Anasayfa » Genel » David Cameron

David Cameron

David Cameron Biyografisi

55. İngiltere Başbakanı.
Bütün ismi, David William Donald Cameron ’dır. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak, 9 Ekim 1966 tarihinde Londra Berkshire bölgesinde dünyaya geldi, 3 yaşında Berkshire, Newbury ’e taşındılar. Varlıklı ve güçlü bir bağları olan bir ailede büyüdü. Borsacı olan babası Ian Donald Cameron , doğuştan sakat olan bacakları kesilmesine ve bir gözünün sonradan âmâ olmasına karşın kendisini hiçbir zaman özürlü bir insan olarak kabul etmedi. Cameron ’ın annesi Mary Fleur ise, 30 sene boyunca sulh hâkimliği yaptı. Soyu Kraliçe Victoria’nın amcası 4’üncü William’ın gayrimeşru kızı Erroll Kontesi Elizabeth Hay’a kadar uzanması sebebiyle Kraliçe’nin de uzaktan akrabası. Cameron 7 yaşındayken üst düzey bir hazırlık mektebi olan Prens Edward ve Andrew ’ın da gittiği aile ananeyi olan İngiltere ’nin en ünlü özel mektebi, Heatherdown ’a sevk edildi. Ardından Eton Koleji’nde orta öğrenimini gördükten sonra Oxford Üniversitesi‘nde Felsefe,Siyaset ve Ekonomi eğitimi aldı. Üniversite eğitimine başlamadan evvel, bir sene Muhafazakâr Partili milletvekili Tim Rathbone için çalıştı. Ayrıca üç ay Hong Kong ’da bir gemicilik işletmesinde vazife alan Cameron, Sovyet Rusya ve Doğu Avrupa ’yı gezdi.

Mezun olduktan sonra Tutucu Parti’nin Araştırma Bölümü’nde 1988-1993 seneleri arasında çalıştı.Daha sonra Maliye Bakanlığı’nda özel danışman olarak vazife aldı. 2001 senesinde yapılan seçimlerde Tutucu Parti’den Witney bölgesi milletvekili seçilerek meclise ilk kere adım attı.Avam Kamarası Sosyal İşler Komitesi aboneliğinde bulundu. 2003 seneyi Haziran ayında gölge hükümette eğitim bakanlığına getirildi. Aynı sene Aralık ayında Tutucu Parti Genel Başkan Yardımcısı seçildi. 2005 seneyi seçimleri sonrası gölge hükümette eğitim bakanı oldu. 6 Aralık 2005 tarihinde Michael Howard’ın istifasıyla boşalan parti genel başkanlığına büyük oranda rey alarak seçildi.

Bu tarihten sonra Ana Muhalefet Partisi Lideri sıfatını kazandı. 5 sene süreyle evvel Başbakan Tony Blair ve sonra Başbakan Gordon Brown hükümetleri karşısında muhalefet eden ve başkalaşım vaad eden Cameron, 6 Mayıs 2010 tarihinde yapılan seçimler sonrası partisini 307 milletvekiliyle bcerahatçi olarak hükümet kurma pozisyonuna getirdi. Ancak tek başına hükümet etme çoğunluğuna sahip olmadığı için Liberal Demokratlar ile koalisyon görüşmelerine başlayan Cameron 11 Mayıs 2010 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth‘den başbakanlık misyonunu aldı. Böylece Cameron hem son 200 yıldır seçilen en genç başbakan oldu hem de 1945 senesinden sonra ilk kere koalisyon hükümetini oluşturan isim oldu. “yumuşak ve uzlaşı yanlısı” bir Tutucu Parti portresi çizse de, AB ile ilişkilere kuşkucu bakmaya ve tüm yevam ediyor.

İngiltere ’nin 43 yaşındaki yeni başbakanı Cameron, 200 sene evvel 1812 senesinde aynı misyona gelen Robert Banks Johnson ’dan bu yana ülkenin gördüğü en genç lider. 13 sene aradan sonra ülkeyi idareyecek ilk Tutucu Partili başbakan oldu.

Cameron ’ın eşi Samantha Cameron lüks kırtasiye mülkleri satan Smythson’s işletmesinde sanat yöneticisi olarak çalışıyor.

1996 senesinde evlenen David Cameron, Samantha Cameron çiftinin ikisi kız bkocaman erkek ;Nancy , Arthur ve Florence Rose Endellion isminde üç 3 çocukları vardır. Ve Cameron çifti sakat doğan ve yoğun bakım gerektiren ilk çocukları Ivan ’ı 2009 ’un Şubat ayında 6 yaşındayken ölüm etti.

23 Haziran 2016 tarihinde AB halkoylamasını birlikten çıkma yanlılarının kazanmasından sonra Başbakan David Cameron istifa kararı aldı. David Cameron, 13 Temmuz 2016 tarihinde istifasını İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth‘e sunarak, misyonundan ayrıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın