Anasayfa » Genel » David Schwimmer

David Schwimmer

David Schwimmer Biyografisi

David Schwimmer, 1966 doğumlu Amerikalı oyuncu, rejisör. Schwimmer, Friends dizisinde canlandırdığı “Ross Geller” şahsiyetiyle dünya çapında nama kavuşmuş, Emmy Mükâfatları ’ne aday olmuştur. Aynı zamanda rejisörlük yapmaktadır. “Lookingglass Theatre Company” isminde bir tiyatrosu vardır.

David Schwimmer, 2 Kasım 1966 ’da Queens, New York ’ta dünyaya geldi. Babası Arthur Schwimmer ve annesi Arlene Coleman ’ın 1965 ’te doğan Ellie adlı kızlarından sonra dünyaya gelen ikinci çocuklarıydı. Los Angeles ’ta büyüdü. Angelina Jolie, Nicholas Cage gibi şöhretlilerin de okuduğu Beverly Hills Lisesi ’ne gitti. 1983 ’te, bir hocasının nasihati üzerine Northwestern Üniversitesi ’nin “Cherub” isimli programına katıldı ve liseyi bitirdikten sonra bu üniversitede tiyatro üstüne lisans eğitimi almaya başladı. Bu sırada Delta Tau Delta Derneği ’ne ve “Arts Alliance” isimli birliğe katıldı, bir yandan da oyunculuğa ve yönetmenliğesonra 1988 ’de, Northwestern Üniversitesi ’nden mezun yedi dostuyla birlikte “Lookingglass Theatre Company” isimli tiyatroyu kurdu.

Friends çekilmeye başlanmadan evvel, Schwimmer “Couples” isimli dizinin seçmelerine katıldı, üstelik lise dostu Jonathan Silverman ve oyuncu Jon Cryer rakipleri arasındaydı. Rolü Silverman aldı, ancak ABC kanalı diziyi yayınlamak istemedi ve dizi üstünde tertip etmeye gidildi. Dizinin son hali,“Friends” ismiyle NBC kanalına satıldı.

Kariyerinin dönüm noktası ve onu dünya çapında nama kavuşturan rolü Friends ’deki “Ross Geller” oldu. Schwimmer, 19942004 seneler arasında dizinin kadrosunda yer aldı. 1995 ’te bu rolüye Emmy Mükâfatları ’ne “en iyi takviyeci erkek oyuncu” dalında aday oldu. Friends kadrosundan bu adaylığı alan ilk oyuncu oldu. Aynı zamanda bu dizinin rejisörlüğüne de el attı.

David Schwimmer ’ın yer aldığı Hollywood üretimleri ise şöyleydi: “Flight Of The Intruder1991, “Crossing The Brigde1992, “The Waiter1993, “The Pitch” 1993, “Twenty Bucks” 1993, “Wolf” 1994, “The Party Favor” 1995, “The Pallbearer1996, “Breast Men1997, “The Thin Pink Line1998, “Kissing A Fool” 1998, “Six Days Seven Nights” 1998, “Apt Pupil” 1998, “All The Rage” 1998, “Love & Sex2000, “Picking Up The Pieces” 2000, “Uprising” 2001, “Hotel” 2001, “Duane Hopwood2005, “Big Nothing2006 ve hem oynayıp hem idarediği “Run, Fat Brey, Run” 2006.

Oyuncu, Friends dışında “The Wonder Years” 1992, “NYPD Blue” 1993, “Monty” 1994, “Band Of Brothers” 2001 isimli televizyon dizilerinde, 1989 tarihli “A Deadly Silence” ve 1998 tarihli “Since You ’ve Been Gone” isimli televizyon filminde annesi ve babasıyla birlikte rol aldı. Ayrıca Madagascar ve Amerika ’da 2008 ’de vizyona girecek olan Madagascar 2 ’de seslendirme yaptı. “Curb Your Enthusiasm” isimli sit-com ’un 4. sezonunda bir bvefatta oynadı.

Schwimmer, Friends ’in “The One With Russ” isimli bvefatında Ross ’a çok benzeyen Russ isimli kişiliği kendi canlandırdı. Dizinin sonunda bu şahsiyetin “Snaro” isimli bkocaman tarafından canlandırıldığı yazıyordu, Schwimmer, “Snaro”nun bir dostuna atıfta bulunmak emeliyle yazıldığını söyledi.

David Schwimmer, Friends ’den sonraki geri dönüşünü 2005 senesinde, Londra ’daki Gielgud Tiyatrosu ’nda sahneye konulan “Some Girls” isimli oyunda “Man” şahsiyetini canlandırarak reelleştirdi. Oyunda Schwimmer ’a Catherine Tate, Saffron Burrows, Lesley Manville gibi adlar da eşlik etti.

2006 baharında, Jerry Zaks tarafından idarenen “The Caine Mutiny Court-Martial” isimli Broadway oyununda Tim Daly ve Zeljko Ivanek ’le birlikte sahneye çıktı. Ayrıca Studs Terkel ’in kitabı “Race: How Blacks And Whor The Stage”i sahneye adapte etti, aynı zamanda kurduğu tiyatro topluluğunun Chicago ’daki yeni tiyatrosu için bu oyunu idaredi.

Oyuncu bugüne kadar Lookingglass Theatre Company ile Of One Blood, West, The Odyssey, The Jungle, In the Eye of the Beholder, The Master and Margarita, The Arabian Nights and The Idiot gibi birçok oyuna rejisör ya da oyuncu olarak katkıda bulundu.

Schwimmer, Avustralyalı şarkıcı ve oyuncu Natalie Imbruglia ve Mili Avital ’la birlikte oldu. The Simpsons ’ın bir bvefatında Homer, Schwimmer ’a “çirkin ama bir biçimde çekici” diyerek atıfta bulunmuştu. Oyuncu, Friends kadrosudan sigara içmeyen tek oyuncu. 1.88 metre boyundaki Schwimmer ’ın doğumgünü annesininkiyle aynı. Santa Monica Tecavüz Mağdurları Rehabilitasyon Derneği ’nin idare heyeti başkanlığını yürütüyor. Oyuncunun Los Angeles ve Chicago ’da konutu var.

İçeriği Oyla

Yorum yapın