Anasayfa » Genel » David Bowie

David Bowie

David Bowie Biyografisi

Rock müziğin efsane ismi.

İngiliz müzisyen, söz yazarı, şarkıcı ve oyuncu. Hakikat ismi David Robert Jones‘dur. Son 50 senede müziğin çehresini değiştirmiş, rock türünün idolü olarak görülmüş, efsane olarak kabul edilmiştir. Glam Rock‘ın öncüsüdür ve yaşayan en iyi seslerden bkocaman olarak olarak görülmektedir. Sanatın birçok alanında yeteneğini göstermiş olan sanatçı, Nirvana, U2, The Cure, Smashing Pumpkins ve Marilyn Manson‘a kadar oldukça fazla sayıda müzisyen ve gruba esin vermiş, kariyeri boyunca sayısız önemli çalışmaya imza atmıştır.

David Bowie, 8 Ocak 1947‘de Brixton, Londra, İngiltere‘de dünyaya geldi. Yorkshire’lı bir babayla İrlandalı bir annenin oğluydu. Doğumundan kısa bir süre sonra evlenen anne babasıyla altı yaşına kadar Brixton’da yaşadıktan sonra Kent‘e taşındı. Bromley Technical High School’da eğitim gören Bowie, onüç yaşında saksafon çalmaya başladı. Ayrıca muhtelif gruplarda yer aldı. Mektep yıllarında bir müzakere sonucu George Underwood tarafından sol gözü ciddi anlamda hasar gördü ve takribî 8 ay eğitimden uzak kaldı. Hekimler âmâ olma tehlikesi taşıdığı için böyle bir karar vermişlerdi. İlk müzisyenlik deneyimini Little Richard ’ın grubunda saksafon çalarak yaşayan Bowie, 16 yaşındaki mezuniyetinin ardından King Bees, Manish Breys ve Davey Jones and the Lower Third gibi bazı MOD gruplarında çalıştı. Buği single çalışmaları pek alaka görmemişti ancak bu deneyimler saksafonun yanında vokalistlik yeteneğini de geliştirmesini sağladı. Tarih 1966‘yı gösterdiğinde, Teksas ’lı efsanevi kahraman Jim Bowie ve onunla bütünleşmiş olan bıçağından esinlenerek soyadını ‘Bowie ’ olarak değiştirdi ve bir sene sonra ilk albümünü Dream Records yaftasıyla müzikseverlerin beğenisine sundu. Zamanının çok ilerisinde olan bu albüm birçok değişik soundu kapsıyordu. Özellikle albümün son şarkısı “Please Mr. Gravedigger”da kullandığı farklı vokal efektleriyle birçok müzik eleştirmeninin alakasini çekti. Daha o dönemde kült albüm kategorisine smekteben bu başarılı başlangıçla, prodüktör Tony Visconti ile beraber birçok klasik parçaya imza atmış oluyordu.

Bowie 19 Mart 1970‘te Angela’yla hayatını birleştirdi ve bu konutluluktan 30 Mayıs 1971‘de ilk oğlu Duncan Zowie Haywood Jones dünyaya geldi. Aynı sene goth rock, darkwave ve sci-fi alt yapılarıyla kaydettiği “The Man Who Sold The World” albümünü yayınladı. Müzik otoriteleri albümün Bowie ’nin hakikat hikayesinin başladığı albüm olarak değerlendirdiler ve çalışmaya isminı veren şarkı Nirvana başta olmak üzere birçok müzisyen tarafından yeniden yorumlanarak klasik oldu. Bu albüm ayrıca Glam Rock türünü başlatan çalışma olarak müzik tarihine geçti.

Fazlasıyla kişisel bulunan ancak İngiltere listelerinde üç numaraya kadar yükselen dördüncü stüdyo albümü “Hunky Dory” ile sanatçı, glam rock tarzında başarılı bir çalışmaya daha imza atmış oluyordu. Kapağı, müziği ve sözleri ile ‘kitsch ’ kategorisinde kabul edilen bu albümden sonra 1972‘de “The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” geldi. Ziggy Stardust isimli Mars ’lı bir rock n ’roll karakterinin dünyaya inişini ve yaşadıklarını anlattığı bu albümden çıkan “Ziggy Stardust”, “agete City” gibi parçalar klasikleşti.

Yaptığı bir ziyarette biseksüel olduğunu açıklayan sanatçı, bu cesur davranışıyla kendi döneminin bir çok müzisyeninden ayrılmış oluyordu. Bowie, o dönemde Lou Reed ’in “Transformer” albümünde Mick Ronson ile birlikte prodüktörlük yaptı. Ayrıca Iggy Pop ’un grubu The Stooges ’a da kendi plak firmayı MainMan Productions aracılığıyla dayanakçı oldu.

1973‘te İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen ve en iyi albümlerinden bkocaman olarak kabul edilen “Aladdin Sane” i yayınlayan müzisyen aynı sene “Pin Ups”ı müzikseverlerle buluşturdu. Konser ve turne programlarıyla isminı daha geniş kitlelere duyurdu ve yıldızı parlamaya devam etti. Bowie konserleri her zaman yenilikçi ve göz kamaştırıcı olmalarıyla dikkat çekti. Müzikte her zaman denenmeyeni deniyor, sahne performansı ve tiyatral gösterileriyle odak noktası haline gelmeyi başarıyordu. Eylül 1972‘de çıktığı Amerika turnesi oldukça başarılı geçen müzisyen artık Ziggy Stardust ismiyle tanınıyordu. Ancak yarattığı Ziggy karakterinden uzaklaşmak isteyen şarkıcı, özellikle gay kültürünün sembolü haline gelerek 1967 yılında başlayan eşcinsel hareketinin en önemli temsilcilerinden bkocaman haline geldi.

Amerika turnesi sırasında etkisi altında kaldığı farklı müzik akımlarının etkisinde 1975‘de Young Amerikans ortaya çıktı. John Lennon ile birlikte yaptığı Fame, Amerika‘da bir numaraya yükselen ilk single’ı oldu. Albümü The Man Who Fell To Earth isimli bilim kurgu filmi takip etti.

George Orwell ’ın “1984” isimli kitabından etkilenerek 1974 Nisan ayında “Diamond Dogs” albümünü yayınlayan David Bowie’nin, sonrasında çıktığı turnede hakikatleştirdiği performanslar BBC televizyonunca belgeselleştirilerek “Cracked Actor” ismiyle yayınlandı. Aynı sene “David Live” isimli ilk konser albümünü piyasaya süren sanatçı, bu albümle İngiltere listelerinde 2 numara olmayı başardı. Sanatçı Amerika turnesi sırasında birçok farklı müzik akımının etkisi altında kalmıştı ve bu etkilenimlerle oluşturduğu “Young Americans” albümünde John Lennon ve Luther Vandross gibi isimlerle çalıştı. Lennon’la birlikte kaydettiği Fame Amerika’da bir numaraya yükselen ilk single’ı oldu. Ardından 1976 yılında The Man Who Fell To Earth isimli bilim kurgu filminde rol aldı.

David Bowie 1976‘da Brain Eno ile çalışmaya başladı ve bu ortaklık sonucu Breys Keep Swinging ve Repetition gibi ünlü şarkılar dinleyiciyle buluştu. Bowie 8 Şubat 1980‘de eşi Angela’dan boşandı. Aynı sene The Hunger ve Merry Christmas Mr Lawrence isimli filmlerde başrol reynayan Bowie, 1983‘de Let’s Dance albümünü yayınladı. Ardından Serious Moonlight turnesine çıktı. Lets Dance seksenlerin dokunuşan müzik akımlarından nasibini almıştı ve Modern Love, China Girl o dönemin hitleri arasına girdi. The Cat People filminin müziklerini yazan sanatçı Cat People isimli hitiyle uzun süre radyoların favorisi oldu. Bir sene aradan sonra bu defa Tonight albümüyle dinleyicinin karşısına çıkan müzisyen, Loving The Alien hitini müzik tarihine kazandırdı.

1985‘de The Falcon And The Snowman filmi için Pat Metheny Group’la birlikte This Is Not America ardından Mick Jagger ile Dancing In The Street isimli parçaları yaptı. 1986‘daysa Labyrinth filminde Goblin Kralı Jareth‘i canlandıran Bowie, When The Wind Blows isimli çizgi filmin ve “Absolute Beginners” isimli filmin tema müziğini hazırladı. 1987‘de yayınladığı “Never Let Me Down” isimli stüdyo albümü başarılı olamayınca hayranlarından özür dileme gereği duyan sanatçı 1988‘de sahne şovlarının ağırlıktaolduğu “Glass Spider” isimli dünya turnesine çıktı. Aynı sene Martin Scorsese filmi “The Last Temptation Of Christ”da Pontius Pilate karakterini canlandırdı.

1988‘de süpriz bir biçimde gitarda Reeves Gabrels, davulda Hunt Sales ve basda Tony Sales‘den oluşan Tin Machine isimli grubu kuran müzisyen, grupla birlikte 2 albüm yayınladı ve 1992 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü. Bowie o sene Somalili ünlü süper model Iman Abdulmacid‘le hayatını birleştirdi ve çiftin Alexandria Zahra Jones isminde bir kız çocukları oldu. Ayrıca Iman’ın önceki evliliğinden dünyaya gelen kızı Zulekha‘yla birlikte Bowie üç çocuğun babası oluyordu.

1993‘de yeniden solo çalışmalara yönelen sanatçı, soul, caz ve hip-hop altyapılı “Black Tie White Noise” isimli albümünü yayınladı ve doruğa yerleşti. Albümünde Amerika ’daki ayrımcılığı tenkit eten Bowie, “Jump They Say” single ’ı uzun süre başarısını devam ettirdi. 1995 yılında Brian Eno’yla hazırladığı “Outside”; 1997‘de elektronik temalara yer verdiği “Earthling” isimli albümleri hayranlarıyla buluşturan sanatçı, 1998‘de “Velvet Goldmine” filminin esin kaynağı oldu. Iggy Pop’la olan ilişkisinin senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarıldığı bu imalin reellerden biraz uzak olduğunu açıkladı. Bir sonraki sene “ ’hours… ’” albümünü yayınlayan efsane müzisyen, 2000 senesinde “Bowie At The Weeb” isimli derleme albümü hayranlarıyla buluşturdu. Ardından Tony Visconti ile birlikte hazırladığı Acemi albümü geldi.

2002‘de “Best Of Bowie”, 2003‘te “Reality” isimli albümler müzik marketlerdeki yerlerini aldılar. Ardından “A Reality Tour” isimli turneye çıkan Bowie, turnenin hemen başında kalp krizi geçirdi ve konserlere ara vermek zorunda kaldı. Kısa sürede iyileşen sanatçı, turneye kaldığı yerden devam etti ve 2004 senesinde “A Reality Tour” isimli DVD ’yi yayınladı.Aynı sene “Shrek 2” ve “The Life Aquatic With Steve Zissou” isimli filmlerin soundtrack ’lerine katkıda bulunan sanatçı, 2005‘te Arcade Fire grubunun “Funeral” albümündeki “Wake Up” isimli parçada konuk müzisyen olarak yer aldı.

Bowie, 2006‘da David Gilmour ’un bir konserinde sahneye çıkarak sanatçıya iki parçasında eşlik etti ve 2007‘de New York ’ta hakikatleşen “Highline” ismindeki performansta küratör olarak yer aldı.

2013 yılında ‘The Next Day’ isimli albümünü çıkarttı. Enson can vermeden 3 gün önce 8 Ocak 2016 tarihinde ‘Blackstar’ isimli albümü piyasaya çıktı.

10 Ocak 2016 tarihinde Londra, İngiltere‘de karaciğer kanseri hastalığı nedeni ile 69 yaşında can verdi.

Evlilikleri :
1.eşi: 19 Mart 1970 tarihinde Angie Bowie ile evlendi. 8 Şubat 1980 tarihinde boşandı. 30 Mayıs 1971 tarihinde Duncan Zowie Haywood Jones isminda bir oğlu oldu.
2.eşi: Haziran 6 1992 tarihinde model Iman Abdulmacid ile evlendi. 15 Ağustos 2000 tarihinde Alexandria Zahra Jones isminda bir kız çocuğu oldu.

“Hiçbir yaptığı iş bir öncekiyle aynı olmadı.” Müziği de duruşu da giyim kuşamı da hiç durmadan değişti kendisiyle tanıştığımız 1967’den bu yana.

Albümleri :
1967 – David Bowie
1969 – Space Oddity
1970 – The Man Who Sold the World
1971 – Hunky Dory
1972 – The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars
1973 – Aladdin Sane
1973 – Pin Ups
1974 – Diamond Dogs
1975 – Young Americans
1976 – Station to Station
1977 – Low
1977 – Heroes
1979 – Lodger
1980 – Scary Monsters And Super Creeps
1983 – Let’s Dance
1984 – Tonight
1987 – Never Let Me Down
1993 – Black Tie White Noise
1995 – Outside
1997 – Earthling
1999 – ‘Hours…’
2002 – Heathen
2003 – Reality
2013 – The Next Day
2016 – Blackstar

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2013 – Yıldız Olmaya Ramak Kala Arşivresimler Sinema Filmi
2008 – August Cyrus Ogilvie Sinema Filmi
2006 – Scott Walker: 30 Century Man Kendisi Sinema Filmi
2006 – Prestij Nikola Tesla Sinema Filmi
2006 – Glastonbury Kendisi Sinema Filmi
2006 – Arthur ile Minimoylar Seslendirme Sinema Filmi
2003 – Mayor of the Sunset Strip, Kendisi Sinema Filmi
2000 – İğrençlik ve Hiddet Kendisi Sinema Filmi
2000 – Bay Rice’in Sırrı Mr. Rice Sinema Filmi
1999 – Everybody Loves Sunshine Bernie Sinema Filmi
1998 – Il mio West Jack Sikora Sinema Filmi
1996 – Şanın Bedeli Andy Warhol Sinema Filmi
1992 – İkiz Tepeler: Ateş Benimle Yür… Phillip Jeffries Sinema Filmi
1991 – The Linguini Incident Monte Sinema Filmi
1988 – Imagine: John Lennon Kendisi Sinema Filmi
1986 – Labyrinth Jareth the Goblin King Sinema Filmi
1986 – Absolute Beginners Vendice Partners Sinema Filmi
1985 – Gece Yarısı Colin Morris Sinema Filmi
1983 – Merry Christmas Mr. Lawrence Jack Celliers Sinema Filmi
1983 – Kaptan Sarısakal The Shark Sinema Filmi
1983 – Açlık John Sinema Filmi
1981 – Christiane F. Kendisi Sinema Filmi
1978 – Just A Gigolo Paul Sinema Filmi
1976 – The Man Who Fell to Earth Thomas Jerome Newton Sinema Filmi
1973 – Ziggy Stardust and the Spiders… Kendisi Sinema Filmi

Müzik:
2005 – Çılgın Sinema Filmi
2003 – Karanlıklar Ülkesi Sinema Filmi
2001 – Kırmızı Değirmen Sinema Filmi
1986 – Makûs Kan Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın