Anasayfa » Genel » Eadweard Muybridge

Eadweard Muybridge

Eadweard Muybridge Biyografisi

Resim tarihinin ehemmiyetli adlarından birisidir. Resimci .
Birden fazlaarak yaptığı hareket analizleriyle bilinen İngiliz asıllı resimcidir.

Reel ismi Edward James Muggeridge olan Hollanda orijinli İngiliz resimci, 9 Nisan 1830 da Londra, İngiltere ’de doğmuştur. Yaşamının büyük bir çoğunluğunu 1855 senesinde 25 yaşındayken gittiği San Francisco’da ABD’de geçirmiştir. Bir kitapçının yanında çalıştı. 1860 senesinde bir posta arabası kazası geçirdikten sonra memkeketi Londra ’ya döndü,1861 ile 1866 seneleri arasında burada kaldıktan sonra tekerrür San Francisco ’ya gitti ve çalışmalarına devam etti.

Bu arada 1874 senesinde karısının sevgilisi olan Binbaşı Harry Larkyn ’i tabanca ile vurarak öldürdükten sonra duruşmada beraat etmiştir.

Birden fazla resim aygıtı ile farklı açılardan yarış atlarının resimlerini sürükleyen Muybridge, bu fotoğrafları birleştirerek atın hareketli görünmesini sağlamıştır. 1878 senesinde reelleştirdiği bu deneyde, yaş kolodyum tekniğiyle dört nala giden bir atın bütün hareketlerini kayıt altına almayı başarmıştır. işt Eadweard J. Muybridge tarafından yapılmış yapılmış ilk çalışma :

XPoou.gif

Sonrasında Eadweard, daha farklı hayvanları da sürükleyerek ve başka başka mevzularda da aynı tekniği uyguladı. Çok rakamda resim aygıtı ile asıllaştırılan bu teknik, “Matrix” filminde de de kullanılan “Bullet Time” efektinin lideri olduğu söyleniyor. Başka Bir Deyişle Muybridge’in yarattığı efekti, sinemalarda hala görmekteyiz.

Edward Muybridge evvelleri devlet için çalışmış, daha sonra ise endüstriyel ve manzara resimciliği mevzularında uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Zoopraxiscope ismini verdiği bir aygıt da icad etmiştir. Üzerinde resimler bulunan bir diskin süratlice hareket ettirilmesiyle görüntünün de hareketlenmesi mantığına sabreder. Bu makine sinema manasının ilk misallerinden bkocaman sayılabilir.

Geliştirdiği bu teknikler ile film şeridinin oluşturulmasına katkıda bulundu. Yaptığı çalışmalar günümüzde basit gibi görünse de 1800’lü senelerin koşullarında teknik olarak çok külfetli ve güçtü.

Muybridge ’nin çalışmaları biyomekanik ve atletizm mekaniği biliminin başlangıcına yakın duruyor.

Edward Muybridge, 1883 ve 1886 seneleri arasında Pennsylvania Üniversitesi çatısı altında çalıştı.

1894 senesinde memleketi İngiltere’ye döndü. Londra ’daki evinde 8 Mayıs 1904 ’de can verdi. 2004 senesinde, “İngiliz Film Enstitüsü” evin dış duvarına bir hatıra plak monte ettirdi.

Edward James Muggeridge ’nin değişik fotoğrafik dizilerinin bir çoğu 1950’lerden bu yana kitaplarda referans olarak yayınlanmıştır.

Besteci “Philip Glass’ın“ Resimci” 1982 operası Muybridge cinayeti davasına direnmektedir.

Google 9 Nisan 2012 tarihinde, Edward James Muggeridge ’in doğum günü münasebetiyle, Film şeridinin mucidi olan resimci için özel bir Doodle hazırlayarak firma animasyonlu bir çalışmaya imzalaydı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın