Anasayfa » Genel » Danny Glover

Danny Glover

Danny Glover Biyografisi

Predator 2, Cehennem Silahı ve Alcatraz ’dan Kaçış gibi Holywood ’un pek çok ehemmiyetli üretiminde rol almış olan Amerika ’lı sinema oyuncusu, sinema rejisörü ve siyasi aktivist. Sinemanın yanı gizeme t.v. ve tiyatro alanlarında da tanınmış bir ad olan Glover, son olarak Mahsun Kırmızıgül ’nam idarediği New York ’da Beş Minare filmiyle Türk izleyicinin karşısına çıkmıştır.
Danny Lebern Glover, 22 Temmuz 1946 tarihinde, San Francisco, California, A.B.D. ’de dünyaya geldi. Her ikisi de posta bürosunda çalışan ve de NAACP Siyahların haklarının korunması için çalışan bir teşkilat azası olan Carrie ve James Glover çiftinin çocuğu olan Danny Glover, çocukluğunda pek çok sara krizi geçirdi, fakat uygulanan rehabilitasyonlar ve Glover ’ın azmi sayesinde bu hastalık sanatçı 30 ’lu yaşlarındayken sona erdi.

George Washington Lisesi ’nden mezun olmasının ardından San Francisco Eyalet Koleji ’ne kayıt olan Glover, burada bir sene geçirmesinin ardından American Univercity ’ye geçiş yaptı ve de 1968 senesinde bu üniversiteden ekonomi diploması alarak mezun oldu.

Üniversiteyi bitirmesinin ardından şehir yönetimi alanında çalışmaya başlayan Glover, plarıyla olan bağını kuvvetlendirdi. Bir vakit Black Actors Workshop isimli tiyatro topluluğuyla beraber çalışan Glover, oyuncu olmayı kafasına koymasının ardından Los Angeles ’a taşınarak sinema kariyerine başladı.

Glover ’ın rol aldığı ilk film, Don Siegel ’in idarediği ve de başrolünde Clint Eastwood ’un olduğu Escape from Alcatraz Alcatraz ’dan Kaçış oldu. 1979 tarihli Escape from Alcatraz ’ın ardından pek çok filmde rol alan Glover ’ı nama kavuşturan üretim ise 1987 senesinde çekilen lethal-weapon Cehennem Silahı oldu. Los Angeles Polis Departmanı ’nda çalışan iki dedektifin öyküsünün anlatıldığı filmde Glover ile beraber başrollerde Mel Gibson ve Gary Busey rol almaktaydı. Filmin gördüğü büyük alaka neticesinde 1989 senesinde Lethal Weapon 2, 1992 senesinde Lethal Weapon 3 ve 1998 senesinde Lethal Weapon 4 çekildi; Danny Glover serinin bütün filmlerinde Dedektif Roger Murtaugh kişiliğini canlandırdı.

Glover ’ın rol aldığı bir öbür aksiyon imali ise tarihli bilimkurgu filmi Predator 2 oldu. Stephen Hopkins ’in idarediği filmde Glover, Cehennem Silahı ’nın ardından ikinci kere Gary Busey ile beraber başrolleri paylaştı. Predator 2 ile aynı sene vizyona giren To Sleep With Anger isimli film, Predator 2 kadar büyük bir gişe başarısı tutamadıysa da, tecrübeli oyuncuya En İyİ Erkek Başrol Oyuncusu dalında Independent Spirit Award mükâfatı kazandırdı.

Erişkinlere müteveccih aksiyon filmlerinin aranan kahramanı olsa da, Glover çocuklar için de pek çok projeye imzalaydı. Antz, Our Friend Martin, Barnyard gibi pek çok animasyonu seslendiren Glover, bu projelerde Ben Tarzlar, Owen Wilson ve Gwyneth Paltrow gibi oyuncu ve aktristlerle beraber çalıştı.

Oyunculuğunun yanı gizeme insan hakları, Afro-Amerikalılar ’ın haklarının korunulması ve de siyaset ile de yakından lgilenen Glover, ayrıca Amerika Caz Vakfı The Jazz Foundation of America ’nın da idare azalarından birisidir. 2010 senesinde, Haiti ’de asıllaşan zelzelenin ardından küresel ısınma ve de etraf lekeliliği hakkında bilgilendirici konuşmalar yapan Glover, ayrıca Brezilya, Küba ve Venezuella ’ya yaptığı gezlerle Karayipler ’deki natürel afetler ve küresel ısınmanın oluşturduğu negatif şartlara dikkat toplamıştır. Irak savaşı ve istilası karşıtı pek çok eylemde yer almış olan tecrübeli oyuncu, Barrack Obama ’nın başkan seçilmesini de negatif bir biçimde açıklamış, politikada değişen bir vaziyet olmadığından, Obama ’nın teninin renginin ehemmiyetsiz olduğundan bahsetmiştir.

2010 senesinde, Mahsun Kırmızıgül tarafından idarenmiş olan New York ’ta Beş Minare isimli sinema filminde rol almıştır. 2010 senesinde Mahsun Kırmızıgül ’nam senaryosunu yazıp idarediği “New York’ta Beş Minare” isimli sinema filminde başrollerde Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Mahsun Kırmızıgül, Robert Patrick, Gina Gershon, Danny Glover rol almıştır.

Oyuncunun gelecekteki projeleri arasında Age of the Dragons isimli bir inanılmaz film ve de Glover ’ın rejisörlüğünü üstlendiği Toussaint bulunmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın