Anasayfa » Genel » Ece Ayhan

Ece Ayhan

Ece Ayhan Biyografisi

Şair Ece Ayhan İkinci Yeni şiir akımının liderlerindendir.

Ece Ayhan, 10 Eylül 1931 tarihinde babasının mülk müdürlüğü göreviyle bulunduğu Muğla, Datça’da ailenin ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Aslen Geliboluludur. Bütün ismi Ece Ayhan Çağlar ’dır. Babası Behzat Çağlar, annesi Ayşe Hanım’dır. 1938 senesinde Eceabat’ta ilkokula başladı, ikinci sınıfı Çanakkale‘nin İstiklâl İlkokulu ’nda okudu. Ailesi Kasım 1940 ayında İstanbul‘a taşınınca üçüncü sınıfa Karagümrük / Atikkale’de bulunan 19. İlkokul’da daha sonraki ismi Hırka-i Şerif İlkokulu okuyarak ilkokulu bitirdi. Ortaokulu, Vefa Lisesi’nin karşısında bulunan Zeyrek Ortaokulu’nda; lise öğrenimini de Taksim Lisesi’nde daha sonraki isimleriyle Beyoğlu Lisesi, İstanbul Atatürk Erkek Lisesi bitirdi. 1953–1959 seneleri arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Balakalar Fakültesi’nde okudu.

Üniversitede, “Comte de Lautréamont, Guillaume Apollinaire ve Arthur Rimbaud” yapıtlarını orijinal metinlerinden okuyarak şiir kavrayışına istikamet vermiştir. 1954 senesinde ilk şiiri “Türk Dili” mecmuasında yayınlandı. Sonrasında “Türk Dili, Varlık, Yenilik, Seçilmiş Öyküler Pazar Postası, Yeditepe” mecmualarında şiirleri yer aldı.

En beğenilen ve onun “Ece Ayhan” olmasında katkısı olan en bedelli şiirleri, Pazar Postası ’nda yayınladıkları şiirleridir. 1959 senesinde “Kınar Hanım ’ın Denizleri” ismini verdiği ilk kitabı çıktı ve yarıyılında büyük alaka gördü. Zira kendine has bir havası vardı Ece Ayhan ’ın, şiirleri usluca yollamalarla bezeliydi.

Türk şiiri ve İkinci Yeni için de değişik bir bakış açısıydı. Bu akım kapsamında düz yazı yapıtlarını verdi Ece Ayhan. Edebiyat, sanat, tarih, siyaset hakkında görüşlerini yazdı. Fikirleri o kadar alaka sürüklüyordu ki, İkinci Yeni akımının en çok tartışılan adları arasındaydı. Bir yandan da davranışları öylesine kendine hastı ki, İkinci Yeni olan akımın ismi ona göre “Sivil Şiir”di.

Aynı yarıyılı paylaştığı Edip Cansever ’e göre ise, Ece Ayhan ’ın şiirleri, şiirin kilit noktası olan dil mevzusunu aşmak için başvurulacak en iyi kaynaktı.

Ece Ayhan, üniversiteden mezun olunca İstanbul maiyet memuriyetinde başladığı stajını ve kaymakamlık kursunu bitirdi. 1962 senesinde kaymakam olarak ceddildiği Sivas‘ın ilçesi Gürün’de göreve başladı. 1963 senesinde Çorum, Alaca’da kaymakamlık ve belediye başkanlığı görevlerine atandı.

Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay olarak askerliğini yaptı. 1965 senesinde Denizli ’nin Çardak ilçesine kaymakam olarak atandı. 1966 senesinde görevinden istifa ederek İstanbul ’a yerleşti.

Kısa aralıklarla birçok işe giren Ece Ayhan, İstanbul ’da Alan Larousse ansiklopedisinde yazarlık, Sinematek’te ve Yeni Sinema Mecmuası ’nde müdürlük, Genç Sinema Grubu ’nda idareyicilik, Ağaoğlu Yayınevi’nde çok kısa bir vakit redaktörlük yaptı.

Ece Ayhan, 1962 senesinde Deniz Hafize Hanım ile evlendi. 1963 senesinde Ege ismini verdiği bir oğlu oldu. Eşi Deniz Hafize Hanım 1968 senesinde kanser sebebi ile vefat etti.

1974 senesinde Ece Ayhan ’ın beyninde bir ur olduğu saptandı. Üç yıl İsviçre ’de rehabilitasyon gördü. Birkaç defa beyin operasyonu oldu. Ama ur pek iyi mizaçlı değildi; birçok başka hastalığa da davetiye çıkarmıştı. Sağ kulağının ileri derecede duyma manisine ve sağ gözünde de zarara sebebiyet veren ur, dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil‘in operasyonlarıyla ölümcül olmaktan çıkarılmıştır. Ancak, urun öteki uzuvlarda alana getirdiği zararlar, sanatçıya hayatı boyunca kasvet vermiştir.

Ece Ayhan hastalığıyla uğraşırken bir anda kendini tekerrür parasal kasvet sürüklerken buldu. Neyse ki bu süreçte de Çanakkale Belediye Başkanlığı sanatçısından takviyelerini esirgemedi. Hemen sosyal sağlık teminatının olması için belediyenin geçici emekçi kadrosuna alındı. Artık Sosyal Sigortalar Kurumu sağlık kurumunda rehabilitasyonu karşılanabilecekti.

Bir yandan da sıhhati günden güne bozuluyordu. Artık bacakları da yakalamıyordu, felç olmuştu. 1999 Ağustos ’unda Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi ’ne yatırıldı.

Ece Ayhan, İstanbul‘da evvel Maltepe Huzurevi’ne, daha sonra da yarıyılın başbakanı Bülent Ecevit‘in isteğiyle bakım koşulları ve fizikî kapasitesi daha iyi olan Özel Acıbadem Huzurevi’ne yerleştirilir. Bu vakit içinde, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Haseki Hastanesi, Haydarpaşa Hastanesi, Şişli Osmanoğlu Muayenehaneyi 2 kez, Central Hospital ve en son da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde yatılı rehabilitasyon görür.

Bütün bu rehabilitasyonların neticesinde felçten kurtulup ayağa kalkabilen sanatçı, Nisan 2001‘de tekerrür Çanakkale‘ye yerleşir ve uyumunu telif hakkını Yapı Kredi Yayınları’na verdiği yapıtlarının kazancıyla sağlar. Daha sonra Temmuz 2002 ’de Çanakkale’den parçalayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Gürçeşme Huzurevi’ne yerleşti. 12 Temmuz 2002 tarihinde fenalaşarak Eşrefpaşa Hastanesi ’ne kaldırıldı ve 13 Temmuz 2002 tarihinde vefat etti.

Ece Ayhan, 13 Temmuz 2002 tarihinde İzmir ’de 71 yaşına can vermiştir. Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Yalova köyünde defnedildi.

Şiir kitapları :
1959 – Kınar Hanım’ın Denizleri
1965 – Bakışsız Bir Kedi Kara
1968 – Ortodoksluklar
1973 – Devlet ve Tabiat
1977 – Yort Savul Toplu Şiirler
1981 – Zambaklı Padişah
1982 – Çok Daha Önceki İsmiyledir
1991 – Çanakkaleli Melâhat’a İki El Mektup ya da Özel Bir Fuhuş Tarihi
1993 – Sivil Şiirler
1993 – Son Şiirler
1994 – Bütün Yort Savul’lar!
1999 – Bütün Yort Savul’lar! Genişletilmiş 2. Baskı

İçeriği Oyla

Yorum yapın