Anasayfa » Genel » E. T. A. Hoffmann

E. T. A. Hoffmann

E. T. A. Hoffmann Biyografisi

Tanınmış Alman öykücüsüdür. Aynı zamanda besteci, fobi hikâyeleri yazarı, karikatürist, orkestra şefi ve avukattır.

E. T. A. Hoffmann, 24 Ocak 1776 tarihinde Almanya, Königsberg ’de doğmuştur. Bütün ismi Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann ’dır. Bu yazarı herkes ufak isimlerinin ilk harfleriyle tanır ve bunlar da E.T.A.’dır. Zira Hoffmann, müziğe ve müziğin en zarif ve duyarlı dahisi Wolfgang Amadeus Mozart‘a dinlediği hayranlığın gururuna, isimlerinin arasına Amadeus ismini de katmıştır. Ve böylece bütün ismi Ernst Theodor Willhelm Amadeus Hoffmann olmuştur. 1805 senesinde Wolfgang Amadeus Mozart gururuna Wilhelm olan ilk ismi Amadeus olarak değiştirildi. Genellikle literatürde adı E.T.A. Hoffmann olarak da geçer. Babasının içki, annesinin histerik olması sebebi ile boşandılar ve Hoffmann annesi ile kaldı. Büyükannesinin evinde büyüdü. 1782 – 1791 seneleri arasında mektepte müzik ve fotoğraf için özel dersler aldı.

E. T. Aları arasında Königsberg Hukuk Fakültesinde hukuk öğrenimini yaptıktan sonra gene aynı şehirde avukatlığa başladı.

1798 senesinde kuzeni Sophie Wilhelmine Constantine ile nişanlandı. Aynı sene Berlin’e taşındı. Hoffmann burada Temyiz Mahkemesinde iki sene çalıştı. 1802 senesinde nişanlısını parçaladı.

1800 senesinde Posen ’e devlet memuriyetine atandı ve Prusya ’nın işgali altında bulunan Polonya ’da çalışmaya başladı. Fakat hükümet makamlarının halini karikatürize ettiği için sürgün olarak Plozk ismindeki ufak bir kasabaya sevk edildi. Hoffmann, burada kendini tamamen müziğe verdi. Birçok eser besteledi. 1802 senesinde nişanlısını parçaladı. E. T. A. Hoffmann, 1802 senesinde Marianna Tekla Michalina Rorer ile evlendi.

1804 ’te Varşova ’ya yerleşti. İşlerinin arasında eser bestelemeye de bol bol müddet buluyordu.

1806 senesinde Prusya ’nın Napolyon Bonapart eforları tarafınna ve Fransızlar ’ın Varşova ’yı istila etmelerine kadar bu görevinde kaldı. O günden sonra 1814 senesine kadar gayet zahmetli ve tedirgin bir hayat sürdü. Bir ara Bamberg ve Dresden ’de tiyatro müdürlüğü yaptı. E. T. A. Hoffmann, 1814 senesine kadar müzik eleştirmenliği ve tiyatrolarda müzik rejisörlüğü yaptı. Sonraları yeniden orkestra şefi olarak Leipzig’de ve Dresden’de çalıştı. 1911 senesinde Arlequin isimli bir bale besteledi. 1814 senesinde Berlin ’de temel işine, başka bir deyişle avukatlığa döndü. Bir yandan da mecmualarda, o zamanlar çok alaka gören almanaklarda şiirler, hikayeler ve sınamalar yazıyordu.

E. T. A. Hoffmann, Berlin ’de kaldığı zaman içinde hiç durmadan öykü yazmıştır. Hoffmann ’ın öykülerinin yanında besteleri ve öteki muhtelif eserleri cılız kalır. Yazar doğaüstü ilginç hadiselere çok meraklıydı. Öykülerinin de ana mevzuları hep bu tema üzerine kurulmuştur. Alman edebiyatının romantizm hareketinin liderlerinden bkocaman sayılan Hoffmann ’ın eserleri yalnızca mevzu bakımından değil aynı zamanda mevzunun realist bir tabirle yazılmış olması bakımından da ehemmiyet taşımaktadır.

E. T. A. Hoffmann ’ın besteci olarak yarattığı en hoş eseri “Undine” operasıdır. Jacques Offenbach ’a “Hoffmann ’ın Öyküleri” ismindeki opereti esin etmiş olması bakımından da müzik tarihlerinde yer almıştır.

Alman Romantizmi ’nin ilk yazarlarından olan arkadaşı Friedrich de la Motte Fouque ’nin Undine isimli masalını operalaştırması da bu yarıyıla rastlar. Hoffmann, 1814 senesinden itibaren edebiyata yöneldi. 1814-1815 tarihli Phantasiestücke in Callots Manier isimli hikaye kitabı, yazar olarak şan kazanmasını sağladı. 1816 senesinde yine devlet hizmetine girerek Berlin Temyiz Duruşması ’nde yargıçlık yapmaya başladı.

İblisin İksirleri 1815-1816 ve Kedi Murr ’un Dünya Fikri 1820-1822 isimli eserleri büyük alaka gördü. Hoffmann ’ın peri masallarından doğaüstü felai eserleri, Peter İlyiç Çaykovski ’nin bale süiti Fındıkkıran da dahil olmak üzere pek çok opera bestesine esin kaynağı oldu. Eserleriyle Honoré de Balzac, George Sand ve Théophile Gautier gibi adların hürmetini kazandı; Victor Hugo, Charles Pierre Baudelaire, Guy de Maupassant, Aleksandr Puşkin, Fyodor Dostoyevski ve Edgar Allan Poe ’yu etkiledi.

E. T. A. Hoffmann, 1802 senesinde Marianna Tekla Michalina Rorer ile evlendi. 1805 senesinde sonra kızı Cäcilia doğdu.

E. T. A. Hoffmann, 25 Haziran 1822 tarihinde 46 yaşında iken Almanya, Berlin ’de can vermiştir.

Kitapları :
1822 – Meister Floh
1820 – Kedi Murr’un Dünya Fikri
1820 – Matmazel Scuderi
1819 – Kadersiz Servet
1819 – Serapion Kardeşler
1819 – Ufak Zaches
1816 – Nussknacker und Mausekönig Fındıkkıran ile Fare Kral
1817 – Das Ode Haus Sıkıntılı Ev
1817 – Die Nachtstücke Gece Tabloları
1815 – Die Elixiere des Teufels İblisin İksiri
1814 – Der goldne Topf. Ein Märchen aus der neuen Zeit Altın Kase
1814 – 1815 – Callot Üslubunda İnanılmaz Parçalar
1813 – Kum Adam
1812 – DonJuan
1809 – Ritter Gluck Şövalye Gluck

İçeriği Oyla

Yorum yapın