2013 – Ya Aşksa? Wallace Sinema Filmi
2013 – Kill Your Darlings Allen Ginsberg Sinema Filmi
2013 – Boynuzlar Ig Perrish Sinema Filmi
2012 – Siyahlı Kadın Arthur Kipps Sinema Filmi
2012 – A Young Doctor’s Notebook Young Doctor TV Dizisi
2011 – The Reunion Sinema Filmi
2011 – Harry Potter ve Vefat Yadigarları: 2Harry Potter Sinema Filmi
2010 – National Movie Awards Kendisi TV Filmi
2010 – Harry Potter ve Vefat Yadigarları : 1 Harry Potter Sinema Filmi
2008 – Harry Potter ve Melez Prens Harry Potter Sinema Filmi
2007 – Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoıdaşlığı Harry Potter Sinema Filmi
2007 – December Breys Maps Sinema Filmi
2005 – Harry Potter ve Ateş Kadehi Harry Potter Sinema Filmi
2004 – Harry Potter ve Azkaban Tutsağ… Harry Potter Sinema Filmi
2002 – Harry Potter ve Sırlar Odası Harry Potter Sinema Filmi
2001 – Panama Terzisi Mark Pendel Sinema Filmi
2001 – Harry Potter ve Felsefe Taşı Harry Potter Sinema Filmi
1991 – Días De Cine Kendisi TV Dizisi 3 Bvefat

İçeriği Oyla

Yorum yapın