Anasayfa » Genel » David Attenborough

David Attenborough

David Attenborough Biyografisi

İngiliz yayıncı ve natüralist David Frederick Attenborough, karizmatik ses tonu, çizgisini bozmayan duruşu ve programlarıyla pek çok hayranı olan ünlü bir şahsiyet.

David Attenborough, 8 Mayıs 1926 tarihinde İngiltere, Londra, Isleworth ’da bir yüksek mektep müdürünün ikici oğlu olarak doğmuştur. Bütün ismi David Frederick Attenborough ’dır. Rejisör, üretimci ve oyuncu Richard Attenborough‘un d.1923-ö.2014 kardeşidir. Cambridge Üniversitesi‘nde doğa bilimleri, jeoloji ve zooloji üzerine eğitimini bitirdi. Kariyerine 1950 senesinde BBC‘de başarılı bir Zoo Quest serisini başlatan üretimci olarak başladı.

Kendi alaka alanını televizyona taşıdığı ilk programı “The Pattern of Animals” olmuştur. Londra Hayvanat Bahçesinden getirilen hayvanların izleyenlere tanıtıldığı ve hayvanların doğaya geçim kabiliyetlerinin sergilendiği bu üç bvefatlık program Attenborough ’un bu alandaki ilk üretimidir.

Ancak bu üretimde henüz kamera önünde değildir Attenborough, bir sonraki imalinde ise 1954 senesinde asıllaştıracak ve sunucu programdan evvel hastalanınca bir gereklilik olarak kamera önüne geçecektir. 1957 senesinde BBC, Bristol ’da bir Doğa Tarihi bvefatı kurar ama David Attenborough oraya katılmayı yalanlar ve bölmek istemediği Londra ’da Seyahat ve Keşif Bvefatını kurar. 1960 ’ların başında ise akademik kariyerini sürdürmek üzere BBC ’den böler. Sosyal Antropoloji ’de yüksek lisansını bitirdikten sonra BBC ’ye program imalciliğine geri döner.

David Attenborough, 1965’te BBC2 kanalının idareyiciliğine seçildi. BBC2 yayını eğitim hizmetlerine böler. Belgeseller, balaka müsabakaları ve eğitim byeminleriyle kanal tertemiz bir çehre kazandırır. Aynı sene dünyanın ilk Sarih Öğretim Üniversitesi olan Open University ’nin de kurulması için hazırlıklara başlamış ve seneler içinde BBC2 ile Open University beraber çalışmıştır. BBC2 böylece David Attenborough başkanlığı senelerinde bir televizyon üniversitesine dönüşmüş, balakanın kampuslardan çıkıp konutlara kadar ulaşmasını sağlamıştır.

BBC2 ’yi idarediği dört sene boyunca istasyon renkli televizyona geçti ve belgesel üretimciliğini de sürdürmeyi başardı, doğal tarih içeriğinin genişletilmesinde tesirli oldu. David Attenborough, 1969 senesinde BBC’den idareyicilikten dağıldıktan sonra belgesel imalciliğine geri döndü.

Çağdaş doğa belgeseli için standartları belirleyen, Life on Earth isimli şiir de dahil olmak üzere, muhtelif seriler yazmaya ve yazmaya başladı. O zamandan beri Attenborough, sayısız mükâfatlı doğa odaklı program yazmış, üretmiş, btemizletmiş ve anlatmış ve yaşamını barbar yaşamı kutlamaya ve korumasına adamıştır.

1973 ’te ilk projesi olan “Eastwards with Attenborough” ile idareyicilik sonrası ilk belgeselini yayınlar. Ancak usunda bugün bile süregiden bir seri olan “Life” vardır. Yeryüzü üzerindeki tüm canlı yaşamını ekrana taşımayı hedef alan projenin hazırlıkları uzun seneler sürmüştür.

Fabulous Animals, The Tribal Eye ve The Explorers Attenborough ’un Life serisinden evvel üretimciliğini üstlendiği değişik belgesellerdir.

Life On Earth” ismini taşıyan ve Attenborough ’un BBC için yapacağı Life serisinin ilk bvefatları 1979 senesinde yayınlanmaya başladı.

“Life On Earth” ismini taşıyan üretimden evvel BBC1 ’da başlayan bir barbar yaşam belgeseli olan “Wildlife on One” isimli üretim 2005 senesine kadar devam etti.

1984 senesinde yeni belgeseli olan “The Living Planet”in çekimlerine başladı. 1990 senesinde ile Life serisinin üçüncüsü olan “The Trials of Life” BBC ’de yayınlanır. Bu kere seri hayvanların tavırları üzerinden insan sosyolojisini kavramaya ve yeni soruların tartışılmasına liderlik etmiştir.

1969 ’da başlayan Life belgeselleri günümüze kadar Attenborough ’un üretim ve idaresinde sürmektedir. 1993 ’de “Life in the Freezer” ile ilk kere Antarktika ’yı televizyon ekranına taşımıştır. 1995 ’te “The Private Life of Plants” ile bu kere bitkilerin renkli yaşamını ekranlara taşımıştır.

1998 ’de “The Life of Birds”te kuşların yaşamını 2002 ’de ise “The Life Of Mammals” Memeliler Dünyası doğa belgeseli dizisini yaptı. 2005 senesinde Life in the Undergrowth ’da Omurgasızların yaşamını 2008 ’de ise Life in Cold Blood ’da soğukkanlı canlıların yaşamını aktarmıştır.

Görmediğimiz birçok şeyi bize gösteren birisi oldu, David Attenborough. İlk kere onun sözleriyle bir yağmur ormanını tanıdık. İlk kere onun deneyimlemesi yansıdığı beyaz sırçaya. Bir gorille karşı karşıya gelişini belgesellerden izledik. Toprak altından çıkarılan bir dinozor kemik kalıntısı da ormanda insanlığının bilincinden uzak bir canlı da ilk kere onun anlatmasıyla bilinçlerimize taşındı.

Bir çölün yalnızlığındaki böcekten okyanustaki ufacık bir su canlısı da onun sesiyle tanıtıldı bütün dünyaya.

1985 senesinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından Sir unvanı verilen ve belgeselleriyle efsanevi bir isim haline gelen David Attenborough, uzunca bir süre doğa tarihi programlarına devam etmiştir.

2012 senesinde, David Attenborough tarafından bulunan, 1.04 mm uzunluğunda ve sadece Avustralya Eyaleti Queensland’daki Torres Boğazı’ndaki Horn Adası’nda bulunan bir örümcek cinsine onun ismine atıfla “Prethopalpus attenboroughi” ismi verilmiştir.

Ayrıca Filipinler ’in Palawan bölgesindeki bir dağın tepesinde yetişen et obur bir bitki olan Attenborough sürahi bitkisi Nepenthes Attenboroughi ’ne de onun ismi verilmiştir.

David Attenborough, Jane Elizabeth Ebsworth Oriel ile 17 Şubat 1950 tarihinde evlendi. Eşi 16 Şubat 1997 tarihinde 70 yaşında iken ölüm etti. Robert Attenborough ve Susan Attenborough isimlerinde iki çocuğu vardır.

2009 senesine gelindiğinde BBC tarafından bütün Life serisini bir araya getiren “David Attenborough ’s Life On Land: A DVD Encyclopedia” yayınlandı. bu kolide Attenborough ’un 1987 ’den bu yana yaptığı bütün belgeseller bir arada harcayıcılara sunulmuştur.

İçeriği Oyla

Yorum yapın