Anasayfa » Genel » Eda Baba

Eda Baba

Eda Baba Biyografisi

Eda Baba 45 ’lik cover ’ları ile tanındı. Eski Bando grubu solisti ve aynı zamanda kurucu üyesidir.

Eda Baba, 31 Ocak 1989 tarihinde İstanbul ’da doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul ’da bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayıncılık bvefatında üniversite eğitimine başladı, sonra İstanbul ’da Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi ’ne geçerek Sinema bvefatında eğitimine devam etmiştir.

Eda Baba 45 ’lik cover ’ları ile tanındı. 2008 senesinde Güney Marlen ile birlikte Eski Bando grubunu kurdu. Eda Baba Eski Bando grubu solisti ve aynı zamanda kurucu üyesidir. 2008 ile 2017 seneleri arasında Güney Marlen ile birlikte kurduğu Eski Bando grubunda solist abone olarak ile birçok şehirde konser verdi.

Eski Bando grubu aboneleri ise Vokalde Eda Baba, vokal ve gitarda Güney Marlen, kemanda Üner Demir, bas gitarda Ünsel Aktaş, trompette Volkan Coşar ve davulda Cihan Kahvecioğlu ’dan oluşmaktadır. Günümüzde eski 45 ’likler olarak da adlandırılan, ağırlıklı olarak 60 ’lı ve 70 ’li senelerin Türkçe laflı hafif Batı müziği parçalarını kendi stilinde açıkladıkları için bu ismi aldılar. Eski kelimesi, geçmişteki parçaları söyledikleri, bando ise birden fazla çalgıyı belirlediğinden bu ismi seçtiler.

Eda Baba, 2014 senesinde çıkardığı “Renkli Şeyler” isimli albümü ile müzik piyasasına giriş yapmıştır. 2016 senesinde “İstanbul Beyrut Paris”isimli albümü çıkmıştır.

Eda Baba, 2014 senesinde “Köpek” isimli sinema filminde oyuncu olarak yer alarak film için bir şarkı seslendirdi.

2017 senesinde Mehmet Güreli ’nin çıkardığı “Zamboni Caddeyi” isimli albümündeki “I Love You” ve “Une Ballade Contre Les Amours” isimli şarkısında Eda Baba eşlik etmiştir.

Eda Baba günümüzde çeşitli şarkılara getirdiği yeni yorumlarla youtube ’da yayınladığı videolarla birlikte solo konserlerine devam etmektedir. Özellikle Reyhan Karaca ’nın efsane şarkısı ”Sevdik Sevdalandık” şarkısına harika bir yorum katmıştır. Dikkat sürükleyen diğer yorumları : Dinleyenlere Dinlemeyenlere, Vazgeçtim, Her Şey Seninle Hoş, Gitme Kal Bu Şehirde, Hep Sonradan.

Albümleri :
2016 – İstanbul Beyrut Paris
2014 – Renkli Şeyler

Filmleri ve Dizileri :
2014 – Köpek Davetli oyuncu

İçeriği Oyla

Yorum yapın