Anasayfa » Genel » Ebru Uygun

Ebru Uygun

Ebru Uygun Biyografisi

TOÇEV Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Başkanıdır.

Ebru Uygun, 1971 senesinde istanbul ’da doğmuştur. Babası tekstilci Ertan Uygun ’dur. Çocukluğunda Prensesler gibi büyütüldü.

Liseyi Avusturya ’da Saint George Ticaret Lisesi ’nde okudu. Sonra Finishing School ve Cenevre Webster Üniversitesi ’nde Firma-Pazarlama Bvefatı ’nde okuyarak mezun oldu. İsviçre ’deki talebelik yılarında Christian Children Foundation ’da iki sene müddetle staj yaptı. Staj yaptığı yarıyılda gönüllü olarak UNICEF benzeri Amerikalı bir destek müessesesinde çalıştı. Türkiye ’den yurt dışındaki vakıflara bağış yapıldığını fark eden Ebru Uygun, vakıf kurmaya karar verdi. Türkiye ’ye döndüğünde bir müddet İpaş İplik ’te Muhasebe Müdür Destekçisi olarak çalıştı.

1994 senesinde TOÇEV Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı ’nı kurdu. İlk evvel vakfa parasal destek sağlamak için pazarlarda elbise sattı dostları ile. Vakıf ismine para kazanmaya ilk öyle başladı.

1994 senesinde 5 çocukla başlayan yolculuğu, ülkemiz ve çocuklarımız için hayata geçirdiği projelerle 17 sene sonunda 2011 yılındale devam etmekteydi.

Okumak isteyen çocuklarımıza eğitim hayatları zamanınca destek vermek emeliyle ülkenin her köşesine erişti. Bir çocuğun nasıl diş fırçalayacağını öğretmekten iyi beslenmelerine, çocuk parklarında oynayabilmesinden daha iyi okumasına dayanakçı olmaya kadar birçok proje TOÇEV ile hayat buldu… Vakıf, 1994 senesinin Aralık ayından beri Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan 5 milyonu aşkın okuma istekli çocuğun ve ailelerinin dünyasında umuda yer açtı.

2005 senesinde, hayata geçirdiği ve köy mekteplerini onardığı ”Yaşasın Mektebimiz” projesi ile ilk milli kampanyayı başlattı.

Ebru Uygun, 2001 senesinden sonra 3 sene boyunca üst üste çok büyük operasyonlar geçirdi. Bir yandan ailevi Akdeniz Ateşi FMF hastalığıyla çaba ederken bir yandan da Türkiye’de neredeyse gezilmedik tek karış toprak bırakmadan okumak isteyen ama buna erişemeyen çocuklara erişmeye çalıştı.

Ebru Uygun, Akdeniz Ateşi diye bilinen FMF hastalığı sebebiyle 2001 senesinde yürüyemez ve konuşamaz hale geldi. Hastalığını ve sağlık kurumu günlerini “102 No ’lu” isimli kitapta kaleme aldı. “Değdiğim Vicdanlar”de ise ufak bir değişin çocukların hayatında yaptığı metamorfozları anlattı.

İngilizce, Almanca, Fransızca bilen Ebru Uygun, Fredi Yarcan ile 1995 senesinde evlendi.11 senelik konutluluktan sonra 2006 senesinde boşandı. Ansel Yarcan ve Aksel Yarcan d.1997 isimli ikiz oğul annesidir.

Ebru Uygun:
TOÇEV Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Başkanı
ELPA Tekstil’in İdare Heyeti Azası,
Sanatçılar ve Sanat beğenenler Derneği’nin Başkan Destekçisi,
Aile Akdeniz Ateşi Derneği Başkan Destekçisi,
100 Sene Işıl Eğitim Vakfı ’nın Başkanı’dır.

Yazdığı Kitaplar :
2005 – 102 No ’lu Oda
2006 – Değdiğim Vicdanlar
2009 – Birlikte Büyümek

Mükâfatları :
1996 – İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren TYYB Junior Chamber/İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren En Başarılı Genç Mükâfatı
2007 – Rotary/Başarı Mükâfatı
2009 – Lions 118T/Başarı Mükâfatı
2009 – Hello Mecmuası/Pırlanta Kalpli Kadın Mükâfatı
2010 – Eisenhower Fellow mükâfatlarını aldı.

Şahsi Sergi :
2012 – Dokundum – Galeri Espas

Karma Sergiler :
2011 – Sanatçılar ve Sanat beğenenler Derneği ’nin TOÇEV ile birlikte tertip ettiği “Elele Karma Fotoğraf Sergisi”
2011 – Silivri Rotary Kulübü ve Sanatçılar ve Sanat beğenenler Derneği ’nin tertip ettiği “Somali ’ye Destek Sergisi”
2008 – Sanatçılar ve Sanat beğenenler Derneği ’nin tertip ettiği “Karma Sergisi”

TOÇEV
Adres:
Nispetiye Mah. Aytar Cad.
Duru Apt. No:12 Daire:10 1.Levent / İstanbul
Telefon: 0 212 280 25 11/21
Fax: 0 212 280 60 59
E-mail: [email protected]
www.tocev.org.tr

İçeriği Oyla

Yorum yapın