Anasayfa » Genel » E. C. Segar

E. C. Segar

E. C. Segar Biyografisi

Temel Reis şahsiyetinin yaratıcısı olan ABD‘li karikatürist.
Elzie Crisler Segar, 8 Aralık 1894‘te, Chester, Illinois, A.B.D. ’de dünyaya geldi. Zanaatkar bir babanın oğlu olarak genç yaşlarında boyacılık, duvar kağıdı kaplama gibi işlerinde babasına takviye eden Segar, bir yandan da davul çalıyor, yerel tiyatro ve sinema topluluklarına müzikler yapardu.

Segar, karikatür çizmeye on sekiz yaşında başladı, bu mevzuda kendisini geliştirmek için mektupla öğrenim aldı. Kendisini geliştirmeye o kadar adamıştı ki, kısık bir lambanın ışında gece üçe kadar çizim yapardu.

Segar, daha sonra yarıyılının en ehemmiyetli karikatür serilerinden birisi olan The Yellow Kid ’in yaratıcısı olan Richard Felton ile tanışacağı Şikago ’ya taşındı. Richard Felton aracılığı ile kadrosuna alındığı Chicago Herald gazetesinde, 12 Mart 1916 tarihinde ilk karikatürü yayınlandı.

Segar, ülkemizde Temel Reis olarak bilinen ünlü karikatürü Popeye ’yi ilk olarak 19 Aralık 1919 tarihinde yayınladı. İlk yayınlandığı tarihte ismi Thimble Theatre olan seride, Temel Reis kişiliği bulunmamaktaydı. İlk olarak 1929 senesinde, orjinal serinin çıkışından on sene kadar sonra seriye ilave edilen Temel Reis, kısa vakitte çok fazla alaka görerek serinin ana kişiliği olmayı başardı.

Popeye dışında, J. Wellington Wimpy ve Eugene the Jeep gibi unutulmaz pek çok kişiliğe imza atan Segar, uzun süren bir karaciğer hastalığı neticesinde, 13 Ekim 1938 tarihinde, 43 yaşındayken yaşama gözlerini yumdu. Ölümünden sonra, Popeye karikatürleri asistanı Bud Sagendorf tarafından devam ettirildi.

National Cartoonist Society Milli Çizgiromancılar Derneği, Elzie Segar Mükâfatları ismi altında, sanatçının hatırasına senelik verilen mükâfatlardan oluşan bir merasim tertip etmektedir. Arama motoru Google, 8 Aralık 2009 tarihinde, ünlü karikatüristin en hoşlanılan kişiliği Temel Reis ’i açılış logosu yaparak Segar ’ı şereflendirmiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın