Anasayfa » Genel » David Alexandre Winter

David Alexandre Winter

David Alexandre Winter Biyografisi

David Alexandre Winter, Samanyolu şarkısını “Oh Lady Mary” ismiyle 45 ’lik plak yaptığında dünyaca tanındı.

David Alexandre Winter, 4 Nisan 1943 tarihinde Amsterdam, Hollanda ’da Musevi bir anne babanın çocuğu olarak doğmuştur. Asıl ismi Lion Kleerekoper ’dır. II. Dünya savaşı sırasında o ve bütün ailesi değişik toplama kamplarına Sachsenhaussen ve Sobibor sürüldü ve bu nedenle David, hayatının ilk 2 yılını Bergen Belsen kampında geçirdi. O ve Musevi kökenli ailesi, değişik Alman toplama kamplarından sağ kurtuldu ve 1945 yılında II. Dünya savaşından sonra Hollanda’da yeniden bir araya geldiler. 1969 yılında Samanyolu şarkısını “Oh Lady Mary” ismiyle 45 ’lik plak yaptığında David Alexandre Winter takma isminı kullanmaya başladı.

David Alexandre Winter, 1966 yılından 1968 yılına kadar Lahey’de heyeten “Daddy’s Act” grubunda başvokalist olarak çalıştı. İlk hit kaydını Paul McCartney ve John Lennon ile birlikte “Eight Days A Week” ile aldı.

David Alexandre Winter, 1967 yılında Hollanda ’da Radio Veronica’da John van Doorn ismiyle DJ’lik yapmaya başladı. Daha sonra Radio 227’de DJ’lik yaptı. 1968’in başlarında Londra‘da yaşarken İngiltere‘yi Avusturya‘daki Innsbruck Şarkı Festivali’nde temsil etti ve “prix de press” ödülününü kazandı. Daha sonra, Kasım 1968’de bir plak işletmeyi Riviera Records ile anlaşma yapmasına izin veren bir Barclay grubunun bir üyesi Leo Missir tarafından keşfedildi. Bu süreçte, David Alexandre Winter çalışmaya başladığı Paris‘e taşındı.

1970 yılında Fransa ’nın Antibes şehrindeki Şarkı Festivali’nde zafer kazandı ve burada “En İyi Şarkı” dalında birincilik ödülünü kazandı.

David Alexandre Winter, 1970 yılında Hollanda ’nın başşehri Amsterdam ’da düzenlenen 15. Eurovision Şarkı Yarışması‘nda Lüksemburg‘u “Je suis tombé du ciel” isimli şarkıyla temsil etmiş, müsabakada “sıfır” puanla sonuncu olarak 12. olmuştur.

Sözlerini Teoman Alpay‘ın yazdığı ve bestesini Metin Bükey‘in yaptığı 1968 yılında Berkant Akgürgen‘ın sesinden sevilen Samanyolu şarkısına hiç gecikmeksizin 1969 yılında Patricia Carli tarafından Fransızca sözler yazıldı ve David Alexandre Winter tarafından plak yapılır. “Samanyolu” isimli şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından “Oh Lady Mary” ismiyle seslendirildi ve Batı dünyasında tanındı. O günlerde Radio Veronica’da John van Doorn ismiyle DJ’lik yapan ve o güne kadar bu isimle Lady Night ve Marian adlarında iki plak kaydolmuş olan David Alexandre Winter ismiyle yayınladığı ilk 45’liktir bu.

David Alexandre Winter, sonraki senelerde Avrupa‘da 26 milyon plak sattı. Moskova‘daki Bolşoy Tiyatrosunda kapalı gişe sergileyen mekanlara gitti ve ayrıca Monako Prensi Rainier ve Monako Prensesi Grace Kelly için Kızıl Haç Gala hayır konserinde şarkı söyledi. Ayrıca İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için Krallık Komuta Gösterisinde de yer aldı. Antibes’te Rose D’Or’u kazanmaya devam etti ve Paris‘teki ünlü Olympia sahnesinde 3 kere çıktı.

David Alexandre Winter, 1971 yılında model Catherine Fefeu ile evlendi. Ophélie Winter d.1974 isminda şarkıcılık yapan bir kızı ve Mickael Winter d.1972 isminda bir oğlu vardır. 1976 yılında boşandı. Çocukları eşinde kaldı, onlar Paris ’e taşınırken kendisi de Amerika ’ya taşındı.

David Alexandre Winter, 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri ’ne gitti. Nashville, Tennessee’ye taşınmadan önce Atlantic City’deki Tropicana Hotel canlı sahnesinde bir sene boyunca sahne aldı.

Oh Lady Mary’nin yayınlandığı günlerde kısmen de olsa alaka gördüğü Kanada‘daki bağımsız bir plak işletmeyi Isba Records ile bir single’ı ve bir de albümü yayınlanır. Birkaç sene boyunca Las Vegas ve Atlantic City’de sahne aldı. Daha sonra müzikten kopar ve bugün halen işletmekte olduğu bir otomobil galerisi açtı.

David Alexandre Winter, Amerika‘da 1983 yılında Anne Parks ile evlendi ve Massachusetts’e yerleşti. Alexandre ve Austin adlarında iki çocuğu oldu.

1984’te Sydney‘de kaydolunan Rock’n Roll isimli canlı albümü çıkardı.

David Alexandre Winter, 2010 yılında Fransa‘da sahneye yeniden çıktı. 2017 yılında Hollanda‘nın Alman işgali sırasında sürüklediği acıları ve ailesiyle birlikte yaşamak zorunda kaldıkları şeyleri, ayrı toplama kamplarında hapsedilmelerini, savaştan sonra anne ve babasıyla fantastik bir araya gelmelerini anlattığı hayat hikayesi hakkında bir biyografik kitap yazdı.

Albümleri :
2017 – Chanteurs de charme
2012 – Winter Country
2009 – Couleurs de Winter
1980 – Hurricane Eyes single
1980 – L’Étoile du Berger single
1969 – Oh Lady Mary 45 ’lik plak

Kitapları :
2017 – A Star of David

İçeriği Oyla

Yorum yapın