Anasayfa » Genel » Eagle-Eye Cherry

Eagle-Eye Cherry

Eagle-Eye Cherry Biyografisi

İsveç asıllı Amerikalı müzisyen, oyuncu. Hakikat ismi Eagle-Eye Lanoo Cherry‘dir. Save Tonight adlı single çalışmasıyla tüm dünyada sesini duyurmuş, büyük başarı kazanmıştır. “Falling In Love Again“, “Are You Still Having Fun“, “Long Way Around” “Feels So Right, “Skull Tattoo” ve “Don’t Give Up” müzisyenin en çok bilinen şarkılarındandır.
7 Mayıs 1971‘de Stockholm, İsveç‘te dünyaya geldi. Ünlü Jazz trompetçisi Don Cherry‘nin oğlu ve sonraki senelerde kendisi gibi müzisyen olacak Neneh Cherry‘nin kardeşiydi. Tüm aile, müzisyen babanın yaşam stiline ayak yalana çalışıyor, tur otobüsleri ve sahnenin ışıltısı Eagle-Eye’ın çocukluğunun en ehemmiyetli figürleri oluyordu. 12 yaşına geldiğinde New York‘a okumaya sevk edilen Cherry sanat aşkıyla yanıp alevleniyordu. Maharetliydi ve potansiyelini kullanmak için sabırsızlanıyordu. Davulcu olarak girdiği birkaç grupta performans gösteren müzisyen, aynı zamanda oyunculuk eğitimi alıyordu. Born on the Fourth of July ve The Doors gibi Cherry’nin reel yapmak istediği şey müzikti. Bu emelle, 1996 senesinde İsveç ’e geri döndü ve ilk solo albümünün çalışmalarına start verdi.

Albüm Desireless ismini taşıyordu. Değişik soundlarla zenginleşen bir çalışma olmuştu ve beynelmilel bir başarı kazanması uzun sürmeyecekti. Save Tonight ilk single’dı ve klibinin dönmesiyle birlikte tüm dünyanın alakasını çekti. Ayrıca Permanent Tears ve When Mermaids Cry da single olarak yayınlanan şarkılardandı ve albüm ilk olmasına karşın Cherry’nin müzikal anlamdaki olgunluğunu ifade ediyordu. Gördüğü alakayla paralel olarak müzisyen ikibuçuk sene sürecek olan uzun bir turneye çıktı.

Çok geçmeden ikinci stüdyo albümü için hazırlıklara başlayan Cherry, prodüktör Rick Rubin‘le bir araya geldi. İkinci albümü “Living In The Present Future”, Grammy mükâfatlı sanatçı Santana ’yı da ağırlıyordu ve 2000 senesinde müzik marketlerdeki yerini aldı. Ardından yeniden uzun bir tanıtım programına başlayan müzisyen, turne sırasında şarkılar yazmaya devam etti. Çok geçmeden Present/Future‘ı yayınladı ve bu yarıyılda New York’ta bulunuyordu. 11 Eylül hamlesinden oldukça etkilenmişti ve bu vaka dünyaya bakışını değiştrmişti. Çünkü daha evvel şarkılarında şahsi öykülere yer veren sanatçı, bu kere değişik bir perspektifle üretmeye başlamıştı. Bunun için albüm çalışmalarına ara verdi ve uzunca bir zamandan sonra 2003 senesinde “Sub Rosa” albümüyle hayranlarına yine merhaba dedi. Cherry’nin Al Stone, John Kurzweg, Tim Simenon ve Cameron McVey ’le gibi ehemmiyetli adlarla birlikte hazırladığı “Sub Rosa”, müzik eleştirmenlerinden oldukça iyi yorumlar aldı ve zengin bir albüm olarak değerlendirildi.

Eagle-Eye Cherry hali hazırda 2006 ’da yayınladığı ve konser kayıtlarıundan oluşan “Live and Kicking” isimli albümünden sonra çıkış tarihini 2008 olarak açıkladığı yeni albümü için çalışmalarına devam etmektedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın