Anasayfa » Genel » Dean Martin

Dean Martin

Dean Martin Biyografisi

İtalyan asıllı Amerikalı şarkıcı ve oyuncu. Bir yarıyıla damgasını vuran radyo ve tv programlarına, şarkılara ve filmlere imza attı. Amerika’da yaşayan bir İtalyan muhacir olarak başladığı yaşamı, bir Amerikan idolü olarak son buldu.
Dean Martin, 17 Haziran 1917‘de Steubenville, Ohio‘da dünyaya geldi. Asıl ismi Dino Paul Crocetti idi. Babası Gaetano Crocetti İtalya‘da berberlik yapmış bir muhacir, annesi Angela Barra ise yine Amerika’da doğmuş bir İtalyandı. Bu surattan Martin, 5 yaşına kadar İngilizce öğrenememişti. Martin, 10. sınıfa geldiğinde evinde yasadışı içki bulundurmaktan mektepten atıldı. Bu hadiseyi kendi deyimiyle “Beni uzaklaştırdılar zira ben hocalardan daha zekiydim” diye açıklamıştı.

Mektep yaşamı bittikten sonra Dean Martin, sayısız işte çalıştı. Bir kumarhane de krupiye olarak çalıştığı sırada kart hilelerini bilme fırsatını buldu. Ardından bir çelik fabrikasında çalıştı. Bir süre “Kid Crochet” ismi altında boksörlük bile yaptı. Maç başına 10 ile 25 dolar arası bir para kazanıyordu. Amerika‘da yaşanan büyük buhran senelerinde büyük güçlükler sürükleyen Dean Martin, yasadışı içki dağıtımı, piyango bileti ve bahisçilik gibi alanlarda çalıştı. 16 yaşına kadar yaptığı sayısız işten sonra çok parasız kaldığı bir döneminde bir tanıdığının klübünde şarkı söylemeye başladı. 1934 seneyi onun kariyeri için önemli bir dönüm noktası olmuştu. Dostlarının güçüyle çıktığı sahnede bir anda çok beğenilmiş ve başka klüplerden teklifler almaya başlamıştı. Dean Martin bu işi yapmayı istemese de çok parasız kaldığı için devam ettirmekteydi.

Birkaç sene sonra şarkı söylediği klüplerden biri olan State Restaurant‘a onu izlemeye marifet avcısı Sammy Watkins geldi. Sammy Watkins, Dean Martin’nin şarkı söyleme biçiminde ve stilinden çok etkilenmiş, ondan bir yıldız çıkarmaya karar vermişti. İlk evvel ismini Dino Martini yaptı, daha sonra ise Dean Martin, ve böylece bu isimle ünlü oldu.

1940 senesine gelindiğinde Dean Martin artık bütün şehirde tanınan bir şarkıcı olmuştu. Ertesi sene Elizabeth Anne McDonald ile evlendi ve bu evlilikten 4 çocukları oldu. 1943 senesinde MCA ile bir sözleşme imzalayarak Jerry Lewis ile beraber program yapmaya başladılar. Aynı zamanda New York‘daki ünlü Rio Bamba Room‘da şarkı söylemeye devam ediyordu. Kısa bir süre sonra “Songs by Dean Martin” isimli radyo programını yapmaya başladı ve bu program inanılmaz ilgi gördü. Dean Martin ve Jerry Lewis‘in yaptığı komedi programı 10 sene boyunca devam etti. 1949‘da “The Martin and Lewis Show” isimli kendi programlarını yapmaya başladılar. NBS Radyo’da yayınlanan bu program ile Dean Martin’nin namı daha da dağıldı.

17 Temmuz 1950‘de “The Martin and Lewis Show”, “The Colgate Comedy Hour” ile birleştirildi. Radyo programları devam ederken bir yandan da Jerry Lewis ile 10 senede 16 film çektiler. Radyo Programı ve şarkıcılık kariyerinin yanında oyunculuk kariyerinde de yükselen Dean Martin, Frank Sinatra, Shirley MacLaine, Sammy Davis, Peter Lawford gibi döneminin büyük isimleriyle başrol paylaştı ve toplamda 50’ye yakın dizi ve filmde rol aldı.

Dean Martin ve Jerry Lewis, 24 Temmuz 1956‘da son gösterilerini New York‘daki Copacabana‘da yaptıktan sonra yollarını ayırdılar. Kısa bir süre sonra Dean Martin sahnelere geri döndü. 1958 senesinden sonra ise filmlerine ağırlık verdi. Şarkılarının büyük bir çoğunluğu liste başı oluyordu. En ünlü şarkıları arasında “I’ll Always Love You“, When You Are Smiling“, “Oh Marie“, “Sway” ve “That’s Amore” gibi klasikler de bulunmaktadır.

1960ların başında “Everybody Loves Somebody Sometime” isimli şarkısı ile dönemin birçok müzik grubunu geride bırakmıştı. 1965 senesinde NBC kanalında “Dean Martin Show” isimli programı hazırlamaya başladı ve bu program sezonun sarih ara en çok izlenen programı oldu. Bu izlenme rekorlarının üzerine NBC kanalı sözleşmesini 3 seneye uzattı. Bvefat başına aldığı 283.000$ ile bir rekora imza atmıştı.

Dean Martin’nin gösteri programı 1970li senelerin başına kadar devam etti. Ardından birçok programa davet edildi ve Frank Sinatra ile çalışmaları oldu. Filmlerde rol almaya devam ediyordu. Ardından gelen oğlunun 1987 senesinde vefatı ise onun bedeninin iflas etmesine sebep oldu. 1991 senesinde hastalığının ilk belirtileri baş gösterdi. 1993 senesinde akciğer kanseri teşhisi konuldu. Kısa sürede hastalık böbreklerine ve karaciğerine de sıçradı. Dean Martin ameliyat olmayı reddetti. Tüm bunların yanında Dean Martin’nin Alzheimer hastası olduğu söylense de resmi kaynaklar bunu Doğrulamadı. Dean Martin, 25 Aralık 1995 tarihinde Amerika’da Beverly Hills’de yaşamını kaybetti. Kabri Westwood Memorial Park’da bulunmaktadır.

Gerek çalkantılı yaşamı gerekse ilginç kişiliği ile dikkatleri üzerine sürükleyen Dean Martin, geride unutulmaz birçok klasikleşmiş şarkı ve film bıraktı. Frank Sinatra ile birlikte Amerikan idolünün simgelerinden biri haline geldi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın