Anasayfa » Genel » Davut Güloğlu

Davut Güloğlu

Davut Güloğlu Biyografisi

Besteci ve pop müzik şarkıcısı.
Besteci ve pop müzik şarkıcısı. Davut Güloğlu, 1972 senesinde Rize‘de doğdu. Memur bir baba ile ev hanımı bir annenin 11 çocuğundan yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Genç yaşında anne ve babasını kaybettikten sonra bir yarıyıl futbola merak saran sanatçı, Rize Belediye Spor, Salaha Spor gibi acemi futbol klüplerinde 6 sene futbol oynadı.

Ancak, içindeki müzik sevgisinin önüne geçemeyerek 1991 senesinde istanbul ’a gelen Davut, İstanbul’da çeşiti ticari faliyetlerde bulunduktan sonra fırın, market, sürücü kursu vb… ailesinin büyük takviyesiyle 1998 senesinde ilk albümü “Sarılsam da olmayi” ile müzik dünyasına merhaba dedi. Ancak Güloğlu, ilk alübümüyle bilave ettiği başarıyı elde edemedi. Ancak Güloğlu yılmadı.

Bedelli sanatçı Arif Sağ ’ın açtığı kurslara devam ederek müzik birikimini geliştirdi. Özel kurslarla çalışmalarına devam etti. Bu müzikal eğitimi kendi balaka ve ye. Karadeniz ritimlerini günümüz müzik kavrayışıyla yoğurarak albümünde kendi müziğini buldu.

Bir çok eser besteleyen sanatçı bu albümünde kendi eserlerini seslendirirken öteki besteci ve söz yazarlarının eserlerini de açıkladı. ” NURCANIM ” albümünde dört eserin söz ve müziği, bir eserin müziği, bir eserin sözü kendisine aittir.

İlk albümü için ” ben beni yansıtamadım ” diyen sanatçı memnuniyetsizliğini dile getirirken, sanatın eğitim ve çalışmalara gebe olduğunu kendisine bir defa daha ispatlamış oldu. Bu istikamette uzun süren çalışma ve araştırmalar sonucunda ” NURCANIM ” albümünü yaptı.

2001 senesinin ocak ayında çıkan bu albümün ilk klibini , ” NURCANIM ” ikincisini ise ” BENİM BÜYÜK ALLAHIM ” adli parçalarına çekti. Son zamanlarda en çok satan albüm listelerinde uzun bir vakit baş sırayı sürükleyen bu albüm çekilen her yeni klip ile de satış grafiğini yükseltiyor .

2,5 sene aradan sonra bomba gibi bir albümle geri döndü. “Katula, Katula” adını verdiği albümünü 2003 yılında çıkaran Davut Güloğlu albümde söz yazarlığını da ortaya çıkardı. On iki şarkıdan oluşan albümün aranjörü Suat Aydoğan. Davut Güloğlu’nun , bir şarkıda söz ve müzik, üç şarkı da ise söz yazarlığı yaptığı albüm 1,5 yıllık bir çalışmanın ürünü…Albümün stüdyo çalışmaları ise bütün 1500 saat sürmüş. İlk albümdeki talihin bozulmamasını isteyen sanatçı bu albümde de a’dan z’ye aynı takımla çalıştı.

Zeynel Abidin‘in sürüklediği resimlerle yazın her rengini albüme taşıyan Davut Güloğlu ekranlara çıktığı ilk andan itibaren ulusun büyük alaka ve sevgisiyle karşılaştı. Her geçen gün sevenleri ve dinleyicileri artan sanatçı bu büyük alakayı verdiği her yeni konserde çok daha yoğun seziyor.

On Numara Production isminde bir üretim firmayı kurdu.

Sanatçının en büyük amacı ise kendini özünü ve şahsiyetini hiç bozmadan sanatında her geçen gün daha başarılı olmak ve bir gün Karadeniz müziğini Avrupa ’ya taşıyıp sevdirmek

Davut Güloğlu, 1993 senesinde Sibel Yıldırım ile evlendi . 2003 senesinde boşandılar. Cengizhan isminde bir oğlu vardır.

Yeliz Şar ve Ece Erken, Pelin Subay gibi ünlü adlarla birliktelik yaşadı.

Albümleri :
1998 – Sarılsamda Olmayi Darılsamda Olmayi
2001 – Nurcanım
2003 – Katula Katula
2004 – Dur Orda Dur
2005 – Çat Çat
2007 – Kapak Olsun
2009 – Kopalım Bari
2012 – Seni Seni

Filmleri :
2002 – Reyting Hamdi
2006 – Sev Kardeşim
2007 – Tatlı İntikam
2008 – Kırmızı Işık

İçeriği Oyla

Yorum yapın