Anasayfa » Genel » Dave Gahan

Dave Gahan

Dave Gahan Biyografisi

Dave Gahan, 1962 doğumlu İngiliz müzisyen. Martin Gore Söz yazarı, geri vokal, gitar ve klavye ve Andrew Fletcher Klavye ile birlikte Depeche Mode isimli new wave/rock müzik grubunun baş vokali ve söz yazarı.

9 mayıs 1962 ’de; Epping, Essex, İngiltere ’de dünyaya gelen David “Dave” Gahan ’ın ailesi emekçi sınıfındandı. Dave henüz üç yaşındayken annesi Sylvia ve babası Len boşandı. Bunun ardından Dave; annesi, iki erkek kardeşi Peter ve Phil, ve kız kardeşi Sue ile birlikte Basildon, Essex ’e yerleşti. Annesinin çok geçmeden tekerrür evlenmesiyle üvey babası Jack Gahan ’ın soyadını aldı ve 10 yaşındayken can veren üvey babasını biyolojik babası Len ’in eve döndüğü güne kadar öz babası varsaydı. Öz Babası Len ile tanıştığı günü bir müzakerede şu sözleriyle anlattı: tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifO günü asla unutmayacağım. Mektepten eve geldiğimde, bu yabancı annemin evindeydi. Annem bana onu hakikat babam olarak tanıttı. Bu olanaksız zira benim babam can verdi dediğimi andırıyorum ağlayarak. 3 yaşıma kadar o adamın bizimle yaşadığını nasıl bilebilirdim? O günden itibaren, Len bizi çoğu kez ziyaret etti, ta ki bir sene sonra tekerrür ortadan kayboluncaya kadar. Bu kez ebedîye dek… O zamandan beri hiçbir yaşam izi vermedi. Büyüdükçe onun hakkında hep çok fazla düşündüm. Annemin söyleyebildiği tek şey, bir otel açmak için Jersey ’ye yerleştiğiydi.

Henüz 14 yaşına bile girmeden evvel; araba çalma, vandalizm ve sprey boyalarla duvarları boyama kabahatlerinden üç kez çocuk duruşmasına çıkan Dave Gahan, liseden ayrıldığı Temmuz 1978 ’den sonraki 6 ay içinde yirmi kez iş değiştirdi. Nihayet Southend Arkası College ’a kabul edilen Dave, bu mektepte çok iyi zaman geçirdi ve 3 sene sonra British Display Society isimli mükâfatı kazanarak birçok dükkanda ve alışveriş merkezinde çalışma olanağı buldu.

1970 ’lerin sonunda Composition of Sound ismiyle kurulan ve kurucuları Vince Clarke ilk vokalist, Martin Gore ve Andrew Fletcker olan Depeche mode ’a Gahan ’ın katılması, 1980 ’li senelerin başını buldu. Bir barda David Bowie ’nin Heroes isimli şarkısını söylerken, Vince Clarke ’nin dikkatini sürükleyen ve zati grubun solist arayışının bütün üzerine denk gelen Dave Gahan, yap-bozun kayıp olan parçası gibiydi. İsmini, Gahan ’ın kulağa güzel geldiğini söylediği, Fransız bir magazin mecmuasından alan Depeche Mode, yeni adları ve yeni vokalleri ile ilk albümleri Speak and Spell ’i 1981̵şarısı ve özellikle Just Can ’t Get Enough isimli şarkının listelerdeki yükselişi, grubun söz yazarı Vince Clarke ’ın gruptan ayrılmasına mani olamadı.

Müzik severler Clarke ’ın ayrılmasından sonra grubun ufalayacağını düşündüyse de bu vaziyet, gelecekte büyük hitlere imza atacak Martin Gore ’un, şarkı yazarı olarak önünün açılmasını sağladı. Grubun ikinci albümü A Broken Frame 1982 senesinde, üçüncü albümü Contruction Time Again 1983 senesinde, grubun en iyi çalışmalarından birisi olan Some Great Reward 1984 senesinde yayınlandı. People are People şarkısı, grubun Amerika Billboard 20 Listesi‘ne giren ilk şarkısı oldu.

1986 senesinde yayınlanan Black Celebration albümü grubun geçmiş bağlarından kopup yeni bir dünyaya açılımını gösteren; daha karanlık, özellikle şarkı sözlerinde fobi ve bunalım sezdiren bir albümdü. Bazı hayranlarını hayal kırıklığına uğratsa da Stripped isimli şarkıda kullanılan gitarla birlikte, elektronik Depeche Mode ’da seneler içinde yavaş yavaş yaşanacak rock tesiri ilk kere ortaya çıktı. 1988 senesinde Music For the Masses ve 1990 senesinde Violator albümlerinden sonra, 1993 ’te yayınladıkları Songs of Faith and Devotion albümü ile aynı anda hem İngiltere ’de, hem de Amerika ’da listelerin başına oturan Depeche Mode ’un karizmatik vokalisti Dave Gahan, giderek bir rock yaradanına dönüşmeye başladı.

Ancak aynı tarihlerde, Gahan bileklerini kesip intihara teşebbüs etti ve bir kaç kere fazla doz uyuşturucudan komaya girdi. Hatta bu komalardan biltihapta takribî iki dakika soluğu durdu. 28 Mayıs 1996 ’da, Los Angeles ’ta Sunset Marquis Otelli ’ndeki odasında fazla dozda eroin ve kokain aldıktan sonra Beverly Hills, California ’daki Cedars-Sinai Medical Center ’a yatırılan Dave Gahan, burada dokuz ay vakitle rehabilitasyon gördü ve uyuşturucuyu bıraktı.

Gördüğü bu rehabilitasyonun ardından 1997 senesinde, grupla birlikte yeni bir albüm hazırlamak için stüdyoya giren Gahan, 1997 senesinde yayınlanan Ultra albümü ve 2001 senesinde yayınlanan Exiter Depeche Mode ’un elektronik müzikten rock müziğe yanaştığı albüm albümünden sonra; 2003 ’te Paper Monsters, 2004 ’te 200.000 kopya satan Dirty Sticky Floors ve 2005 ’te Playing The Angel albümleriyle solo kariyerine devam etti.

Hayatı boyunca üç kez evlenen Dave Gahan ’ın 1985-1991 seneleri arasında evli kaldığı Joanne Fox ’dan, Aralık 1987 doğumlu Jack adında bir oğlu var. Gahan ikinci evliliğini ise 1992-1996 seneleri arasında Teresa Conroy ile yaptı.

Şu anda 14 Şubat 1999 ’da evlendiği eşi Jennifer Sklias, 1999 doğumlu kızları Stella Rose ve oğulları Jimmy Jennifer Sklias ’ın evvelki ilişkisinden olan oğlu ile birlikte New York ’ta yaşıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın