Anasayfa » Genel » David Satterfield

David Satterfield

David Satterfield Biyografisi

Haziran 2018 ayında ABD’nin Ankara Büyükelçisi misyonuna David Satterfield atandı.

David Satterfield, 18 Aralık 1954 tarihinde Baltimore, Maryland, ABD ’de doğmuştur. 1976 senesinde Maryland Üniversitesi Üniversitesi, College Park’tan Bachelor of Arts ile mezun oldu.

David Satterfield, 1980 senesinde ABD Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Yurt dışında Cidde, Tunus, Beyrut, Cezayir, Şam ve Bağdat’ta vazife yaptı. 1990-1993 seneleri arasında Devlet İcra Sekretaryası Personel Dairesi Başkanı, 1993-1996 seneleri arasında Milli Güvenlik Konseyi Personeline Yakın Doğu ve Güney Asya İşleri Direktörü olarak vazife yaptı.

1996’dan 1998 senesine kadar Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığında İsrail ve Arap Direktörü olarak vazife yaptı.

Eylül 1998 – Haziran 2001 tarihleri arasında ABD Lübnan Büyükelçisi olarak çalıştı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Seçkin Hizmet Mükâfatı, Devlet Üstün Onur Mükâfatı, Başkanlık Seçkin İcra Mükâfatı ve Ordu Üstün Sivil Hizmet Mükâfatı’nün azasıdır.

19 Mayıs 2006 tarihinde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice‘ın Irak Koordinatörü ve danışmanı olarak atandı. Mayıs 2009 ayında Dışişleri Bakanlığından emekli oldu.

David Satterfield, ABD hükümeti tarafından aday gösterilmesi üzerine 1 Temmuz 2009’dan Ağustos 2017’ye kadar, Sina Yarımadası’nda Çokuluslu Güçler ve Gözlemciler MFO Genel Müdürü olarak vazife yaptı.

Eylül 2017 Eylül 2018 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı ’nda ‘Yakın Doğu İlişkileri ’nden mesul bakan destekçisi olarak vazife yaptı.

ABD’nin son Türkiye Büyükelçisi John R. Bass, ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz‘un nezaretine alınmasına tepkin olarak geçici olarak vizelerin askıya alındığı vize krizi ardından Ekim 2017 ayında Türkiye’den bölmüştü.

Vize krizinin ardından takribî bir yıldır boş olan ABD‘nin Ankara Büyükelçiliği’ne Haziran 2018 ayında David Satterfield’in atandı. ABD senatosunun onayından sonra Eylül ayında kesin olarak vazifeye başlayacak.

David Satterfield, Martha Ann Satterfield ile konutludur. Alexander Michael Satterfield adında bir oğlu Victoria Maria Satterfield adında bir kızı var. Arapça ve Fransızca bilmektedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın