Anasayfa » Genel » Eda Taşpınar

Eda Taşpınar

Eda Taşpınar Biyografisi

Eda Taşpınar, 1 Mayıs 1980 tarihinde istanbul ’da doğmuştur. Çocukluğu Moda Deniz Kulübü ’nde geçti. 11 yaşındayken ailesiyle birlikte ABD. Miami’ye yerleştiler. Boca Ratenda ’da 2 sene okuduktan sonra Türkiye ’ye geldi ve Robert Kolej ’de eğitimine devam etti son senesini parçaladı. London College of Fashion ’da bir sene eğitim aldıktan sonra Londra ’da Central School of St.Martins ’de de moda eğitimi aldı. Mektep bitince bir yıl daha kalıp istanbul ’a döndü.
Eda Taşpınar ’ın babası Teoman Taşpınar, Monıdır. Eda Taşpınar’ın İsveç asıllı annesi Suzan Yontunç ’dur. Adnan Taşpınar amcasıdır.

Türkiye ’nin ilk Türk heykelcisi ve Atatürk ’şan heykeltıraşı Kenan Yontunç, Eda Taşpınar ’ın dedesidir.

Londra ’da Central School of St.Martins ’de okurken Armani, Vivienne Westwood, Stella McCartney, Maxmara gibi dünyaca ünlü birçok markada çalıştı. Moda haftalarında backstagelerde çalıştı, tanınmış moda editörlerine asistanlık yaptı. Eğitimini bitirdikten sonra ayakkabı ve çanta planlamaya başladı.

Eda Taşpınar, 2012 senesinde kendi firmayı olan Yıldız Dükkanı ’nı kurdu ve kendi ismini taşıyan markası altında güneş yağları, at kuyruğu bitkisi şampuanı ve beden şampuanı, natürel at kılı nleri Türkiye çapındaki kozmetik zincir ve eczanelerde piyasaya sürdü. Eda Taşpınar mahsullerini yurtdışında da takipçileri ile buluşturuyor. Eda Taşpınar işletmesinin vizyonunu “bayanları mutlu etmek” olarak belirlemiştir. Türkiye ’de önde gelen markalarına özel aksesuar ve giyim koleksiyonları hazırladı ve hazırlamayı sürdürüyor. Tasarımcı olarak mahsullerini paylaşmaya devam ediyor.

Eda Taşpınar, televizyon kariyerine CNN Türk ’te yayınlanan Trendikon programı ile başladı.

Eda Taşpınar, 30 Ekim 2010 tarihinde Show tvde yayınlanmaya başlayan Acun Ilıcalı ’nın imalciliğini ve sunuculuğunu üstlendiği, “Yok Böyle Dans “Programında Azra Akın, Bedük, Bora Kozanoğlu, Burcu Esmersoy, Burcu Güneş, Defne Joy Foster, Derya Büyükuncu, Güneri Civaoğlu, Metin Arolat, Nilgün Belgün, Pascal Nouma, Ragga Oktay, Sibel Arna gibi ünlülerin yarıştığı 1.sezonda müsabakacı oldu.

Eda Taşpınar, 2003 senesinden başlayarak sekiz yıl boyunca iş adamı Nurettin Hasman ile birlikte oldu. 2011 senesinde dağıldılar. Eda Taşpınar, 2012 senesinde sevgilisi, sörfçü Bora Kozanoğlu ile birlikte Alaçatı ’da B House Boutique Hotel adlı bir oteli işlettiler. Eda Taşpınar 2013 yılından itibaren ünlü avukat Can Verdi ile beraber.

İçeriği Oyla

Yorum yapın