Anasayfa » Genel » Dr.Olli Rehn

Dr.Olli Rehn

Olli Rehn Biyografisi

Olli Rehn, 1962 doğumlu Finlandiyalı siyasetçi. Rehn 2004 ’deri beri Avrupa Birliği ’nin genişlemeden mesul komite abonesi.
Olli Rehn, 31 Mart 1962 ’de Mikkeli, Finlandiya ’da doğdu. 1982 ve 1983 senelerinde lisans derecesini Amerika ’daki Macalester College isimli üniversiteden, beynelmilel ilişkiler, ekonomi ve gazetecilikten aldı. 1989 ’da Helsinki Üniversitesi ’nde politik bilimler üzerine master eğitimi aldı ve 1996 ’da “Corporatism and Industrial Competitiveness in Small European States” mevzulu teziyle Oxford Üniversitesi ’nde doktorasını bitirdi.

Rehn siyasi kariyerine 1988 senesinde Helsinki ’de şehir meclis abonesi olarak başladı. Aynı sene Centre Partisi ’nin başkanı oldu, bu vazifeyi 1994 ’e kadar devam ettirdi. 1991 ’de Finlandiya Meclisi ’na seçildi, aynı zamanda da Avrupa Konseyi ’ndeki Fin delegelerin başkanlığını yürütmeye başladı. 1992 ve 1993 ’te Finlandiya Cumhurbaşkanı Esko Aho ’nun danışmanlığını yaptı. 1995 senesinde Avrupa Birliği Meclisi ’nun bir abonesi olabilmek için Finlandiya Meclisi ’ndan ufaladı.

1996 – 1997 ’de Finlandiya Futbol Federasyonu ’nun başlanlığını yaptı. 1998 ’den 2002 ’ye kadar ise Finlandiya ’nın Avrupa Birliği Kurulu temsilcisi Erkki Liikanen ’in takviyecisiydi. 2002 ’de Helsinki Üniversitesi için siyasi kariyerine ara verdi. Bu üniversitede Rehn, Avrupa Birliği Çalışmaları Merkezi ’nin başına geçti. 2003 ’te Finlandiya cumhurbaşkanının danışmanlığına getirildi, takribî bir sene bu vazifeyi yürüttü.

12 Temmuz 2004 ’te, Avrupa Birliği Teşebbüs ve Enformasyon Cemiyetinden Mesul Komite Abonesi olarak vazifeye atandı, böylece Erkki Liikanen ’in yerine soyulmuş oldu. Daha sonra misyon tanımı Avrupa Birliği Genişleme Mesulü ’na kaydırıldı. Böylece Rehn, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Türkiye ’nin Birlik ’e katılım süreçlerinden mesul oldu.

Rehn aynı zamanda birçok yazı ve kitap yazdı. Kitapları; “The Comeback of History: Rebounds of Liberalism in Europe since 1989, in Liberalism in the European Union” ve “The Way Forward”.

Rehn, Türkiye ’nin Avrupa Birliği ’ne katılımından yana olduğunu akdikeni sınırlamalar getirilmesinin Doğru olacağını düşünüyor. Türkiye ’nin insan hakları mevzusunda katettiği yolu takdir ediyor. Bulgaristan ve Romanya ’nın ise kriterleri bütün olarak yerine getirememesi halinde katılımı ertelemekten kararsız etmeyeceğini söylüyor. Ayrıca öncelikli vazifelerinin arasında Batı Balkan ülkeleri için bir katılım evveli taktiği oluşturulması bulunuyor. Siyasetçi, doğduğu yer olan Mikkelin ’in futbol ekibinde bir zaman futbol oynamış. Evli ve bir çocuğu var. Komite ’un en genç abonesi. İngilizce, Almanca, Fransızca ve İsveççe biliyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın