Anasayfa » Genel » Danny Trejo

Danny Trejo

Danny Trejo Biyografisi

Aralarında Desperado, Alacakaranlıktan Şafağa ve Grindhouse gibi pek çok kült imalin de bulundğu pek çok Holywood üretiminde rol almış olan Kaliforniya doğumlu A.B.D. ’li sinema oyuncusu. Ağırlıklı olarak anti-kahraman ya da makûs adam rolleriyle karşımıza çıkan Trejo, 25 senelik oyunculuk yaşamındaki ilk başrolünü Robert Rodriguez tarafından idarenen 2010 tarihli Machete filminde canlandırmıştır.
Danny Trejo, 4 Aralık 1944 tarihinde, Los Angeles, Kaliforniya, A.B.D. ’de dünyaya geldi. Doğru ismi Dan Trejo, Jr. olan oyuncu, Meksika asıllı anne babasıyla beraber San Fernando Valley , Kaliforniya ’da büyüdü.

Gençlik senelerinde amcasıyla beraber muhtelif kabahatlere berişen ve poliste kabarık bir sicili bulunan Trejo, ayrıca bu yarıyılda eroin bağımlısı oldu. Gençlik senelerindeki en büyük isteği boks olan Trejo ’nun profesyonel boks kariyeri ilegili kurduğu hayaller, hapsedilerek uzun süreli mapus cezasına çarptırılmasıyla son buldu.

Cezaevinde geçirdiği zaman boyunca tertip edilen boks şampiyonalarına katılan Trejo, hafif ve orta sıklet dallarında Kaliforniya Eyalet Şampiyonu ünvanını uzun zaman elinde bulundurdu. Mapusta geçirdiği zaman boyunca terapi seanslarına katılan Trejo, eğitim programını kumpaslı takip ederek uyuşturucu meselesinden kurtulmayı başardı.

1985 senesinde tertip edilen bir terapi seansı sırasında tanıştığı bir dostu sayesinde sinema sektörüne giriş yapan Trejo, ilk olarak 1985 tarihli Runaway Train isimli sinema filminde rol aldı. Runaway Train filminde oyunculuğun yanı gizeme filmin başrol oyuncusu Eric Roberts ’a verdiği boks dersleri ile de tanınan Trejo, bu filmin başarısından sonra Holywood ’un bırakılmaz adları arasına girdi.

Fazla itici ve sert surat hatları, uzun Meksika ’lı bıyığı ve bedenindeki hırpalamalar sayesinde Holywood ’un en çok aranan makûs adamlarından birisi haline gelen Trejo, Van Damme, Al Pacino, Nicholas Cage ve Harrison Ford gibi pek çok ünlü adla beraber kamera karşısına geçti.

1995 senesinde Desperado ve 1996 senesinde From Dusk Till Down filmlerinde akılda rejisör Robert Rodriguez ile beraber çalışmaya başlayan Trejo, setteki bir rastla neticesinde Rodriguez ’in kuzeni olduğunu farketti. Desperado filminden bu yana Rodriguez ile beraber çalışan Trejo, sinemadaki Doğru şöhretini de akılda rejisörün filmlerinde oynadığı ve genellikle kavga et aleti olarak besbelli metal objeleri ya da fırlatma bıçaklarını seçim eden makûs adam kişilikleri ile kazandı.

Trejo ’nun başrolünde yer aldığı ilk film ise, 2010 tarihli Machete oldu. Grindhouse filminin çekimleri evveli yayınlanan sahte bir fragmanın çok beğenilmesi neticesinde ortaya çıkan Machete, Robert De Niro, Jessia Abla, Michele Rodriguez gibi Holywood ’un büyük adlarını bir araya toplayarak dikkatleri üzerine çekti ve de kısa zamanda kendi fan topluluklarını oluşturmayı başardı.

Debbie Shreve ile evli olan Danny Trejo, hepsi de eskiki ilişkilerinden olan dört çocuğa sahiptir. Sinemanın yanı gizeme değişik sektörlerde yaptığı yatırımlarla da bilinen Trejo, son olarak ITN Giyim ismini taşıyan markası ile Hip-Hop stili tshirt ve aksesuarlar üretmeye başlamıştır.

Trejo ’nun gelecekteki projeleri arasında Death Race II ve Vengenance II isimli filmler yer almaktadır.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın